Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Narsisizm Kurban (Mağdur) Sendromu Nedir?

0 2.661

Bir erkek veya kadın Narsisistik Kişilik Bozukluğu adlı bir durumdan muzdarip olduğunda o kadar kötü sapkın veya anormal davranış kalıpları sergilerler ki, onlarla yakın ilişki kuracak kadar talihsiz insanlar üzerinde katliam yaratırlar. İşlevsel olmayan davranış, kurbanlarının, Narsisistik Mağduriyet Sendromu (veya Narsisistik İstismar Sendromu) olarak bilinen yeni bir durumu doğurduğunu belirtmekle istismarı sömürüsünü içerir. Narsisistik Kişilik Bozukluğu (NPD) hakkında pek çok şey tıbbi olarak yazılmış olsa da, Narsisistik Mağduriyet Sendromu (NVD) hakkında çok az şey yazılmıştır. Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan ve tüm profesyoneller için kaynak kitap kabul edilen Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM-IV), NPD’yi yoğun olarak kapsamaktadır.

Orta yaşlı kadınların belirli bir fiziksel hastalık sürecine sahip olmayan uygulamalarında, ancak uykusuzluk , kilo kaybı veya alımı, depresyon, anksiyete, fobiler, şiddetten dolayı kırık kemikler, laserasyonlar, veya çürükler görülmektedir. Bazıları ezici bir boşluk veya kıyamet hissi yaşayabilir. Bazıları ise ölüm hakkında konuşabilir veya intihar girişiminde bulunabilir. Bu hastalar genellikle suçluluk duyulan, endişeli bir görünüm ve etki ile oldukça gergindir. Huzursuz, endişeli görünebilirler veya başka bir şeyi gizliyor gibi görünen sahte bir kahkaha gösterebilirler. Aşırı durumlarda, eşlik eden şiddete karşı ani öfke patlamalarını tanımlayabilirler ve eşlerine yapılan saldırıdan bile tutuklanmış olanlar vardır ve bunlardan birkaçı erkektir.

Narsisizm Kurban (Mağdur) Sendromu Nedir?Bu hastalar kimlerdir ve nasıl bu hale geldiler?
Benzer belirtilere sahip birçok durum olsa da, bunların Narsistlerin Mağdurları olabileceğini ve yardıma ihtiyaçları olduklarını bilmek önemlidir. Narsisizm, DSM-IV’te, psikiyatrinin tam referansı olan bir teşhis olmasına rağmen, narsistle yaşayanları çevreleyen tıp literatüründe ve yaşadıkları sıkıcı yaşamları çevreleyen tıbbi literatürde çok az şey hatta hiçbir şey yazılmamıştır. Narsisizm, 1-10 ölçeğinde geniş davranış yelpazesine sahiptir. Bu yelpazede sağlıklı Narsisizm 1 ve Patolojik Narsisizm veya Narsisistik Kişilik Bozukluğu (NPD) 10 olarak yer almaktadır.

Sağlıklı narsisizm, herkeste olabilecek bir durumdur ve bu kişiler, sağlıklı bir özgüvene sahiptir. Kişinin başarısızlık yaşamasının ardından bir sonraki hedefe geçmesi, onu narsizm kişilik bozukluğu yaşamaktan alıkoyar. Çünkü bu duygular kişiye birbirine yardım etme ve birini sevme becerisi verir ki kişiler kendilerini nasıl seveceğini zaten bilirler. Yine de Patolojik Narsisizm, bu sağlıklı durumun ironik bir bükümüdür. Dıştan görünüşe göre bu kişiler kendilerini çok fazla severler ve başkalarının dışlanmasından hoşnut duyarlar. Sanki kendisi ve etrafındakiler onların her yerde bulunmaları, yüce bilgileri ve mutlak hak ve güçlerini tanımaları gerekir. Kurallar kendileri için geçerli değildir. Sınırsız güç, başarı veya parlaklığın fantezilerinin yanı sıra, çoğu zaman eşleşecek güvenceleri olmayan, gerçekçi olmayan ve şişirilmiş bir benlik duyguları vardır. Kişiler arası sömürücüler ve kesinlikle empati veya şefkat anlayışına sahip değillerdir.

Ne nazik, ne de hayır severlerdir ve bu kişilerle yaşayanlar bedelini öderler. Bu ölçekte seviye 1 ila 10 arasında yatan çeşitli narsisistik davranışlar olsa da, iç çemberdeki kişilere inanılmaz bir hasar vermek için tamamen gelişmiş bir NPD’ye ihtiyaç duyulmamaktadır. Narsisistlerin mağdurları genellikle bağımlı olsalar da, çoğu, bu duruma nasıl girdikleri konusunda hiçbir fikre sahip değildirler, çünkü ilişkinin ilk aşamalarında, Narsisistik kişi en çekici, akademi ödülü kazanan aktör ya da oyuncu olabilirler. Ayrıca DSM-IV’e göre, Narsistlerin % 50-75’i erkektir.

Arkadaşlıkların ilk günleri hızlı, öfkeli ve çok romantik geçirirler. Çoğu zaman evlilik teklifleri birkaç hafta içinde yaparlar. Kurban narsist’i mükemmel ortak olarak görür. Hayatında hiç bu kadar harika biriyle tanışmamıştır ve aşık olmuştur. Partnerinin gerçek yüzü çıkana kadar sonsuza dek mutlu yaşamaya devam ederler. Bir zamanlar harika olan hızla korku, endişe, belirsizlik ve ilişkinin tamamen karışıklığını aşan tehlikeliye dönüşebilir. Değişim hızlı, güçlü, yavaş ve sinsi olabilir. Açıkça narsistlere herkes aşinadır, her yıl binlerce hırpalanmış kadını acil servise gönderen kötü niyetli eşler vardır. Gerekli gördükleri herhangi bir yöntemle eşlerini yenmenin, kötüye kullanmanın ve eşini tehdit etmenin vermiş olduğunu ve kimsenin onlara başka türlü söyleyemeyeceğini düşünürler.

Sonraları sözel olarak küfürlü ve kontrol edici olan narsist duygusal tacizi silah olarak kullanabilir. Kurbanına kimi görebileceğini, ne zaman evde olması gerektiğini ve ne zaman yatağa girebileceğini söyler. Başka kim onun gibi değersiz bir kadını isteyebilir inancında olurlar. Bu inançla, onu terk etmek için birçok kısa girişimde bulunmasına rağmen, onu hiçbir zaman iyiliği için terk etmeyecektir. Her zaman geri döner. Günden güne devam eden beyin yıkama duygusal olarak çok yorucu, boşa harcıyor ve çok sağlıksız olarak devam etmektedir.
Yine de daha da kötüsü gizli Narsist’ dir, bu yüzden ortağını çılgına çevirme kabiliyetinde sinsi ve sessizdir, çok geç olmadan kötü bir şey olduğundan şüphelenmez. Sadece dediğimi yaparsanız ikimiz de mutlu oluruz tarzında kurbanına muamele eder ve ailesini saatlerce yok sayarak cezalandırır. Yıllar geçtikçe doğum günü veya Noel hediyesi unutabilir. Saatlerce geç kalmış olabilir ve eşinin henüz bir açıklama teklif etmeden anlaşması gerekiyordu. Yanında Narsisizm Kurban (Mağdur) Sendromu Nedir?başka bir kadın olabilir ve buna hak kazandığını hissedebilir. Ancak, kendi iç krallığının dışındakiler için bir aziz gibi görünüyor. Muhtemelen Rotary’nin başkanıdır, bir gıda bankasında gönüllü olarak çalışmakta ve toplumun hayranı Süpermen olduğu imajını elde etmek için düzenli olarak yardım kuruluşuna katkıda bulunmaktadır. Ne tür bir narsist olursa olsun, sonuç aynıdır yavaş, sinsi, kurbanlarının özgüvenini mahvetmeden hiçbir şey kalmayacak kadar, bu noktada narsist kimliğini sık sık dışarı çıkaracaktır. Böylelikle bir sonraki hedefini bulmak yeni ve hayat dolu birini aramak için çalışacaktır. Kurbanını, bir zamanlar mükemmel olan ilişkilerini yok etmek için ne yaptığını merak ederek duygusal bir harabe olarak ardında bırakmaktadır.

Narsistin kendisi nadiren değişir. Ne de olsa Tanrı gibi olduğuna inanıyordur ve mükemmeldir Bu yüzden davranışını başkaları için değiştirmemesi gerektiğine inanır. Yine de en büyük sır derinliğin içinde kendini terk etmekte ve kimsenin gerçek bir kimsenin sert dış kabuğunun içinde kim olduğunu bulamaması konusunda çaresiz olmasıdır. Mağdurlar sadece eş değildir. İş arkadaşları, çalışanlar, çocuklar veya narsistlerin arkadaşları olabilirler. Narsist kurbanın annesiyken, çoğu çocuk (yetişkin çocuklar bile) ilişkiden ayrılmayı neredeyse imkansız bulduğu için içinde çıkamayacağı zor bir durumda kalırlar. Ve bu kötü durum yıllarca devam etmektedir. Bununla birlikte, narsist kişi mağdurun işvereni, arkadaşı ya da iş arkadaşı olduğunda sağlık sorunlarına yol açabilecek duygusal çöküntüden kaçınmaları için bu mağdurları başka bir yerde yeni bir durum aramaya yönlendirmek akıllıca olabilir.

Narsisizm Kurban (Mağdur) Sendromu Nedir?Narsisiz mağdur sendromu olanlara yardım edilirken ilk olarak, çevrelerinde neler olup bittiğini belirlemek için sorular sorulmalıdır. Sağlık uzmanları zaten stresin etkisini bilmektedirler ve bu durum birçok kişi de mevcuttur. Ancak bir narsistle yaşamanın stresi, mağdurların kendileri tarafından nadiren anlaşılmakta veya tanınmaktadır. Bilgi güçtür ve durumlarıyla ilgili doğru soruları sorarak, sorunlarını daha iyi tanımalarına ve yardım aramalarına yardımcı olunabilir. Onların mağdur olmayı bırakmalarına, ilişkilerinde yanlış olan her şey için kendilerini suçlamayı bırakmalarına, bu hastalığa ilişkin bilgi edinmelerine ve kişisel güçlerini geri kazanmalarına yardımcı olunabilir. Parçalanmış benlik saygısını yeniden inşa etmek, kafese hapsedilmiş bir hayvan gibi görünmeyi ve davranmayı bırakmak için narsisizm hakkında bilgili bir terapistten (hepsi ve pek azı kurban meselelerini tam olarak anlayamazlar) danışmanlık almaları durumu düzeltmelerine yardımcı olabilir.

Kurbanlar yıllardır bu küfürlü muamele nedeniyle öfke doldukları için bu öfkeyi boşaltmak için bazen de aile içi şiddete ve polis müdahalesine yol açacak olaylara sebep olmaktadırlar. Bu yaşanılan ilişkideki hasta gibi görünmeyi bırakmalarına, hayatta kalan ve artık kurban olmadan çıkmalarına yardımcı olunmalıdır. Bazı durumlarda intihara neden olabilecek depresyon belirtilerinden kaçmalarında bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir.

Kaynakça:

helpfromsurvivors.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku