Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Şaheser; “Brooklyn Köprüsü”

0 478

Brooklyn Köprüsü dünyanın en ünlü köprüleri arasında yer almaktadır. Dünyanın en önemli hibrit köprülerinden biri olan Brooklyn Köprüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde yer alır. Dünyanın en eski ve halen ayakta olan köprülerinden biri olan Brooklyn Köprüsü, New York şehrinin en önemli simgeleri arasında yer alır ve üzerinden akan araç ve metro trafiği ile şehrin ulaşımına çok ciddi bir katkı sağlar. Bu dünyaca ünlü köprünün yapımına 1869 yılında başlanılmış ve yapımı tam olarak 14 yıl sürmüştür. Tarihler 1883 yılını gösterdiğinde Brooklyn Köprüsü tamamlanmış ve hizmete girmiştir. Köprü Manhattan yarımadası ile Brooklyn’i birbirine bağlar. Bu köprüye zaman içinde birçok isim verilmiştir. Halen de New York Brooklyn Köprüsü Doğu Nehri Köprüsü isimlerini de kullanan bir kesime rastlamak halen New York’ta mümkündür. Ancak geneler olarak Brooklyn Köprüsü diye anılmaktadır.

NBir Şaheser; "Brooklyn Köprüsü"ew York eyaletinin ve kendisiyle aynı isimli bu eyalete bağlı New York şehrinin en önemli ulusal simgeleri arasında yer alan Brooklyn Köprüsü, 6 şeritli bir yola sahiptir. Bu yol sadece araç trafiğine açıktır. Bunun yanı sıra Brooklyn Köprüsü, üzerinde metro hattı bulunur. Bu metro hattı New York şehrinin hemen hemen her noktasını birbirine bağlayan şehir metrosudur. New York’ta bulunan East River’ın üzerinde yer alan Brooklyn Köprüsü, süspansiyonlu kablo tekniği ile yapılmış hibrit bir köprü olmasıyla da oldukça ünlüdür. Bu anlamda ciddi bir esneme payını da barındıran Brooklyn Köprüsü, bu güne kadar tehlikeli bir durumla karşı karşı kalmamış ve aynı zamanda da oluşabilecek kasırgalara karşı da dayanıklı olarak imal edilmiştir. Köprünün uzunluğu 1,825,4 metre olup, yerden yüksekliği ise 84,3 metredir. Bunun yanı sıra 25,9 metre genişliğe sahip olan Brooklyn Köprüsü, John Augustus Roebling tarafından tasarlanmıştır. Resmi açılışı 24 Mayıs 1883 tarihinde yapılmış olan Brooklyn Köprüsü’nün günümüz itibariyle günlük araç trafiği yaklaşık olarak 124 bindir. Üstelik bu denli dünyaca ünlü bir köprü olmasına karşın köprüden geçişler herhangi bir ücrete de tabi değildir.

Neo Gotik tarzda inşa edilen Brooklyn Köprüsü, 1964 ve 1966 yıllarında tekrar restore edilmiş ve daha da güçlendirilmiş ve aynı zamanda da ışıklandırılmıştır. New York ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli figürleri arasında kabul edilen Brooklyn Köprüsü, her yıl binlerce ziyaretçiye de ev sahipliği yapmasıyla meşhurdur. Popüler kültürde de ciddi bir yere sahip olan Brooklyn Köprüsü, New York eyaletinde yer alan ve 2001 yılında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin 1ve 2 numaralı kuleleri sonrasında Amerika’nın en önemli ilk 10 figürü arasına da girmeyi başarmıştır. Bu anlamda bölgedeki en büyük rakip Empire State Binası olarak kalmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku