Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ökse Otu Hakkında Çok Faydalı Bilgiler

0 625

Ökse Otu Hakkında Çok Faydalı BilgilerSağlığımıza bir çok faydası bulunan ökse otu, dünya üzerinde en çok başta ülkemiz Türkiye olmak üzere, Bona Hersek, Bulgaristan, Arnavutluk gibi ülkelerde kendine yetişme ortamı bulmaktadır. Burç Ağacı, Gökçe Ağacı, Haşişet-üd-dik, Çekem, Viscum Mistletoe, Gui gibi isimlerle de anılmaktadır.

Ökseotugiller familyasından olan bu bitki, parazit olarak yetişmektedir. Sık çatallaşan dalları bulunmaktadır. Kısa gövdeli, dallarının ucunda karşılıklı iki yaprağı bulunan bu bitkinin yaprakları zeytin yapraklarını andırmaktadır. Dallarının ucunda ise hoş görünümlü, sarımsı beyaza çalan bir renge sahip çiçekleri bulunmaktadır. Genellikle Ekim ve Kasım aylarında leblebi büyüklüğünde beyaz ve üzeri yapışkan meyveler verir. Bu meyvelerin içinde oval veya köşeli biçimlere sahip tohumlar barındırır. Bu yapışkan maddeye visin adı verilmekte ayrıca bu madde ile hazırlanan ökse, kuşları tutmak için kullanılır.

Ökse Otu Hakkında Çok Faydalı BilgilerÖkse Otu ne Zaman Toplanır?

Ökse otu için en uygun toplama zamanı mart-Nisan ayları ile Eylül-Ekim aylardır. Meyveleri ayıklandıktan sonra yaprak ve sapları kurutulur ve bu şekilde muhafaza edilir. Meyveleri zehirli olduğundan kullanılmamaktadır.

Bitkinin meyvelerinin etli bölümünde visin adlı yapışkan madde bulunur. Bununla kuşları tutmak üzere ökse hazırlanır.

Ökse Otunun Faydaları :

– Kan basıncını dengeleyen ökse otu, hipertansiyon hastalarında tansiyonu düşürmek için ayrıca yüksek tansiyonun yarattığı çekilmesi güç ağrıları dindirmek için kullanılır.

– Sinir sistemi üzerinde olumlu etkilerini göstererek, sinirsel spazmları giderici ve çarpıntıyı hafifletici etki yapar. Kaslarda ve midede oluşan kasılmaları giderir.

– Metabolizmayı düzenleyerek sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar.

– Kan dolaşımını hızlandıran etkisi ile damar sertliğini engeller ve kalbi korur. Kalp krizi riskini azaltır. Ritim bozukluğuna iyi gelmektedir.

Ökse Otu Hakkında Çok Faydalı BilgilerÖkse Otu Kanser Hastalarında Olumlu Etkiler Gösteriyor!

– Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde içerisindeki bileşenlerin tümör oluşumunu engellediği tespit edilen ökse otu, kanser için kullanılan çoğu ilaçta hammadde olarak kullanılmaktadır. Farklı kanser türleri üzerinde olumlu etkileri gözlenen ökse otundan faydalanarak kanser tedavisinde kullanılan iğneler yapılmaktadır. kemoterapi gören hastalarda uygun dozda kullanılması halinde faydalı olduğu ise yapılan tespitlerden bir diğeridir.

Ökse Otu Epilepsi Nöbetlerini Azaltıyor!

– Epilepsi hastalığı bulunan kişilerde nöbet sıklığını azaltmak amacı ile kullanılan otun, düzenli kullanımı sonucunda, bu hastalar üzerinde hatrı sayılır oranda nöbetlerde azalma görüldüğü tespit edilmiştir. Böylece hastalarda nöbet sıklığının azalması ile birlikte ilaç dozlarının düşürülebildiği ve düzenli kullanımı sonucunda bazı hastaların ilaca ihtiyaç olmadan nöbetlerinin durdurabildiği gözlemlenmiştir. olmadan yani sara hastalığı için de çok büyük faydaları bulunan ökse otunun, sara hastaları tarafından sıklıkla tüketilmesi sonucunda geçirilen sara nöbetlerinin büyük ölçüde azaldığı, yani bu bitkinin tüketimiyle birlikte sara hastalığının vücutta nüksetme sayısının fark edilir biçimde azaldığı keşfedilmiştir. Ayrıca bu tip hastalıklar için en büyük faydası, bir süre nöbetler azaldığı için otomatikman ilaç kullanımını da azaltma imkanı sunmasıdır.

Ökse Otu Hakkında Çok Faydalı BilgilerÖkse Otu Birçok Hastalık İçin Şifa Oluyor!

– Astım hastaları için doğal çözüm olan ökse otu, nefes darlığı ve benzer rahatsızlıkları bulunan hastalarda düzenli kullanıldığında bu problemi önemli ölçüde azaltmaktadır. Ökse otu sayesinde hastalar rahat bir nefes alıyorlar. Ancak fazla kullanımı bu hastalarda ciddi zararlara yol açabilmektedir.

– Kadınlar için çok büyük bir problem olan adet dönemleri ile menopoz dönemlerinin daha rahat ve huzurlu bir şekilde atlatılmasında yardımcı olmaktadır.

– Romatizmal hastalıklarla mücadele eder ve oluşumunu engeller.

Kulak çınlamasının verdiği can sıkıcı rahatsızlıktan kurtulmanızı sağlar. Yaşam kalitenizi artırır.

Ökse Otunun Zararları Nelerdir?

– En büyük zararı zehirli olan meyvelerinin tüketilmesidir. Bu durum çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

– Bilinçsizce gerektiğinden fazla kullanımı ve çiğ olarak tüketimi, öksürük krizine, alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.

– Hamile ve emziren bayanlarda kullanımı önerilmemektedir.

Ökse Otu Hakkında Çok Faydalı BilgilerÖkse Otu Nasıl Kullanılır?

En uygun kullanım şekli çay olarak içilmesidir. İnce bir şekilde kıyılmış 1 tatlı kaşığı yaprağı 1 su bardağı soğuk suda bir gece bekletip ertesi sabah çok kısık ateşte kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Ya da kaynatmadan üzerine sıcak su döküp 10-15 dakika dinlendirip içebilirsiniz. Günde üç kez içmeniz sağlığınız açısından büyük faydalar sağlayacaktır. Belirtilen dozların dışına çıkmanız halinde yan etkiler gösterdiğinden kullanım sıklığına ve dozuna dikkat etmelisiniz. Hemen hemen bütün aktarlarda ökse otunun kıyılmış halini bulabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam için, bilinçli ve doğal beslenmenin kapılarını kendinize daima açık tutun.

Kaynakça:
saglikaktuel.com

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.