Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Müziğin Yararları Nelerdir ?

0 675

Müziğin Yararları Nelerdir ?Müzik, 55.000 yıldan uzun bir süredir insan uygarlığının ayrılmaz bir parçası olmuş olup, dünya üzerindeki hemen hemen her kültürün önemli bir parçası olmaya devam etmektedir. Çoğu insanın kendi melodileri olmadan hayatlarının boşlukta olacağı bir gerçek.En basit anlamada, müzik sadece bir dizi sestir. Ancak çoğu araştırmalar, işitme sesinden çok daha derin bir anlam olduğunu ortaya koydu. Müzik, hem zihninizde hem de bedeninizde inanılmaz etkilere sahip olabilir.

Stresi Azaltır

Müzik dinlemenin en bilinen faydalarından biri stresi azaltmasıdır. Bunu desteklemek için birçok kanıt var ve muhtemelen bunu okuyan herkes, stres altındayken ve bir şarkıyı veya bir albümü dinledikten sonra daha iyi hissettiğinde hayatlarındaki bir zamanı hatırlayabilir. Peki neden müziğin birinin stres seviyesi üzerinde belirgin bir etkisi var?

Bir nedeni, birisi stres altına alındığında böbrek üstü bezinden salgılanan bir hormon olan “kortizol”dur. Yüksek düzeyde kortizol vücut için iyi değildir ve hafıza ve konsantrasyon ile kilo almanın yanı sıra bir takım sorunlara da yol açabilir. Müzik,kortizol seviyesini düşürerek stresi azaltmaya yardımcı oluyor. Stresin müzik yoluyla azaltılmasının anahtarı basitçe kendi doğal ruh halinize uyan müzik seçmeniz olacaktır.

Müziğin Yararları Nelerdir ?Depresyonu Önler

Müzik, depresyon üzerinde derin etkiler bırakabilir. Hastaların bir enstrüman veya şarkı söyleyerek depresyon tedavisine yardımcı olduğu ve aynı zamanda sadece dinledikleri takdirde depresyona sahip kişilere yardımcı olabileceğine dair araştırmalar yapılmıştır.
Örneğin, Queen’s University Belfast’daki araştırmacılar, hepsi duygusal, gelişimsel veya davranışsal sorunlar için tedavi altına alınmış 128 genç üzerinde yapılan araştırmada, yarısına her zamanki tedavisi uygulandı, diğer yarısına müzik terapisi ile birlikte aynı tedavi uygulandı. Araştırmacılar, müzik terapisine katılan öğrencilerin benlik saygısı büyük ölçüde iyileştiklerini ve depresyonun önemli ölçüde azalttığını gözlemlediler.
Yaş tayfının diğer ucunda, 65 yaş üzerindeki insanlarda hem anksiyete hem de depresyonun azaldığı gösterilmiştir.

Rahat Uymayı Sağlar

Müzik efektlerinin uyku alışkanlıklarını nasıl etkilediğini görmek için Tayvan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, uyku sorunları olan bir grup 60 yaşlı hastayı topladılar. 60 yaşlı hastaya, yavaş, yumuşak müzik dinleme seçeneği verildi. Başka bir gruba ise herhangi bir müzik dinletmediler. Sonuçlar, ilk haftada müzik dinleyenlerin% 26 oranında iyileşme gösterdiklerini ve sonuçta% 35’e yükseldiğini göstermiş olup, daha iyi ve daha uzun uyuduklarını ve ertesi gün daha iyi hissettiklerini buldular.

Kullandıkları müzik, çağdaş caz ya da halk müzikleri dinletilmiş olup, dakikada 60 ila 80 atış ile müziğin kalp atış ve solunum hızını düşürerek rahat uyku geçirmeleri sağlanmıştır.

Müziğin Yararları Nelerdir ?Vasküler Sağlık

Müzik, stresin azalmasına ve beynin diğer bölümlerine yardım etmesine rağmen, araştırmacılar vücudun herhangi bir fiziksel değişimine neden olup olmadığından emin değildi. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesindeki araştırmacılar, müziğin vücudun endotel fonksiyonunu nasıl etkilediğini görmeye karar verdiler. Endotel fonksiyonu kan hücrelerinin duvarlarını oluşturur; endotel fonksiyonu ne kadar iyi çalışırsa, vasküler sistem de bir o kadar sağlıklıdır.

Çalışma sırasında, katılımcıların kaygı uyandırmak amacıyla keyifli müziklerin yanı sıra müziği dinlemelerini sağladılar. Katılımcılar ayrıca kendilerini güldürecek bir video izlediler ve bu da onları rahatlatacak düzeydeydi. Daha sonra, endotel fonksiyonlarını ölçen akış aracılı dilatasyonu (FMD) ölçtüler. Keyifli müziğin FMD’yi her şeyden daha yüksek olan yüzde 26 oranında yükselttiğini buldular. Gülümseme videosu yüzde 11 artarken, kahkahalar yüzde 19 oranında artırdı.
Neşeli müziğin kalbiniz, damarlarınız ve kan damarlarınızı iyi yönde etkileyici olması sonucuna varıldı.

Müziğin Yararları Nelerdir ?

Diyet ve Egzersize Yardımcı Olur

Kilo vermek isteyenler için iyi haber, kaloriyi düşürmede ve egzersizde size önemli bir adım doğru müziği dinlemek olabilir.
Müziklerin yeme alışkanlıklarını nasıl etkilediğini görmek için Cornell Üniversitesi’nden iki araştırmacı bir Hardee’nin fast food restoranını devraldı. Restoranın yarısı normal bir Hardee’nin gibi görünürken, restoranın yarısı yavaş caz müziği eşliğinde güzel yemekler sunan bir restoran gibi görünümü verildi. Araştırmacılar aslında yemek alanında daha fazla yemek yiyebileceklerini düşünüyorlardı, çünkü daha uzun süre oyalanıp sıkılıyorlardı. Bununla birlikte, kaliteli yemek alanında yaşayanların aslında daha az yediklerini ve yiyeceklerini daha fazla yediğini keşfettiler. Bu, daha az yemek yemeniz ve yemeğinizden daha fazla keyif almanız gerektiğinde, yemeğiniz esnasında biraz yavaş, yumuşak müzik koymanız gerektiği anlamına gelir.
Müzik ile egzersiz arasındaki bağlantı konusunda bir takım çalışmalar yapılmıştır. Bazı bulgular, insanların yorgunluk ve ağrıdan yoksun bırakmalarına, ruh hallerini geliştirmelerine, dayanıklılıklarını arttırmalarına ve metabolizmanın etkinliğine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Örneğin, anıları uyandıran şarkılar faydalıdır. Ayrıca, şarkıcının bakış açısı veya duygusal durumu ile özdeşleşebilirseniz, inanılmaz faydalı olabilir.

İnme İnen Hastalar

Helsinki Üniversitesi’nde yeni inme inen hastalara yapılan bir araştırma, her gün birkaç saat dinleyeceği şeyleri rastgele olarak verdiler: müzik, sesli kitaplar veya ses. Araştırmacılar, sesli kitapları dinleyen ya da hiçbir şey dinlemeyen hastalara kıyasla, müzik dinleyen kişilerin sözel belleğe sahip olduklarını ve odaklanmış dikkatin daha iyi iyileştiğini buldu. Ayrıca, davranışları daha olumluydu.
Araştırmadaki bir başka ilginç bulgu, sözlü belleğe gelince, müziği dinleyen grubun yüzde 60’ı üç ay sonra iyileşti ancak sesli kitapları dinleyen grup sadece yüzde 19’luk bir iyileşme görüldü. Doktorlar, sözcüklerin yardımcı olması için yeterli olmadığını düşünüyor ancak müzikli sözcükler beynin onarımına yardımcı olmakta inanılmaz faydalı sağladığını söylüyorlar.

Çocuk Gelişimine Yardımcı Oluyor

Toronto, Kanada’daki York Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, sadece bir aylık müzik dersinden sonra, dört ila altı yaş arasında 24 katılımcının% 90’ı sözel zekada iyileşme gösterdiğini buldu. Harvard Üniversitesi’nden yapılan bir başka araştırmada, çocukların müzikle eğitilmesiyle, işitsel ayrımcılığın geliştirilmesi, ince motor becerileri, kelime dağarcığı ve sözsüz akıl yürütme konularında da yardımcı olduğunu kanıtladı.
Aslında müzik eğitimi, yürümekten ya da konuşmayan çocuklara yardımcı olduğu bilinmektedir. Kanada’nın Hamilton kentinde bulunan McMaster Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, anne ve babalarıyla birlikte müzik derslerine katılan bir yaşında bebeklerin daha fazla gülümsediğini, daha iyi iletişim kurduklarını ve müzikte daha erken ve daha sofistike beyin yanıtlar verdiklerini gözlemlediler.

Ağrıyı Azaltır

Utah Üniversitesi’ndeki Ağrı Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar, insanların keyif aldıkları müzik türlerini aktif olarak dinlemesi durumunda akut ağrıları azaltabileceklerini keşfettiler. Bu tip ağrı ameliyat sonrası veya diş hekimlerinde hissedilir.
Çalışmada katılımcılara elektrik şoku verdiler ve müzik dinlerken ağrı düzeylerini yüzde 17 azalttığını keşfettiler. Müziğin ağrıyı azaltmasının nedeni, beynin müzik işleyen bir çok yolunun, acıyı işleyen yollarla aynı olmasıdır. Dolayısıyla hoşunuza giden müziği dinlediğinizde, ağrı ile yarışacak duygusal tepkiler yaratacak; bu da, bedeni acıyı hesaplamak için daha az kaynak olduğu anlamına geliyor.

Bağışıklık Sistemini İyileştirir

Montreal, Kanada’daki McGill Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, müzik ve sinirbilimi üzerine 400 tane makaleye baktı. Buldukları şeylerden biri, müziğin vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olabileceğiydi. İnsanlar müzik dinlediğinde mukoza sisteminde önemli bir rol oynayan bir antikor olan immünoglobülin A’da bir artış olduğunu gösteren bulgular bulmuşlardır. İmmunoglobulin A, aynı zamanda doğal öldürücü bir hücre sayımıdır ve hücreler saldırganlara ve bakterilere saldıran hücrelerdir.

Çocuk Gelişimine Yardımcı Olur

Aslında müzik eğitimi, yürüyemeyen ya da konuşmayan çocuklara yardımcı olduğu bilinmektedir. Kanada’nın Hamilton kentinde bulunan McMaster Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, anne ve babalarıyla birlikte müzik derslerine katılan bir yaşında bebeklerin daha fazla gülümsediğini, daha iyi iletişim kurduklarını ve müzikte daha erken ve daha sofistike beyin yanıtları gösterdiklerini buldu.

Kaynakça:
http://www.toptenz.net/10-amazing-proven-health-benefits-of-music.php

Yazar:Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku