Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türkiye’ye İnternetin Gelişi ve Gelişimi

0 60

Türkiye'ye İnternetin Gelişi ve GelişimiTürkiye, internet ile 1986 yılında tanıştı. İlk olarak bu yıl Ege Üniversitesi aracılığıyla kuruldu. Bu bağlantıyı EARN ( European Academic and Research Network ) ve BITNET ( Because İt’ s Time Network ) ortaklığı sağladı. TÜVEKA ( Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı ) adıyla bir ağ oluşturuldu. 1991 yılına gelindiğinde yeni bir ağ ihtiyacı ortaya çıktı ve ODTÜ ile TÜBİTAK, TR-NET ismiyle bir proje başlattılar. Bu projeye dair ilk deney, 1992 yılında x.25 ismindeki bilgisayar ağıyla Hollanda‘ ya bağlantı gerçekleştirildi. Deneyin olumlu sonuçlanmasıyla PTT’ ye kiralık hat başvurusu yapıldı. PTT, 12 Nisan 1993′ te bir kiralık hat sağlıyor ve bu hat ile Ankara ve Washington arasında bağlantı kuruluyor. Bu bağlantının hızı 64 Kbps idi. ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’ nın da desteğiyle sağlanan bu bağlantı ABD‘ de bulunan NSFNet ( National Science Foundation Network ) ile gerçekleştirildi. İşte bu nedenle Türkiye’ deki internetin doğum günü 12 Nisandır.

Türkiye'ye İnternetin Gelişi ve Gelişimi1994′ te Ege Üniversitesi, 1995′ te Bilkent Üniversitesi, yine aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi ve 1996′ da İstanbul Teknik Üniversitesi bağlantıları gerçekleştirildi. 1993 yılında ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi web sitesi oluşturdular. Bu web siteleri Türkiye’ deki ilk web siteleridir. 1994 yılında çıkarılan yasa ile bu alandaki tek yetkili Türk Telekom oldu. Özel hizmetlerin sağlanmasını da Türk Telekom düzenleyecekti. Bu tarihten sonra internet hesapları kurumsal olarak satışa sunuldu. Bu dönemde, ilk internet dergisi CISN ( Computing & Information Services Newsletter ) adıyla yayın hayatına başladı. Bu dergi ODTÜ tarafından düzenleniyordu. 1994-1995 Eğitim-Öğretim Yılında ODTÜ internet tabanlı öğrenci kayıt sistemini uyguladı. 1998′ de Öğrenci Bilgi Sistemi’ ne dönüştürüldü. 1995′ te TR-Net kuruldu ve bu ilk internet servis sağlayıcımızdı. ÖSYM sınav sonuçları ve seçim sonuçları ilk defa 1995′ te internet üzerinden açıklandı. Bu işlemde ODTÜ sunucuları kullanıldı.

Türkiye’ deki ilk sanal miting Tur-Net tarafından gerçekleştirildi. Aynı zamanda Tur-Net 1996 yılında kurulmuştu ve ilk internet altyapısıydı. Yine aynı yıl ULAKBİM ( Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi ), TÜBİTAK tarafından oluşturuldu. Bu merkez kurduğu ULAKNET ağıyla bilgi hizmeti veriyordu. 1998 senesinde ise Ulaştırma Bakanlığı’ na bağlı İnternet Üst Kurulu kuruldu. Daha sonraki yıllarda ismi değiştirildi ve İnternet Kurulu olarak işlevini yerine getirmeye devam etti.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku