Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Beyaz Yılan Kökü Zehirli midir? Zararları Nelerdir?

0 435

Beyaz Yılan Kökü Zehirli midir? Zararları Nelerdir?Bitkiler yüzyıllar boyu insanlar için bazen besin bazen bir hastalık için tedavi kaynağı bazen güzelliği ile bir süs olarak kullanılmıştır. Birçok bitki ilaçların ham maddesi olarak kullanılır. Ama bazı bitkiler güzel görünüşlerinin aksine zehirleyici hatta öldürücü etkiye sahiptir. Bu durum zamanla bazı bitkilerin tadına bakılması sonucunda keşfedilmiştir. Bu bitkilerden tedavi amaçlı kullanılır ama bunun belli dozajları vardır ve ilaçlar uzmanlar tarafından yapılır. Önemli olan bu ölümcül bitkilere temas etmemek ve yememektir.
Eski çağlarda bitkilerden beklentiler daha fazla idi. Ama günümüzde hangi bitkinin ne için faydalı olduğu hangi bitkinin zararlı olduğu keşfedilmiş olup daha bilinçli hareket edilse de özellikle çocuklar ve meraklılar bu bitkilerden zarar görebilir. Kulaktan duyma bilgilerle her bitkiden yararlanmaya çalışmak ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabileceğinden bilinmeyen otlardan uzak durmak gerekir. Bilinmeyen bir bitki görüldüğünde bilen birinden bilgi almak da fayda vardır. Ya da günümüz teknolojisi sayesinde internet ortamından istenilen bilgilere çok rahat ulaşılabilir.
Toplum içinde tüm bitkilerden yarar arama çok yaygındır. Bu yanlış bir anlayıştır. Özellikle çocuklara her bitkiye dokunmamaları, ağızlarına almamaları gerektiğini öğretmek gerekir.

Beyaz Yılan Kökü Zehirli midir? Zararları Nelerdir?Dünyada ölümcül etkisi olan birçok bitki vardır. Bu bitkilerden biri de beyaz yılan kökü bitkisidir. Bu bitkinin beyaz minik minik çiçekleri vardır. Bu beyaz çiçekler açtıktan sonra tremetol toksini dağılır. Bu toksin tohumlarının içinde bulunur. Bu tohumlar da rüzgarın etkisiyle dağılır. Bu bitki Kuzey Amerika’da yetişir. Bu bitkiden zehirlenen kişilerde şu belirtiler ortaya çıkar. Bulantı, kusma, titreme ve bağırsak ağrılarıdır.
Bu bitkiden zehirlenme sadece bitkiyi yemek yoluyla olmaz. Bu bitkiden beslenen sığırın sütünü içen insanlar da bu bitkiden zehirlenmiş olur.
Zehirlenen kişi mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Ama ilk aşamada kişi mutlaka kusmalı ya da kusmaya çalıştırılmalıdır. Zehirlenen kişilerin midesi yıkanır.
Beyaz yılan kökü bitkisinden dolayı tarihte toplu zehirlenmeler olmuştur. Bu yüzden bu bitki görsel olarak iyi tanınmalı ve kesinlikle yemeye ya da çayı yapılmaya çalışılmamalıdır. Çünkü bitkilerin çaylarını yapıp içmek yaygıdır. Bu tarz bitkiler genellikle dağlık alanlarda yaygındır.

Kaynakça:
www.bitkilerindunyasi.com/tag/beyaz-yilan-koku

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.