Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Nesnelerin İnterneti IoT’nin Kullanıldığı 10 Uygulama

1 468

Nesnelerin interneti veya kısaca IoT, mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya benzersiz tanımlayıcıların, birbiriyle ilişkili bilgisayar teknolojisiyle bağlantı kurulmasından oluşan bir sistemdir. UIDs ve insandan insana veya insandan bilgisayara etkileşimi gerektirmeden bir ağ üzerinden veri aktarma yeteneğidir.
İnsanları diğer canlılardan ayıran özelliklerin başında merak gelmektedir. İnsanlar merak ederler, merak ettikleri hakkında çok fazla sorular sorarlar ve mevcut kuralların statükosuna meydan okuyanı şeyleri inşa edip üretmek için çaba sarf edenler. Bu tür merak ve çabalar elektronik cihazların ve makinelerin muhtemelen en iyi yardımcılar olacağı bir hayat meydana getirmektedir. Bu bakış açısı makineleri insan emeğini neredeyse sıfır seviyeye indirecek kadar akıllı hale getirme vizyonudur. Cihazların insanlarla bilgi paylaşacak kadar akıllı olduğu, bulut tabanlı uygulamalara ve cihazdan cihaza bağlı cihazların fikridir.
Akıllı cihazlar veya yaygın olarak adlandırılan senkorize olmuş yani birbirine bağlı cihazlar günlük yaşamda paylaşılan veya kullanılan her veriyi yakalayacak ve kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Ve bu cihazlar, günlük olarak kişilerle etkileşim kurmak ve görevleri tamamlamak için bu verileri kullanmaktadırlar.

IoT Ne Kadar Büyüktür?

Bu yeni bağlantı dalgası dizüstü bilgisayarların ve akıllı telefonların ötesine geçerek, bağlı arabalara, akıllı evlere, giyilebilir cihazlara, akıllı şehirlere ve bağlı sağlık hizmetlerine doğru gitmektedir. Temelde birbirine bağlı bir yaşamdır. Gartner raporuna göre, 2020 itibariyle tüm teknolojilerdeki bağlı cihazlar 20,6 milyara ulaşacaktır ve bu rakam çok büyüktür.
HP, yıllar içinde bağlı aygıtların yükselişini tahmin ettikleri ve sonuçların şaşırtıcı olduğu küçük bir anket yapmıştır. Bu ankette cevap aranan soru tam otomatik bir dünyaya mı gidiyoruz? dur. Bu cihazlar, yaşamın, toplumun ve endüstrilerin kalitesini ve verimliliğini artırmak için fiziksel ve dijital dünya arasındaki boşluğu doldurmaktadır. IoT’yi yakalamakla akıllı evler en çok beklenen özelliktir, markalar zaten akıllı uygulamalarla rekabete girmeye başlamıştır. Giyilebilir ürünler internette ikinci sırada olan bir diğer özelliktir. Apple Watch’un piyasaya sürülmesi ve akması gereken daha fazla cihazla birlikte, bu bağlı cihazlar insanlığı birbirine bağlanmasını sağlayarak dünyaya bağlı tutacaktır.
KRC Reserach tarafından İngiltere, ABD, Japonya ve Almanya’da yapılan bir araştırmada, IOT’un ilk uygulayıcıları, önümüzdeki yıllarda hangi cihazların daha fazla kullanılacağına karar vermişlerdir. Termostat, akıllı buzdolapları gibi akıllı ev aletleri bir kaç isim olarak müşteriler tarafından en çok beğenilmektedir ve çalışma şeklinin değişimine sebep olmuşlardır.
IoT’nin ekonomi üzerinde ne gibi bir etkisinin olacağı konusunda, Cisco raporuna göre IoT’nin önümüzdeki on yıldaki tüm endüstrilerde değerinde 14.4 trilyon $ değerinde üreteceği bilgisi öngörülmektedir. Aşağıda, IoT uygulamalarının hayatı nasıl değiştireceğine dair bir fikir vermek için, IoT’nin çok beklendiği ve şirketlerin akıllı cihazlarla insanları şaşırtmaya hazırlandığı birkaç alan hakkında bilgiler verilmektedir. IoT’nin 10 uygulama şu şekildedir:

1. Akıllı Ev

IoT buzz oluştururken, akıllı ev, Google’da en çok aranan IoT ile ilişkili özelliktir. Ancak, Akıllı ev nedir? Kullanıcıların eve gitmeden önce klimayı açıp ışıkları kapatıp açabildiği veya evde olunmadığında bile, geçici erişim için arkadaşlara evin kapısını açabildiği evlerdir. IoT uygulaması ile şirketlerin insanların hayatını daha kolay ve rahat hale getirmek için her gün farklı ürünler tasarlanmaktadır. Akıllı ev, yerleşim yerlerinde devrim niteliğindeki başarı merdiveni haline gelmiş ve akıllı evlerin akıllı telefonlar kadar yaygın olacağı tahmin edilmektedir. Bir ev sahibi olmanın maliyeti, bir ev sahibinin hayatındaki en büyük masraftır. Akıllı ev ürünleri, zaman, enerji ve para tasarrufu vaat etmektedir. Nest, Ecobee, Ring ve August gibi akıllı ev şirketleri gibi dünyaca ünlü birkaç isim ev markaları olarak daha önce hiç görülmemiş bir deneyim sunmayı planlamaktadır.

2. Giyilebilir Teknoloji

Nesnelerin İnterneti IoT'nin Kullanıldığı 10 UygulamaGiyilebilir ürünler tüm dünya pazarlarında patlayıcı bir talep yaşamıştır. Google gibi şirketler, Samsung gibi cihazlar inşa etmek için büyük yatırım yapmışlardır. Giyilebilir cihazlar, kullanıcılar hakkında veri ve bilgi toplayan sensörler ve yazılımlarla kurulur. Bu veriler daha sonra kullanıcıyla ilgili temel bilgileri almak için önceden işlenir. Bu cihazlar genel olarak fitness, sağlık ve eğlence gereksinimlerini kapsamaktadır. Giyilebilir uygulamalar için nesneler teknolojisinden internetten alınacak ön koşul, yüksek enerji verimli ya da ultra düşük güçte ve küçük boyutta olmaktır.

3. Bağlantılı Arabalar

Otomotiv sektöründe kullanılan bu dijital teknolojisi, otomotivlerin iç fonksiyonlarını optimize etmeyi hedeflenmiştir. Ancak şimdi, bu dikkat araç içi deneyimini geliştirme yönünde artmaktadır. Bağlantılı bir araç, kendi çalışmasını, bakımını, tümleşik sensörler ve internet bağlantısı kullanan yolcuların konforunu optimize edebilen bir araçtır. Çoğu büyük otomobil üreticisi ve bazı cesur başlangıçlar bağlı araç çözümleri üzerinde çalışmaktadırlar. Tesla, BMW, Apple, Google gibi büyük markalar otomobillerde bir sonraki devrimi getirmek için çalışmalarına devam etmektedirler.

4. Endüstriyel İnternet

Endüstriyel internet, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) olarak da adlandırılan, endüstriyel sektördeki yeniliklerdir. Mükemmel makineler oluşturmak için endüstriyel mühendisliği sensörler, yazılım ve büyük veri analitiği ile güçlendirmektedir. GE Electric CEO’su Jeff Immelt’e göre, IIoT güzel, arzu edilen ve yatırım yapılabilir bir varlık olarak görmektedir. IoT’nin ardındaki itici felsefe, akıllı makinelerin veri yoluyla iletişimde insanlardan daha doğru ve tutarlı olmasıdır. Ve bu veriler şirketlerin verimsizliklerini ve sorunlarını daha erken seçmelerine yardımcı olabilir.Nesnelerin İnterneti IoT'nin Kullanıldığı 10 Uygulama
IIoT, kalite kontrol ve sürdürülebilirlik için büyük potansiyele sahiptir. Mal takibi, tedarikçiler ve perakendeciler arasında envanter hakkında gerçek zamanlı bilgi alışverişi ve otomatik teslimat uygulamaları tedarik zinciri verimliliğini artıracaktır. GE’ye göre, iyileştirme endüstrisi verimliliği önümüzdeki 15 yılda dünya genelinde GSYİH’da 10 trilyon dolar ila 15 trilyon dolar olacaktır.

5. Akıllı Şehirler

Akıllı şehir, dünya nüfusu arasında IoT üreten merakın bir başka güçlü uygulamasıdır. Akıllı gözetim, otomatik ulaşım, akıllı enerji yönetim sistemleri, su dağıtımı, şehir güvenliği ve çevre izlemesi, akıllı şehirler için internet uygulamalarının örnekleridir. IoT, çevre kirliliği, trafik sıkışıklığı ve enerji arzı sıkıntısı gibi şehirlerde yaşayan insanların karşılaştığı büyük sorunları çözecektir. Hücresel iletişimi sağlayan ürünler akıllı şebeke çöpü, çöp kutusunun boşaltılması gerektiğinde belediye hizmetlerine uyarı gönderecektir. Sensörler kurarak ve web uygulamalarını kullanarak vatandaşlar şehirdeki ücretsiz park yerlerini bulabilirler. Ayrıca, sensörler sayaç kurcalama sorunlarını, genel arızaları ve elektrik sistemine kurulum sorunlarını tespit edebilir.

6. Tarımda IoT

Dünya nüfusunun sürekli artması ile birlikte, gıda arzı için talep fazlasıyla artmaktadır. Hükümetler, çiftçilere gıda üretimini artırmak için ileri teknikler ve araştırmalar yapmada yardımcı olmaktadırlar. Akıllı tarım, IoT’deki en hızlı büyüyen alanlardan biridir. Çiftçiler daha iyi bir yatırım getirisi elde etmek için verilerden anlamlı bilgiler kullanmaktadırlar. Toprağın nemini ve besinlerini algılamak, bitki büyümesi için su kullanımını kontrol etmek ve özel gübreyi belirlemek, IoT’nin bazı basit kullanımlarıdır.

7. Akıllı Perakende

Nesnelerin İnterneti IoT'nin Kullanıldığı 10 UygulamaPerakende sektöründeki IoT’nin potansiyeli çok büyüktür. IoT, mağaza içi deneyimini geliştirmek için perakendecilere müşterileriyle bağlantı kurma fırsatı sunar. Akıllı telefonlar, perakendecilerin mağaza dışında bile tüketicileriyle bağlantıda kalmalarının bir yolu olacaktır. Akıllı telefonlar üzerinden etkileşimde bulunmak ve Beacon teknolojisini kullanmak perakendecilerin tüketicilerine daha iyi hizmet etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca tüketicilerin bir mağazada yolunu izleyebilir ve mağaza yerleşimini iyileştirebilir ve yüksek trafik alanlarına premium ürünler yerleştirebilirler.

8. Enerji Hedefi

Geleceğin elektrik şebekeleri sadece yeterince akıllı değil, aynı zamanda oldukça güvenilir olacaktır. Akıllı şebeke konsepti tüm dünyada çok popüler hale gelmektedir. Akıllı şebekelerin arkasındaki temel fikir, verileri otomatik bir şekilde toplamak ve elektriğin kullanımının yanı sıra verimliliği artırmak için davranışları veya elektrik tüketicilerini ve tedarikçilerini analiz etmektir. Akıllı Şebekeler ayrıca elektrik kesintisi kaynaklarını daha hızlı bir şekilde ve güneş panellerinin yakınındaki ev seviyelerinde tespit edip dağıtılmış enerji sistemini mümkün kılabilir.

9. Sağlık Sektöründe IOT

Bağlı sağlık hizmeti henüz Nesnelerin İnterneti uygulamalarının uyuyan devi olmaya devam etmektedir. Bağlantılı sağlık sistemi ve akıllı tıbbi cihazlar kavramı, sadece şirketler için değil, aynı zamanda genel olarak insanların iyiliği için de büyük bir potansiyel taşımaktadır. Araştırmalar, sağlık hizmetlerinde IoT’nin gelecek yıllarda çok büyük olacağını göstermektedir. Sağlık hizmetlerinde IoT, bağlı cihazlar kullanarak insanların daha sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Toplanan veriler, bir bireyin sağlığının kişisel olarak analizine yardımcı olacak ve hastalıklarla mücadele için özel stratejiler sunmaktadır.

10. Kümes Hayvancılığı ve Çiftçilikte Üretim

Hayvancılık izlemesi, hayvancılık ve maliyet tasarrufu ile ilgilidir. Büyükbaş hayvanların sağlığı ve refahı hakkında veri toplamak için IoT uygulamalarını kullanmak, hasta hayvanı erken tanımak isteyen çiftçiler büyük miktarda hasta sığırları uzaklaştırabilir ve önleyebilirler. Toplanan veriler ve çiftçilerin yardımıyla kanatlı hayvan üretimini artırabilir.
IoT’nin geleceği, milyarlarca şeyin birbiriyle konuşacağı ve insan müdahalesinin en az olacağı yerden daha büyüleyicidir. IoT, yaşanılan ve çalışılan şekilde makro değişimi getirecektir. IoT’nin etki yarattığı daha birçok alan vardır. Networked Toys, çocukların oyun deneyimini değiştirecek bir IoT uygulamasıdır. IoT ayrıca çevresel sorunların tespitinde de kullanılabilir.

Kaynakça:
hp.com
gsma.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

1 yorum
  1. kemal diyor

    güzel makale faydalı buldum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku