Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Morina Balığı Karaciğer Yağının Sağlık Açısından Faydaları

1 3.303

Morina karaciğeri yağı, morina balığının karaciğerlerinden çıkarılan yağın saflaştırılmasıyla üretilir. Bu ekin tam içeriği bir marka ve ülkeden diğerine değişir. Çoğu durumda, morina karaciğeri yağı, tipik balık yağının aksine, A vitamini ve D vitamini bakımından yüksektir. Morina karaciğeri yağı da bol miktarda kalp-sağlıklı omega-3 yağ asidi içermelidir. İmalatçılar genellikle morina karaciğeri yağının DHA’da EPA omega-3 yağ asitlerinden daha yüksek olduğunu iddia eder, ancak bu belirsizdir.
Morina Balığı Karaciğer Yağının Sağlık Açısından FaydalarıMorino yağı takviyesi alırken etiketi kontrol etmek ve bu ekin önerilenden daha fazlasını almamak önemlidir. Tipik morina karaciğeri yağı dozları günde 1 ila 2 yemek kaşığı arasında değişir. Aşağıda belirtilen sağlık yararlarının çoğunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu yazıda morino balığı karaciğeri yağının sağlık açısından faydalarına dair bilgiler bulunmaktadır.

Kemik Sağlığını İyileştirme (D Vitamini Sağlayarak)

Yüksek enlemlerde yaşayan 3000’den fazla postmenopozal kadın üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, morina karaciğeri yağından veya multivitaminlerden D vitamini kullanılması kemik yıkımını ve kaybını yavaşlatmıştır. Morina karaciğeri yağından veya multi vitaminlerden D vitamini almak, 1200’den fazla yaşlı kadınla yapılan bir başka çalışmada kırık riskini azaltmıştır. Menopozdan sonra ortaya çıkan osteoporozu taklit etmek için yumurtalıkları çıkarılan sıçanlarda, morina karaciğeri yağı kemik mineralizasyonunu iyileştirmiştir.

Trigliseritlerin Seviyelerinin Düşürülmesi

Yukarıda tartışıldığı gibi morina karaciğeri yağının omega-3 yağ asitleri, bu yağ moleküllerinin üretimini azaltarak kan trigliserit düzeylerini azaltır. 34 sağlıklı insan üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, diyet morina karaciğeri yağı hem erkeklerde hem de kadınlarda trigliserit düzeylerini düşürmüştür. Morina karaciğeri yağı a trigliserid diyabet ve böbrek problemleri olan 18 hastada (ve kötü kolesterol -VLDL-) seviyelerinde azalma görülmüştür. Kalp krizinden iyileşen 21 erkek üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, morina karaciğeri yağı kan trigliserit (ancak kolesterol değil) düzeylerini düşürmüş ve hücre zarlarında omega-3: omega-6 oranını artırmıştır.

Hamilelikte Yararları

Esansiyel yağ asidi DHA sağlıklı beyin gelişimi için önemlidir. Vücutta yapılamaz ve diyette tüketilmelidir. Hamilelik ve emzirme döneminde 10 mL morina karaciğeri yağı tüketen annelerin bebekleri, 76 bebek üzerinde yapılan bir çalışmada 4 yaşında daha yüksek IQ skorlarına sahip olduğu tespit edilmiştir. 435 gebe kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, hamilelik sırasında morina karaciğeri yağı alımı doğumda bebek ağırlığının artması ile ilişkili bulunmuştur.
Morina karaciğeri yağından elde edilen faydalı besinler anne sütüne geçer. Morina karaciğeri yağı, 22 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada anne sütündeki DHA düzeylerini artırmıştır. 77 emziren annenin iki çalışmasında, morina karaciğeri yağı ve balık alımı anne sütündeki sağlıklı yağ asitleri (DHA, EPA ve DPA) miktarını ve yağda çözünen vitaminleri (A, D ve E) arttırmıştır.

Multipl Sklerozun Önlenmesi

Morina karaciğeri yağı, 500’den fazla çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada yaz aylarında dışarıda daha az zaman geçirenler arasında multipl skleroz riskini azaltmıştır. Yaklaşık 2700 Norveçlinin yaptığı bir çalışmada, 13-18 yaşları arasında morina karaciğeri yağı kullanımı da azalmış multipl skleroz riski ile ilişkilendirilmiştir.

Depresyonun Önlenmesi

23.000’den fazla insan üzerinde yapılan iki çalışmada, morina karaciğeri yağı alanların depresyondan mustarip olma olasılığı daha düşüktür. Morina karaciğeri yağı, Omega-3 yağ asitleri EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit) ile birlikte A ve D vitaminlerini içeren morina balığı karaciğerlerinden ekstrakte edilen doğal bir takviyedir. Karaciğerden elde edildiğinden, morina karaciğeri yağı, normal balık yağının aksine yüksek miktarda A ve D vitamini içerir. 19. ve 20. yüzyıllarda raşitizmleri (D vitamini eksikliğinin neden olduğu bir hastalık) tedavi etmek ve ortadan kaldırmak için bile kullanılmıştır. Yine, kanıtlar sadece kohort çalışmalarına dayanmaktadır. Morina karaciğeri yağının depresyonu önlemeye yardımcı olduğunu, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Tip-1 Diyabetin Önlenmesi

Yaşamın ilk yılında morina karaciğeri yağı tüketimi, 500’den fazla çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada, çocuklukta tip-1 diyabet gelişme riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir. Diyabetik sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada morina karaciğeri yağı, kan şekeri kontrolünü ve kan yağ seviyelerini geliştirirken oksidatif strese karşı (serbest radikallerden) korumuştur. Tek klinik araştırma, gözlenen düşük tip-1 diyabet insidansının nedeni olarak morina karaciğeri yağı alımını sağlayamayan gözlemsel bir çalışmadır. Klinik araştırmalara ihtiyaç vardır.

Romatoid Artrit

Romatoid artritli 43 kişinin pilot çalışmasında, morina karaciğeri yağı (3 ay boyunca 1 g/gün) sabah sertliğini, ağrılı ve şişmiş eklemleri ve ağrı yoğunluğunu azaltmıştır. Bu durumdaki 30 kişi üzerinde yapılan bir başka çalışmada, morina karaciğeri yağı (beş 300 mg kapsül, 2x/gün) artrit ilaçlarının (Diclofenac Sodium) kullanımını azaltmış ve daha az yan etkiye sahiptir. Romatoid artritli 58 hastayı takip eden bir çalışmada, 9 ay boyunca 10 g morina karaciğeri yağı (2.2 g omega 3 ile) ağrı kesici kullanımını azaltmıştır. Sadece küçük klinik çalışmalar yapıldığından dolayı, morina karaciğeri yağının romatoid artriti, tip 1 diyabet veya depresyonu iyileştirdiğini iddia etmek için kanıtlar yetersizdir. Daha büyük, daha sağlam çalışmalara ihtiyaç vardır.

Enflamasyon

Morina karaciğeri yağı, kulak ameliyatı geçiren 8 çocukta orta kulak iltihabını azaltmıştır. 50 mL morina karaciğeri yağı 67 sağlıklı yetişkinde (kandaki TNF-alfa düzeyleriyle ölçüldüğü gibi) iltihabı azaltmıştır. Ayrıca şişmiş ayaklı sıçanlarda, özellikle öjenolle (karanfil, tarçın, Hindistan cevizi, fesleğen ve defneyaprağının uçucu yağlarında bulunan bir bileşik) birleştirildiğinde iltihabı azaltmıştır. Fakat daha büyük, daha sağlam klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Enfeksiyonların Önlenmesi ve Mücadele

94 bebek ve çocukta (6 aydan 5 yaşına kadar) yapılan bir çalışmada, morina karaciğeri yağı verilenlerin üst solunum yolu enfeksiyonları (1 çay kaşığı morina karaciğeri yağı/gün) için daha az pediatrik ziyareti vardır. Morina karaciğeri yağı ve multi vitamin verilen çocuklar, 4 erkek çocuk üzerinde yapılan küçük bir çalışmada sinüs sorunlarına daha az ziyaret etmişlerdir. Morina karaciğeri yağı takviyeleri farelerin zatürree ile savaşmasına yardımcı olmuştur.
[morina sağ]E vitamini eksikliği olan farelerde morina karaciğeri yağı, çoklu parazitlere karşı son derece etkilidir. Morina karaciğeri yağı parazitler için toksik bir bileşiğe dönüştürülebilir (E vitamininin antioksidan özellikleri ile iptal ettiği bir etki). Bu, yağın sadece E vitamini veya antioksidan eksikliği sırasında parazitlerle savaşmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Tavuklarda da benzer bir etki görülmüştür. Bu yağı parazitlerle savaşmak için test eden çalışmalar sadece hayvanlarda test edildiğinden, insanlarda etkilerinin aynı olacağına dair bir kanıt yoktur.

Kan Basıncınının Düşmesi

20 sağlıklı insan üzerinde yapılan 2 küçük çalışmada, morina karaciğeri yağı ile takviye, muhtemelen damar daralmasını destekleyen hormonlara yanıtı azaltarak kan basıncını düşürmüştür. Yağ ayrıca diyabet ve böbrek problemleri olan 18 kişiyle yapılan bir çalışmada (albüminüri) kan basıncını düşürmüştür. Bununla birlikte, morina karaciğeri yağının yüksek tansiyonu önlemedeki rolü belirsizdir. Yaklaşık 10.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, alımını daha düşük kan basıncı ile ilişkilendirmiştir, ancak yaklaşık 57.000 kişiden oluşan başka bir çalışma da bağlantı bulamamıştır.
Sıçanlarda morina karaciğeri yağı, yüksek ancak normal değerleri olmayanlarda kan basıncını düşürmüştür. Sonuç olarak, iki küçük klinik çalışma ve sıçanlarda yapılan iki çalışma, morina karaciğeri yağının kan basıncını düşürdüğüne ve önleyici rolünün kanıtlarına aykırı olduğu konusunda yeterli

Kanserin Önlenmesi

2000’den fazla kadınla görüşme yapılan bir çalışmada, 10-19 yaşları arasında en fazla morina karaciğeri yağı alanların meme kanseri geliştirme olasılığı en düşüktür. Bununla birlikte, 20-29 yaşları arasında alınan morina karaciğeri yağı ile ve 45-54 yaşları arasında alınan morina karaciğeri yağı hiç faydalı olmamıştır. 68.000’den fazla kişinin katıldığı bir ankette, günlük bir yıl boyunca morina karaciğeri yağının kullanılması, katı tümörleri ve akciğer kanseri olanlarda daha düşük ölüm riski ile ilişkili bulunmuştur.
Bununla birlikte, bu iki çalışmanın yüksek morina karaciğeri yağı alımını, bu kanser türlerinin insidansında ve mortalitesinde azalma ile ilişkilendirdiğini, ancak bunları önlemede rolünü oluşturmadığını unutulmamalıdır. Diğer genetik ve çevresel faktörler kanser sıklığını etkileyebilir. Sıçanlarda, morina karaciğeri yağının potansiyel bir anti-kanser bileşiği, DIM (3,3g-Diindolilmetan) ve E vitamini kombinasyonu, tümör hücrelerinin büyüme hızını yavaşlatmıştır. Anti kanser tedavisinde morina karaciğeri yağı düşünülmeden önce insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kolesterolün Azaltılması

Morina karaciğeri yağı, diyabet ve böbrek problemleri (albüminüri) olan 18 hastada HDL kolesterol seviyelerini arttırmış ve kötü kolesterol (VLDL) ve trigliserit seviyelerini düşürmüştür. LDL seviyeleri morina karaciğeri yağından etkilenmemiştir. 34 denek üzerinde yapılan bir çalışmada, erkekler ve kadınlar 8 haftalık 25 mL morina karaciğeri yağına farklı tepki vermiştir. Kadınlarda LDL kolesterol seviyeleri azalmış, ancak erkeklerde artmıştır, HDL üzerinde bir etkisi yoktur. 20 mL morina karaciğeri, trigliserit ve omega-3/omega-6 oranını geliştirdi, ancak 21 erkek kalp krizi hastasının çalışmasında diğer yağ türleri (toplam kolesterol, iyi kolesterol (HDL), apolipoprotein A1 ve B) üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
Benzer şekilde, yüksek kolesterolü olan 120 sağlıklı denek üzerinde yapılan bir çalışmada, bir yıl boyunca günlük 15 ml morina karaciğeri yağının toplam kolesterol seviyeleri üzerinde herhangi bir etki bulamamıştır. Birlikte ele alındığında, çalışmaların hiçbiri morina karaciğeri yağının toplam kolesterol üzerine herhangi bir etkisi bulamamıştır. Nakil proteinlerine bağlı kolesterol ile ilgili olarak, sonuçlar karıştırılmıştır, ancak çoğu çalışma, yağı HDL’yi artırmada etkisiz bulmuştur.

Osteoartrit

Osteoartritli 86 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, morina karaciğeri yağı takviyesi, plasebo (zeytinyağı) ile karşılaştırıldığında sağlık açısından herhangi bir fayda sağlamamıştır. Sınırlı olmasına rağmen, kanıtlar morina karaciğeri yağının osteoartrit semptomlarını hafifletmek için etkisiz olduğunu göstermektedir.

Ülserler ve Yaralar

Morina Balığı Karaciğer Yağının Sağlık Açısından FaydalarıSıçanlarda, morina karaciğeri yağı ince bağırsakta ülser gelişimini önlemiş ve ayrıca mevcut mide ülserlerini iyileştirmeyi hızlandırmıştır. Morina karaciğeri yağı ile beslenen sıçanlarda, mısır yağı ile beslenen sıçanlara kıyasla stresin neden olduğu mide ülseri miktarının yarısı vardır. Sıçanlarda yapılan bir başka çalışmada, morina karaciğeri yağının bağırsağın astarını bir ağrı kesici olan İndometasin hasarından koruduğu bulunmuştur. Yaraya uygulanan morina karaciğeri yağı, özellikle çinko oksit ile kombine edilmiş olan farelerde iyileşmeyi hızlandırmıştır.

Böbrekleri ve Karaciğeri Koruma

Farelerde morina karaciğeri yağı, bir kanser ilacının (Daunomisin) neden olduğu böbrek hasarını azaltmıştır. Bununla birlikte, başka bir çalışma morina karaciğeri yağının toksik bir maddeye (karbon tetraklorür) maruz kalan sıçanların karaciğere değil böbreğe zarar vermesini önlediğini bulmuştur. Başka bir sıçan çalışması morina karaciğeri yağının bir antioksidan görevi görerek karaciğer hasarını (nitratların neden olduğu) azalttığını bulmuştur. Yaraya uygulanan morina karaciğeri yağı, özellikle çinko oksit ile kombine edilmiş olan farelerde iyileşmeyi hızlandırmıştır.

Hafıza Gücünü Arttırma

Sıçanlarda, morina karaciğeri yağının uzun süreli kullanımı kronik stresin neden olduğu hafıza kaybını önlemiştir.

Beynin Korunması

Yeni doğan sıçanlarda, morina karaciğeri yağı, beyin hücresi ölümünü azaltarak ve nörotransmitterlerde bir düşmeyi önleyerek beyin toksinine karşı korunmuştur.

Glakom

Morina karaciğeri yağı, glokomda ana belirti ve risk faktörü olan tavşanlarda göz basıncını düşürmüştür. Morina karaciğeri yağındaki A vitamini, glokom ilerlemesini yavaşlatan ve gözün farklı bölümlerinin sağlığını koruyan antioksidan özelliklere sahiptir. Omega-3 yağ asitleri gözdeki basıncı azaltabilir ve göze kan akışını artırabilir.

Kaynakça:
webmd.com
vitaminler.com
rxlist.com
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. halı modelleri diyor

    çok faydalı bir bilgi teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku