Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Waris Dirie Kimdir?

1 944

dirieWaris Dirie, 1965 tarihinde Somali’nin Galkayo şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir model olan Dirie, aynı zamanda yazarlık, oyunculuk gibi diğer dallarda da faaliyet göstermiştir. Bunun yanı sıra soysal projelerde de yer almış olan Waris Dirie, 1997 ile 2003 yılları arasında Birleşmiş Milletler’in özel elçisi olarak da hizmet vermiştir. Doğum tarihi kesin olmayan Waris Dirie, Somali’de dünyaya gelmiş ve 13 yaşına dek Somali’nin başkenti Magadishu’da yaşamıştır. Magadishu’da yaşadığı dönemde çeşitli zorluklarla karşılaşan Waris Dirie, henüz 13 yaşına geldiğinde ailesi tarafından yaşlı bir adamla evlendirilmek istenmiştir. Buna şiddetle karşı çıkan Dirie, ailesini ikna etmeyi başaramamıştır.

13 yaşında ve aynı zamanda da yaşlı bir adamla evlenmek istemeyen Waris Dirie, ailesiyle beraber yaşadığı şehir olan Mogadishu’dan kaçmaya karar vermiş ve bu planını hayata koymuştur. Ailesinden uzaklaşan ve ablasıyla beraber yaşamaya karar veren Dirie, ablasının ve kocasının olumlu yaklaşımı sonucu Somali’den ayrılmıştır. Ablası ve ailesi ile yaşamaya başlayan Waris Dirie İngiltere’ye yerleşmek istemiştir. İngiltere’ye birkaç aile ferdi ile giden Dirie, burada çeşitli işlerde çalışmıştır. İngiltere’ye gitmesini sağlayan ise, orada Somali Büyükelçisi olarak görev yapan amcası olmuştur. Amcasının da yardımıyla İngiltere’ye vize alan Waris Dirie, ilk zamanlar McDonald’s’da çalışmaya başlamıştır.

waris-dirieMcDonald’s’da çalışmaya başlayan Waris Dirie çok akıcı Fransızca bilmesine rağmen iyi derece de İngilizce bilmemesi sebebiyle, Londra’da göçmenlere İngilizce dersi verilen bir akşam okuluna kaydolmuş ve bu sayede İngilizcesi’ni geliştirebilme fırsatı bulmuştur. Waris Dirie bu dönemde fotoğrafçı Terence Donovan tarafından keşfedilince bütün yaşamı baştan aşağı değişmiştir. Terence Donovan dünyaca ünlü bir fotoğrafçısı olmasının yanı sıra dünyanın en meşhur takvimi olan Pirelli Takvimi’nin de fotoğrafçısı konumundadır. Terence Donovan tarafından keşfedilince, Dirie Chanel, Levi’s, L’Oreal ve Revlon gibi markalara yüz olmuştur ve dünya çapında bir şöhrete sahip olmayı başarmıştır.

Somali’de başlayan bir hayat önce Londra ve sonrasında New York, Los Angeles gibi şehirlerde dünyaca ünlü projelerde yer alan bir kariyeri ortaya çıkardı. Reklam yüzü olmasının yanı sıra şöhreti tüm dünyaya yayılan Waris Dirie, James Bond’un ”The Living Daylights” adlı filminde kısa bir oyunculuk deneyimi de yaşama fırsatı bulmuştur. Hızla yükselen kariyerinde modellikte yapan Waris Dirie, kendisi gibi dünyaca ünlü top model Naomi Campbell ile aynı odayı paylaşmış iki arkadaş olarak da bilinmektedir. Bu dönemde Elle, Glamour ve Vogue gibi dünyaca ünlü magazin dergilerine de kapak olan Dirie, aynı zamanda kitap yazmaya da başlamıştır.

2e71f67b4131447daf126055d2a4b978Kendi hayatını ele aldığı, Çöl Çiçeği ”Desert Flower” adlı eseri dünya çapında hatırı sayılır bir satış rakamına ulaşarak Almanya‘da en çok satanlar arasına girmeyi başarmıştır. Ayrıca bu kitabının dışında, yine ailesi ve yaşadığı bölgeleri konu alan birçok eseri daha bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şunlardır: Desert Dawn, Letter To My Mother, Desert Children. Kadın sünnetinin mağdurlarından biri olan Waris Dirie, bu alanda Afrikalı kızların kurtarılması için çeşitli sosyal projelerde yer almıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

1 yorum
  1. Qərənfil diyor

    Varisin fransız dilində bildiyi sözlər anasının onlara dediyi 1-2 söyüşdən ibarət idi. Və onu İngiltərəyə aparan əmisi yox xalasinin əri idi. Özünə qulluqçu kimi aparmisdi Varisi. Bu dediklərim Varisin “Səhra çiçəyi” kitabındandır. Yəni dəqiq məlumatdir🤗

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.