Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

40 Yaş Sendromu Nedir ?

0 225

40 Yaş Sendromu Nedir ?40 Yaş Sendromu : Hayata başladığımız an itibari ile büyüme ve gelişme süreci ile tekabbül eden,yaş olgusu,vücutta hormonal değişimlere yol açar. Düşünce akışı değişir. Bilinç farklı mekanizmalarda hareket etmeye başlar. Yorgunluk,ruh hali,ilişkiler ,evlilik öncesi ve sonrası yaşanan sendromlar kişinin bütün işlevini değiştirmeye başlar. Yaşam kalitesinin arttığı ve düştüğü bu durumlarda yaşamın kaygısı,sorumluluklar,ve endişeler hatta evlilik sonrası gelişen kıskançlıklar kişinin hayata olan özgüvenini elinden alır. Başa çıkılmayan bu durumlar kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkiler. 40 yaş sendromu sadece erkeklere özgü değildir. Genel olarak erkeklerde daha üstün olduğu gözlemlenen bu durumlar, aynı zamanlarda kadınlarda da inanılmaz artışlar sağlamaktadır. Bu bir takım erken menopoza girme gibi sıkıcı ve zor durumlar arasında yer alır.. Vücudun kabul edemediği bazı psikolojik nedenler,hormonlarda da olumsuz bir şekilde dengenin bozulmasına neden olur. İşlevsellik ve yetersizlik sonucu ,beyin mekanizması ve algı sistemi bu durumlar ile baş etmede güçlükler çeker. Öfke kontrolü,yersiz kavgalar,kaygılar ve endişeler bu yaşlarda fazlasıyla çoğalır. 40 yaş sendromu ,yaşlılığın ilk olgularından biridir. Kabullenememe duygusu ve yaşın hızla geçmesi durumu bu sendromların çoğalmasına neden olur.

40 Yaş Sendromu Nedir ?Gençlik ve Olgunluk Sırasında Gelişen Köprü ,Tıkanan Düşünceler

insanlar da doğada var olan evrim gibidir. Doğar,gelişir,güzelleşir ve büyür. Çocukluk evresi oldukça güzeldir. Oyun oynarken ,kabullenemedikleri bir gerçek olmaz. Stres onlar için çok az gelişen hatta stresin ne olduğunu anlayamayacak kadar basittir. Gençlik evresinde ,ergenliğe giriş ve değişim hızla artmaya başlar. Artık çocukluk evresinden,gençlik evresine girilmeye başlanmıştır. Duygu karmaşası ve gelişen beyin kimyası, olaylara farklı açıdan bakmayı öğretir. Bir meyve ağacında yetişmekte olan korun acımsı ve ekşimsi tadı her daim vardır. Gençlik evresi ,değişen fiziksel ve duygusal yollarda ilerlemeye devam eder.

40 Yaş Sendromu Nedir ?Evlilik öncesi sendromlarında kişinin hata yapma olasılığı erken yaşlarda başlar. Gençliğe adım atma ve evliliğin içine girme telaşesi kişinin yavaş yavaş o koruktan çıkmasına sebep olur.Yaşın ilerlediği dönemlerinde ,erkeklerde ve kadınlarda kopukluklar oluşmaya başlar. Enerji düşüklüğü ve kendilerine olan güven kırıklıkları devam eder. Aslında yaşlılık olgusu için 40 yaş sendromu çok erken bir yaştır. 40 yaş sendromuna giren erkeklerde ,aldatma,yeniden gençleşme ve hatalar çoğalır. Kadınlarda da bu durumlar aynı şekilde nüksedebilir. Daha fazla makyaj yapma,giyim stillerinde aşırı çılgın davranma ve ruh hallerinde çocuklaşmalar görüle bilir. Bütün bunların nedeni,40 yaş sendromu ile başlar. Yaşlılık olgusu ve kabullenememe ,kendini erken yaşlanmış hissetme ,tamamen beyin mekanizmasının ürettiği bir psikolojik durum olarak kabul edilir.

40 Yaş Sendromu Nedir ?40 Yaş Sendromu Bir Bunalım mıdır ?

Uzmanların yaptığı bir konuşmada ,40 Yaş sendromunun kadınlarda ve erkeklerde görülme nedeni bir bunalıma bağlı olduğu söylenilmektedir. Yoğun iş temposu,ağır gelen sorumluluklar, Erken yaşta evlilik ve çocuk sahibi olmak,yaşam modülünde sıradanlaşma ve içe kapanma durumları ,kişilerde istenmeyen takıntılara ve özgüven kırıklıklarına yol açar. ,depresyona bağlı durumlar,aşırı kıskançlıklar,şizofrenik durumlar ,40 yaş sendromunun kabul etmediği döngüler arasında yer alır. Erkeklerin çabuk yaşlanma duygusu ,aldatma durumları ve hata yapma payı düşünce mekanizmalarının altında yatan yalnız kalma duygusu,sevgisizlik ve eviçi sorunlar bu durumlara yol açabilir. Hata payının en aza düşmesi için erken teşhis ve bunalımın fark edilmesi ve tedavi yöntemine geçilmesi gerekir. Bunun uygulanmadığı durumlarda aşırı kıskançlıklar,kavgalar ve aldatmalar gelişir. Bu sendromla başa çıkmanın en güzel yolu,sağlıklı düşüncelerin oluşması ve en önemlisi bu durumlarda sevgi eksikliği yaşanmamasıdır.

40 Yaş Sendromu Nedir ?Kadınlarda 40 yaş sendromu bunalımı erkeklere göre oranla daha azdır. Kadınlar hemen toparlayacak güce sahiptirler. Bir bakım ve hayata sevgi ile tutunmak ,özgüven olanların bu durumu çabuk atlatmasına yardımcı olur. 40 yaş sendromu geçiren kişilerin yaşam düzeyi ve düzenli hayatı yetersizdir. Uykusuzluk,gece sürekli uyuma,gece acıkma ve sağlıksız bir şekilde beslenme, çok fazla nikotin tüketme,kahve ve çayı fazla içme gibi durumlarda, merkezi sinir sistemi dengesini kaybedebilir. İlaçlar hormon bozukluğuna yol açabilir. Bu nedenle ilaç kullanmak yerine önce sorununuzun ne olduğu bilmenizde yarar vardır.

40 Yaş Sendromu Nedir ?Maddi sıkıntılar ve geçimsizliklerin artması 40 yaşlarında tahammül edememe duyusunu geliştirir. Bu gibi durumlarda karı koca ,evlilik terapisi almalı ve bu sorunun üstesinden en iyi şekilde başa çıkmalıdır. 40 yaş sendromu vardır ve tedavi edilmedikçe artışlar sağlar ve kişinin sadece kendisine değil,başkalarına da zarar verme olasılığı artabilir. 40 yaş sendromu kabul edilemeyen psikoloji ve hormonsal değişim sonrası çıkan bir bunalımdır. Hastalık evresinde intihar düşünceleri, cinnet geçirmeler,boşama kararları çoğalabilir. Bu durumların düzelmesi için ciddi anlamda yardım almak gerekir. Sağlığınız için sağlıklı kararlar vermek,size daha planlı ve düzenli yaşama olanağı sunar. Çevrenize mutluluk katar ve yüksek enerjiniz ile sevgi dolu bir hayat yaşarsınız. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

Kaynakça:
sağlıklıgünler.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.