Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Göz Ağrısına İyi Gelen 5 Doğal Meyve

0 596

Göz Ağrısına İyi Gelen 5 Doğal MeyveGöz, vücudun dışa açılan penceresidir. Gözler de yaşanan problemler günlük yaşam akışını engeller. Genel olarak göz sağlığını korumak ve göz de oluşan sıkıntıların hallolması için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Gözler için en yararlı meyvelerin başında salatalık gelir. Gözler ağrıdığında halka şeklinde kesilen salatalıklar gözün üzerinde 15 dakika kadar bekletilirse göz ağrısına iyi gelir. Ağrının şiddetine göre bu kür sabah akşam yapılır.
Göze A, C ve E vitaminleri çok iyi gelir. Bu yüzden bu vitaminleri içeren meyvelerin tüketilmesi önemlidir. Göze fayda sağlayan meyveleri sıralarsak:
1- Havuç: Göze faydası ile en çok bilinen meyvedir. Göz kuruluğuna, gözde oluşan iltihaplara karşı gözü korur. Gözün daha sağlıklı olmasını sağlar.
2- Şeftali: Göz ağrılarına iyi gelmesinin yanında gözün gece daha iyi görmesini sağlar.
3- Avakado: Gözlerdeki şişliklere, ağrılara, kızarıklıklara iyi gelir.
4- Çilek: Göz ağrısına, göz sulanmasına engel olur.
5- Muz: Göz ağrısına iyi gelmesinin yanında göz etrafında oluşan halkalara da iyi gelir.

Bu meyvelerin yanında daha birçok yiyecek ve içecek göz sağlığına iyi gelir. Yumurta, badem, susam, sarımsak, pırasa bunlardan birkaçıdır.

Göz ağrısı genellikle baş le ilgili problemlerde ağrı yapar. Baş ağrısı ile göz ağrısı çok ilişkilidir. Bunun yanında alerjik sebepler, gözlerde meydana gelen iltihaplar, sinezüt, migren, gözün mikrop kapması, gözlerdeki kuruluk, yorgunluk, çok bakılan teknolojik aletler gibi birçok sebep göz ağrısına sebep olur.

Göz ağrılarında en yakın bir sağlık kuruluşundaki göz doktoruna başvurmakta fayda vardır. Ama kısa süreli çözümler için evde bazı uygulamalar yapılabilir. Salatalık, buz, soğuk çay gözün üzerine konabilir. Ve en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi de patatestir. Halka şeklinde kesilen patatesler gözün üzerine konur.
Başa alınan bir darbeden sonra eğer göz ağrıdıysa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Ayrıca göze uygulanacak tüm yöntemlerde soğuk uygulama yapmak daha yararlı olacaktır. Bu doğal çözümler uygulanırken vücudun alerjik bir tepki verip vermeyeceği de önemlidir. Göz alerjik durumlardan çok etkilenir. Bunun için yapılacak tüm doğal yöntemler önce kısa süreli uygulanıp reaksiyonları takip etmek gerekir.
Göz sağlığını korumak için düzenli beslenmek çok önemlidir, ayrıca uyku düzeni ve gözlerin dinlenmesi için yeterli uyku uyumak gerekir. Göz beyne yakın olan bir organ olup, göz ile ilgili problemler göz ardı edilmeden tedavi edilmelidir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku