Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

MMO Oyun İnceleme: Desert Operations

0 38

MMO Oyun İnceleme: Desert OperationsDesert Operations, ödülleri olan (2011 En İyi Browser,2012 En İyi MMO Oyunu) bir Looki yapımı online askeri strateji oyunudur.Oyun Fps olmadığı için indirmenize gerek kalmıyor.İlk olarak oyunun resmi sayfasına girip üye olmalısınız.Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra oyuna başlayabilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz binalarınızı(Cephane,Rafineri,Maden vb.) inşaa edip seviyelerini yükseltmeniz.Binalarınız seviyelerine göre size ürün vereceklerdir.Yani ilk önce ‘İnşaa’ stratejisini kullanırsanız sonradan üzülmezsiniz(!).Ama tabi ‘İnşaa’ stratejisinin de bazı zorlukları yok değil.Mesela binaların seviyelerini arttırdıkça inşaa süreleri de uzuyor.Eğer üç haneli seviyelere gelmişseniz bu süre daha da çok uzuyor.Ama oyun biraz da sabır işi.Çünkü sadece binaları inşaa etmek değil,ordunuz için alacağınız araçlar içinde beklemeniz gerekiyor.Binaları bitirdikten sonra bu sefer üniversitenizden araştırmalar yapıp araçlarınızla savaşmaya başlayabilirsiniz.Bundan sonra artık stratejinizi belirleme zamanı gelmiş oluyor.

Stratejinizi belirlemelisiniz çünkü,eğer oyunda yanlış bir düşmana saldırırsanız,sadece bir savaşta bile her şeyinizi kaybedebilirsiniz.Onca bina seviyeleri,onca araştırma ve onca yaptığınız yatırımların hepsi elinizin altından kayabilir.Ama tabi bunun tersi de olabilir.Onun için stratejinizi iyi belirlemekte fayda var.

MMO Oyun İnceleme: Desert OperationsKısaca binalarımızı anlatalım:

Banka: Fazla paranızı bankada biriktirip daha sonra kullanabilirsiniz.Kışla:Burada asker üretebilirsiniz.Üniversite:Burada araçlarınızı üretebilmek için gerekli araştırmaları yaparsınız.

Simülasyon Binası: Bu binada üç farklı kategoride(Kara,Hava,Deniz) araçlarınızı geliştirebilirsiniz.Burada da seviyeler var ve seviye ne kadar arttırılırsa araçlarınızın da isabet ettirme oranları o ölçüde artar.

Bina Ve Evler: Bina ve evler inşaa ederek para kazanabilirsiniz.

Fabrika: Buradan üretmek istediğiniz araçları üretirsiniz.

Rafineri: Rafineri seviyelerini arttırarak günlük yakıt üretiminizi arttırabilirsiniz.Daha sonra yine rafineri de yakıtı ister uçaklarınız ve gemileriniz için Kerosene isterseniz de tanklarınız için Benzine dönüştürebilirsiniz.

Ticaret: Ticarette ister ister mal satarsınız ister mal alırsınız.Tank,uçak,gemi,yakıt,cephane,asker satabilirsiniz.Fiyatları sadece siz belirlersiniz.

Maden: Madende altın üretirsiniz.Bu altınları casusluk görevleri için kullanabilirsiniz.Ajanlarınız ve casus uçaklarınız asker ve araçlarınızın aksine ‘altında’ işinizi görürler.

Cephane: Buradan ordunuz için gerekli cephaneyi üretirsiniz.İsterseniz de satarsınız.

Komuta Odası: Burası bir nevi sizin çalışma odanızdır.Buradan ordu birliklerinizi düzenleyebilir,nasıl bir savaş istediğinizi belirtebilirsiniz.

Binaların işleyişi genel olarak böyle. Oyunda birde ek gelir sağlayabileceğiniz Görevler var. Buradaki görevleri tamamladığınızda size para ve elmas verilir.Oyunda şüphesiz en değerli maden Elmas.Elmasınız çıksa eğer oyunda pek zorlanmazsınız.Oyunda herşeyinizi çabuk kaybedebilirsiniz demiştik,elmasınız varsa hızlıca eski halinize tekrar dönebilirsiniz.Hava durumu sayesinde ordunuzu ne zaman savaşa gönderebileceğinizi de öğrenmiş olursunuz.Oyunda bir de İttifak sistemi mevcut.Bir İttifak grubuna üye olabilirsiniz.İstediğiniz zaman ittifaktan ayrılablilirsiniz.İttifağın avantajları dezavantajlarından çok diyebiliriz.En büyük avantajlarından birisi de grubunuzla birlikte savaş açabileceğiniz.

Son olarak bahsedebileceğimiz araçlar.Araçlar uydurma değil.Birebir gerçek hayatta olan araçlar kullanılmış.Araç üretebilmek için araştırma yapmanız gerekiyor demiştik.Bu bazı araçlar için kısa bazı araçlar için uzun sürebiliyor.Örneğin hava bombardıman uçağı B-52 uçağı için hayli araştırma yapmalısınız.Ama istisnai olarak bazı araçlar parayla değil Elmasla alınabiliyorlar.Diğer dikkat etmeniz gereken hususta her aracın her araçla savaşamıyor oluşu.Örneğin uçak gemisi çok güçlü olsa bile,küçük bir asker topluluğuna karşı pasif kalabiliyor.
Oyun sabır işi.Biraz sabrettikten sonra mükafatını size verecektir.’Stratejinizi’ çok iyi belirlemeniz gereken bir oyun.Oyunda sizlere başarılar diliyoruz.

Yazar: Eray KILIÇARSLAN

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku