Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Öresund Köprüsü

0 157

İki ülkeyi birleştiren dünya’nın en uzun sınırötesi köprüsü Öresund Köprüsüdür. Danimarka ile İsveç arasında bu köprü ile deniz üzerinden karayolu ve denizyolu bağlantısı sağlanmıştır. Ayrıca İskandinavya Yarımadasını Avrupa’ya bağlayan E20 otoyolunun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Köprü, Danimarka’nın başkenti Kopenhag ile İsveç’in önemli bir kenti Malmö’yü birleştirmektedir. 1995’te yapımına başlanan Öresund Köprüsü 2000 yılında hizmete girmiştir.

Teknik ÖzellikleriÖresund Köprüsü

Öresund Köprüsünün tasarımını İngiltere menşeli Arup Mühendislik yapmıştır. Dört şeritli karayolu ve alt katta iki şeritli demiryolu olmak üzere iki katlı yapılmıştır. Köprünün uzunluğu 7845 metre olup denizden yüksekliği ise 57 metredir. Köprünün yapım maliyeti 2.6 milyar Euro civarındadır.

Öresund Köprüsü, Sund Boğazının yarısında tünele bağlanarak deniz altına geçer. Drodgen adı verilen tünelin uzunluğu 3150 metresi su altında olmak üzere 4050 metredir. Köprüden tünele geçiş yerinde Peberholm adı verilen dört kilometre uzunluğunda bir yapay ada yapılmıştır. Öresund Köprüsünün bir ayağı İsveç’in önemli kentlerinden Malmö’de iken diğer ayağı yoktur. Diğer bir deyişle boğazın ortasından itibaren tünel ile Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a ulaşım bağlantısı sağlanmıştır. Köprünün Danimarka tarafında Kopenhag Havaalanının bulunması böyle bir tasarım yapmayı gerekli kılmıştır.

Bir özel girişimin yapıp işlettiği dünyanın en büyük köprüsü, Öresund Köprüsüdür. Bu köprüden daha büyük köprülerde inşa ve işletme süreçlerinde devlet girişimleri de söz konusu olmaktadır. 2005 yılına kadar yoğun kullanılmayan köprü, düzenli geçişlere % 75 indirim uygulanması ile birlikte daha yoğun kullanılır hale gelmiştir. Ayrıca 2021 yılı itibariyle 54 Euro geçiş ücreti ile dünyanın en pahalı geçişe sahip köprüsüdür.

Köprünün ÖnemÖresund Köprüsü

Köprü, demiryolu ve karayolu içeren birleşik köprü olması bakımından Avrupa’daki taşımacılık faaliyetlerinde kullanılan en büyük birleşik köprüdür.

İsveç’in Malmö kentini daha ucuz bulan ve buraya yerleşen birçok Danimarka vatandaşı, bu köprüyü kullanarak Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki işlerine gidip gelmektedirler.

Yazar: Ali Abant

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.