Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mouse Donanım Bilgileri

0 685

Hangi tür fare kullanılırsa kullanılsın hepsi, kablosuz olarak veya fiziksel, kablolu bir bağlantı üzerinden bilgisayarla iletişim kurmaktadır. Kablosuzsa, fareler bilgisayara RF iletişimi veya Bluetooth ile bağlanır. RF tabanlı bir kablosuz fare, bilgisayara fiziksel olarak bağlanacak bir alıcı gerektirir. Bir Bluetooth kablosuz fare bilgisayarın Bluetooth donanımı ile bağlanır.
Kabloluysa, fareler bilgisayara A Tipi konektör kullanarak USB üzerinden bağlanır. Eski fareler PS/2 bağlantı noktaları üzerinden bağlanır. Her iki durumda da, genellikle ana kartla doğrudan bağlantı yapmaktadırlar. Bu yazıda Mouse’ların diğer donanım bilgileri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Seri Fare Voltaj Seviyeleri

Fare standart RS-232C çıkış sinyallerini (+ -12V) giriş sinyali olarak almaktadır. Fare Mouse Donanım Bilgileriçalıştırıldığında bu çıkışlar + 12V cinsindendir. Fare, bağlandığı RS-232C bağlantı noktası çıkış hatlarının her birinden bir miktar akım almaktadır buda yaklaşık 10mA’dır. Fare, bilgisayara RS-232C alıcı yongasının RS-232C giriş seviyeleri olarak durabileceği düzeylerde veri göndermektedir. Fare çıkışları normalde + -5V, 0,5V veya bazen + -12V gibi bir şeydir. Fare elektroniği normalde + 5V voltaj kullanmaktadır.

Seri Fare Donanım Uygulaması

Bilgisayar seri fare, fare içinde mikro denetleyici devresi için + 5V güç üretmek için tipik olarak DRT ve RTS hatlarını kullanmaktadır. Tipik optomekanik fare de optokuplör hareket dedektörlerinde 4 led için güce ihtiyaç duyduğundan, kaybedecek çok fazla güç bulunmamaktadır. Tipik bir yaklaşım, DTR ve RTS hatlarının önünü almak için diyotları kullanmak ve daha sonra direnç aracılığıyla hareket dedektörlerinde ki (kızılötesi) tüm ledlere beslemektir. Dört (kızılötesi) ledin hepsi seri olarak bağlanmaktadır, bu da tüm ledler üzerinde yaklaşık + 5V voltaj düşüşü vermektedir ayrıca farede kullanılan ledlere tipiktir. Bu + 5V düşük güçlü fare mikro denetleyicisi için yeterli güçtür. Seri veri iletim devresi, mümkün olduğunca az güç tüketmesi için basit ayrık transistör devresinden oluşmaktadır. Pozitif güç kaynağı genellikle RTS ve DRT hatlarından alınmaktadır, bu diyotlardan hemen sonra ve direnç ledlere gitmeden önce olmaktadır. Verici için negatif besleme TD piminden alınmaktadır. Tipik PC seri port fare toplam 10 mA akım alır ve 6-15V voltaj aralığında çalışmaktadır. Standart asuncronous RS-232C seri formatı kullanılarak gönderilen veriler bulunmaktadır.

Mekanik Fare

Mouse Donanım BilgileriMekanik fare, hareketi imleci ekranda hareket ettiren ağır bir lastik toptan oluşmaktadır. Yaygın olarak yuvarlanan lastik top fare olarak bilinen, lastik top, birkaç tekerlek ve içinde bulunan bir dizi diğer mekanik parça sayesinde oldukça ağırdır. Mekanik fare çalışması ise fare hareket ettirildiğinde, top altta yuvarlanarak işlem sırasında kendisine bağlı iki plastik tekerleği ve merdaneyi itmektedir. Bu tekerleklerden biri yan yana hareketi (x ekseni tekerleği) diğeri (y ekseni tekerleği) yukarı ve aşağı yönde hareketi algılamaktadır.
Bu tekerleklerin her ikisi de, farenin içindeki ince bir ışık huzmesini kıran jant tellerinden oluşmaktadır. Işının kırılma sayısı, farenin ne kadar ilerlediğini hesaplamaya yardımcı olmaktadır. Örneğin, fare yukarı doğru hareket ettirildiğinde, y ekseni tekerleği dönmektedir. Ne kadar uzağa gidilirse, top çarkı o kadar iter ve ışık huzmesini o kadar kırmaktadır. Ve bu, farenin ne kadar ilerlediğini belirlemeye yardımcı olmaktadır. Benzer şekilde, fare, yan yana hareketi hesaplamak için x ekseni tekerleğini kullanmaktadır. Fare bir açıyla hareket ettirildiğinde, her iki tekerleğin hareketinden elde edilen hesaplamalar kullanılmaktadır. Mekanik fareler son on yılda oldukça popülerdir, ancak daha karmaşık tasarımları ve nispeten azaltılmış dayanıklılıkları nedeniyle hızla optik farelerle değiştirilmiştir.

Optik Fare

Optik fare, mekanik bir fareden teknolojik olarak çok daha ileridir. İkincisinden farklı olarak, optik bir fare tamamen elektroniktir ve bu nedenle hareketli parçası bulunmamaktadır. Bir LED (imza kırmızı ışığını üreten), bir ışık dedektörü çipi, bir anahtar mekanizması ve birkaç basit bileşenden oluşmaktadır. Bazı fareler, farenin arkasına takılan bir plastik şeridi aydınlatan başka bir LED’e sahiptir. Optik fare çalışma ise farenin altına takılan LED, aşağı yönde parlak bir ışık yaymaktadır. Fare genellikle düz yüzeylerde kullanıldığından, ışık yüzeyden geri seker ve LED’in hemen yanında, tabana monte edilmiş bir fotosele girmektedir. Bu fotoselin kendisine ulaşan ışığı büyüten bir ön merceği Mouse Donanım Bilgileribulunmaktadır. Fareyi hareket ettirdikçe, yansıyan ışının deseni değişmektedir; bu daha sonra ışık dedektörü çipi tarafından fareyi nasıl ve hangi yönde hareket ettirildiğini anlamak için kullanılmaktadır. Optik fareler mekanik olanlardan çok daha hafif, daha hızlıdır ve bu nedenle tüm dünyada büyük popülerlik kazanmıştır. Teknolojideki gelişmelerle birlikte, ergonomi ve kullanıcının sağlığı gibi sorunları ele alan daha yeni ve daha gelişmiş fareler orta aşamadadır.

Card –Bus Uyumlu Fare

Bus mouse, ISA bus’a konan bir fare kartı kullanılarak bilgisayara bağlanmaktadır. Kartın içinde hafıza kartı vardır, farede sadece fare hareketini sağlayan mosue düğmesi anahtarları için dedektörler bulunmaktadır. Fare 9 pimli Hosiden konektörü kullanılarak karta bağlanmaktadır.

PS/2 Fare

PS/2 fare, bilgisayar ana kartına PS/2 klavye ile aynı tip 6 pinli konektör kullanılarak bağlanmaktadır. Veriler, PS / 2 klavye tarafından kullanılan protokole benzer senkron seri protokol kullanılarak gönderilmektedir. Fare verileri klavye denetleyicisi kullanılarak işlenmektedir. PS/2 tipi fare gittikçe yaygınlaşmaktadır çünkü birçok yeni bilgisayar neredeyse tüm büyük markalar ve ATX standart anakartlar kullanılarak yapılan yeni marka olmayan bilgisayarlar içine entegre edilmiş PS/2 fare bağlantı noktası ve ona bağlı PS/2 fare kullanmaktadırlar. Ayrıca port bir seri portu diğer kullanımlar için serbest bırakmaktadır.

Fare Çözünürlüğü ve İzleme Hızı

Standart PS/2 fare (Logitech mouse ile) varsayılan olarak 160 CPI’dır ve yazılımla 40, 80, 160 veya 320 CPI’ya değiştirilebilmektedir. Windows 3.x ve Windows 95 için Microsoft fare sürücüsü varsayılan olarak inç başına 160 sayıdır. PS/2 fare için maksimum izleme hızı 40 rapor/saniye rapor başına 255 sayım = saniyede 10200 sayımdır. 100 CPI fare için bu, saniyede 102 inçlik maksimum izlenme oranını ve 400 CPI fare için saniyede sadece 25,2 inçlik bir oran olduğunu göstermektedir.

Fare Hareket Dedektörleri

Fare hareketi dedektörlerinin en tipik yapısı, optomekanik dedektörlerdir. Sistem, farenin X ve Y hareketi oluklu diskleri döndürecek şekilde çalışmaktadır. Hareket bilgisi daha sonra optik sensörler kullanılarak oluklu disklerden alınmaktadır. Her bir oluklu disk için iki sensör bulunmaktadır ve bu sensörler birbirine kıyasla 90 derece faz dışı olan iki tekil vermektedir. Bu nedenle, alma ışığı fazı 1 ve ışık almayan fazı (ışık çark tarafından engellendiğinde) 0 olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte bu bilgiler, küçük mikro denetleyici kullanılarak kolayca çözülebilmektedir ve daha sonra bilgisayara doğru biçimde gönderilebilmektedir.

Kaynakça:

https://www.lifewire.com/what-is-a-mouse-2618156
https://www.computerhope.com/jargon/m/mouse.htm

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku