Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Muhabbet Kuşlarının Ömrü Ne Kadardır ?

2 2.025

Muhabbet Kuşlarının Ömrü Ne Kadardır ?Genelde her 20 evin 2 ‘sinde bulunan muhabbet kuşları,yıllardır çok sevilen evcil hayvanlar arasında yerini almaktadır. Bu küçük sevimli ve renkli hayvanların bizimle dost olması ve zaman zaman konuşma isteğinin artması,gerçekten ilgi uyandıran özelliklerinden biridir. Muhabbet kuşlarının ilgiye,sevgiye muhtaç bir canlı olduğunu unutmamak gerekir. Onları bir kuşçudan satın alırken ,sadece sevimli oldukları için değil ,size dost ve yoldaş olduğunu benimseyerek sahiplenmeniz gerekir. Çünkü, hayvan sevgisi bunu gösterir. Muhabbet kuşlarının ömrü ,sizin onunla yeteri kadar ilgilendiğiniz ile alakalıdır.

Muhabbet Kuşlarının Ömrü Ne Kadardır ?Bakımsız ve dışlanmış bir hayvanın zamanla yalnızlık senfonisine kapılacağını unutmayın. Kuşların duygu ve düşünceleri ,insanların ki kadar keskin ve etkilidir. Bakımsızlığı ve yalnızlığı hissettikleri vakit, içe kapanık bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. Etraflarına baktıklarında sadece bir kafese kapatılmış bir hissiyat onların mutsuzluklarını doğal olarak arttıracaktır. Kafesin içinden çıkmak hatta sizi en kısa zamanda terk etmek isteyecektir. Boş bir anına denk geldiğinde,camın,pencerenin açık olduğunu hissettiği an size veda edecektir. Kaçan bir kuş, dışarıda bakımı yetersiz olduğundan,muhtemelen ölecek ya da kargalara yem olacaktır. Bu nedenle bir hayvana baktığınız vakit onu tüm hücreleriniz ile sevmeniz,değer vermeniz gerekir.

Çok Tartışılan ve konusu merak edilen muhabbet kuşlarının ne kadar yaşadıkları bilimsel olarak yeterli bir şekilde kanıtlanmamıştır. Fakat,bir muhabbet kuşunun ,çok iyi şartlarda bakıldığı sürece ortalama,7 ve 8 yıl kadar yaşadıkları söylenmektedir. Muhabbet kuşlarının 10 yıldan fazla ömrü bulunmamaktadır.

Muhabbet Kuşlarının Ömrü Ne Kadardır ?Muhabbet Kuşlarının Psikoloji Çökerse Ne Olur ?

Nasıl ki insanlar stresi ve üzüntüyü taşıyamadıkları zaman kendilerini yalnız ve mutsuz hissederek depresyona girerler,işte kuşlarında bu tür duyguları yaşaması onların küçücük beyinlerini olumsuz şekilde etkiler. Üzüntü ve stres bir kuşun taşıyacağı yük değildir. Bu onun hayata olan direncini azaltarak,ömrünün kısalmasına neden olur. 6 sene yaşaması doğal olarak görülen kuş 3. senesine girmeden ölür. Muhabbet kuşları insana cana yakın hayvanlardır. Onlarla konuşmak,öterek varlıklarını hissettirmeyi severler. Bir tek kelam ve ilgi onların kısa sürede size alışmasını sağlar. Sizden korkması tamamen yetersiz sevgi ile alakalı olur. Kuşun sağlıklı beslenmesi,ihtiyaçlarının yeterli düzeyse sağlanması oldukça önemlidir. Yavru kuşların bakımında,ele fazla alınmaması gerekir. Ele alınan yavru kuşların gelişimi yavaşlar. Zayıf ve güçsüz olurlar. Hastalanmaları hızlanır.

Muhabbet Kuşlarının Ömrü Ne Kadardır ?Özellikle yavru kuşlara yemi alırken özen göstermeli,çekirdeği soyulmuş yem vermelisiniz. Kuşunuzun size alışması yavru iken ve onunla çok konuşmanız ile sağlanır. Bununla beraber,farklı besinleri bilmeden vermeyin ve biraz daha büyümesini bekleyin. Banyo bakımında ise suyun ısısı çok önemlidir. Kuşlar yıkanırken kimyasal maddelere maruz kalmamalıdır. Örneğin şampuan ve sabun kullanımı,mikrop almaların sağlar. Mümkün oldukça duru su ile kendileri, keyifle banyo yapsınlar ve sıkıldıkları an sudan çıkıp,kurunsunlar. Bu şekilde yavru kuşun kendine bakımı ve suya alışması kolay olacaktır. Muhabbet kuşlarının ömrünün uzun olması sizin elinizdedir. İyi bir bakım,yeterli vitamin ve fazla elde tutmama ve günlük rutin uçma sporları yapılması gerekir.Kuşların uçmayarak kanatları hamlaşmamalıdır. Kanatları hamlaşan kuşlar uçma yetilerini kaybederler.

Kaynakça:
hayvansevgisi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Ömer diyor

    Benimde kuşum var 1 yaşında çok korkuyorum ölecek diye

  2. Fadime diyor

    Benim CAN(muhabbet kusum) Bugün 19 yasinda sol tatafi felc oldu hala yasama direniyor SEVGI VERDIGINIZ SÜRECE O UZUN YASAYACAKTIR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku