Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

3D Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

0 407

3 boyutlu makyaj çeşitli ürünlerle yüzde ön plana çıkarılması istenilen yerlerin aydınlatılması, geri planda tutulması istenen yerlerin de gölgelendirilmesi yöntemi ile yapılan bir makyaj türüdür. Genellikle sinema makyajlarında profesyonel olarak makyaj artistleri tarafından uygulanır. Bunun yanında günlük makyajda da sık kullanılan bir yöntem olmuştur.

6354_inline_618x306_learn_how_to_contour

Yüzü inceltmek veya yüz şeklini değiştirmek için uygulanan kontur ve aydınlatma teknikleri 3D makyajın temelidir. Kontur yüzde saklanmak istenen veya arka plana atılmak istenilen bölgelerin gölgelendirilmesi anlamına gelmektedir. Kontur için kullanılabilecek ürünler şunlardır; Cilt tonundan bir iki ton koyu pudra veya fondöten, kahve veya toprak tonlarında göz farı, koyu tonlarda kapatıcı ya da bronzer ürünler bu işlemi yapmak için uygundur. Bu işlemler elmacık kemikleri belirginleştirilir, geniş olan alın daraltılır ya da büyük olan burun inceltilebilir.

3D makyajın diğer önemli adımı gölgelendirilen yerin üstünü aydınlatmaktır. Böylece aydınlanan yer boyut kazanabilir. Örneğin elmacık kemiğinin altı gölgelendirildikten sonra gölge uygulanan yerin üzeri aydınlatılırsa sıkıştırılmış ve boyutlanmış bir görüntü elde edilir. Aydınlatma için; cilt tonundan bir iki ton açık fondöten veya concealer, ışığı yansıtan transparan pudra, beyaz göz kalemi, sedefli beyaz far gibi ürünler kullanılması uygundur.

Yüzde ön plana çıkarılması gereken yerler; elmacık kemikleri, şakaklar, alın ortası, kaş altları, dudak üstü, burun üstü ve göz altlarıdır. Gölgelendirilerek arka plana atılması gereken yerler ise; elmacık kemiklerinin altı, burun kenarları, alın kenarları ve kaş üstleridir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.