Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Philips’in Titreşimli Ceketi Sayesinde Oyunlar ve Filmler Gerçeğe Dönüyor

1 361

17Philips araştırmacıları film izlerken ve first person shooter(FPS) tarzı oyunlar oynarken insanın duygusal ve hissel olarak da sahnenin içinde olmasını sağlayacak bir titreşimli ceket üzerinde çalışıyorlar. Yapılan ilk çalışmanın ürünü olarak ortaya beklenilenden çok daha performanslı bir ürün çıkarıldığını söylüyorlar. Ceket, sahip olduğu 20 mini elektrik motorunu çalıştırarak giysinin tam 64 noktasına diğerlerinden bağımsız olarak uyarı verdirebiliyor. 2 tane AA kalem pil ile çalışan giysi, üzerinde bir de ana kontrolcü çip barındırıyor.

Bu çip oyun oynarken veya film izlerken ekranda yaşananlara göre insanın hangi bölgesine uyarı verilmesi gerekiyorsa onu hesaplayıp işleme koyuyor. FPS tarzı bir oyunda örneğin Call Of Duty oynarken vurulduğunuz noktalarda, merminin şiddetine göre darbew alıyorsunuz ve bizzat üzerinizde hissediyorsunuz. Bu sayede size ne yönden ateş edildiğini yani düşmanın tam yerini anında hissederek öğrenebiliyorsunuz. Bu hem oyun deneyimi açısından büyük bir keyif unsuru olacak hem de oyundaki başarımınızı büyük ölçüde ve pozitif yönde etkileyecektir.

Buna benzer şekilde sinema filmi izlerken kendinizi karakterin gözüyle gördüğünüz veya kendinizi onun yerine koyduğunuz sahnelerde oyuncuya etkiyen faktörleri birebir üzerinizde hissediyorsunuz. Örneğin filmin baş rol oyuncusu bıçak darbesi aldığında o bölgenizde bir darbe hissediyor veya kolunuzdan vurulduğunuzda kolunuza şiddetli bir darbe geldiğini hissediyorsunuz.

Filmlerdeki uygulama alanı ve gerçekçilik duygusu şimdilik sınırlı gibi gözükse de, özellikle oyunlar söz konusu olduğunda harika bir ürün ve geliştirilmeye çok açık olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.