Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Nefes Darlığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0 388

Nefes Darlığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Nefes darlığı küçük büyük herkesin karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır. Başlı başına bir hastalık olarak kabul edilmese de gece uykudan uyandırıyorsa kalp yetmezliğini, sabaha karşı uyandırıyorsa da astım hastalıklarının habercisi olmasından büyük bir önem taşıyor.

Herhangi bir sebep olmaksızın, hızlı soluk alıp vermeye başlamak ise bu rahatsızlığın ilk belirtisi olabiliyor. Bu durum fark edildiğinde hemen bir sağlık kuruluşuna gidip gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Hastaların belirttiği şikayetler ise; nefeslerinin yetmemesi, ciğerlerini tam olarak dolduramaması ve bu sebeple sonuna kadar nefes alıp verememesi, göğsünde bir sıkışma ya da bir ağırlığın olması yönündedir.

Nefes darlığı çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Herhangi bir işle uğraşırken, istirahat ederken hatta gece uykudan uyandıracak derece kendini gösterebiliyor.

Nefes Darlığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Koah (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) nefes darlığının en sık görüldüğü bir hastalık tipidir. Özellikle sigara kullanan her 10 kişiden 9’u bu rahatsızlığa yakalandığının farkında dahi değillerdir. Tedavilerinin gecikmesi, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde bu hastalık ilerleyerek nefes alınamaz hale geliyor. Hatta o kadar ilerliyor ki, oksijen desteği olmadan, makineye bağlı kalarak yaşamlarını sürdürebiliyorlar.

Nefes darlığının tedavisi mümkündür. Fakat her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavi önem arz etmektedir. Hastanın şikayetleri doğrultusunda nefes alıp vermede güçlük çekme, göğüs sıkışması gibi benzer problemler yaşıyor ise, hemen bir sağlık kuruluşuna giderek yaşadığı bu sıkıntıyı dile getirip, erken teşhis sayesinde ciddi bir rahatsızlığa dönüşmeden tedavisinin yapılması gerekir.

Yazar: Ali MAZILIGÜNEY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku