Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İlk İnsanın Doğduğu Topraklar : Etiyopya

0 546

İlk İnsanın Doğduğu Topraklar : EtiyopyaEtiyopya,

dünyanın en eski kıtasının sınırları dahilinde yer alan bir ülkedir. Bu kıta bilindiği gibi Afrika kıtasıdır. Afrika, modern insanın dünyanın geri kalanına yayıldığı tahmin edilen bir coğrafya olarak kabul edilir. Söz konusu bu kıta, günümüzde dünyanın en zorlu şartlarına sahip yerleşim yerlerine ev sahipliği yapsa da, aynı zamanda modern insanın ana vatanı olarak bilinir. 250 bin yıllık öncesine kadar uzanan modern insan geçmişinin Afrika’da cereyan ettiği herkesçe bilinse de bunun tam olarak neresi olduğu pek de bilinen bir bilgi değildir. Yapılan araştırmalar sonucunda ilk modern insanın günümüz Etiyopya, topraklarında yaşadığı tespit edilmiştir. Başka bir ifadeyle Etiyopya, insanlığın başladığı yerdir. Bugün 7 milyar seviyeleri geride kalmışken, insan nüfusunun başlangıcı kabul edilen Etiyopya, sefilliğin ve de çaresiz bir yaşantının başkentleri arasında bulunur. Aslında bu durum Etiyopya’ya özgü bir durum değildir. Etiyopya, bakıldığında Afrika Halici olarak adlandırılan bölgede yer alır ve bu hatta, kuzey ve kuzeydoğuda Eritre, doğuda Cibuti ve Somali, güneyde de Kenya ile komşudur. Bu ülkelerin toplam nüfusu ele alınırsa, 200 milyonluk bir insan seli oluşur. Ancak gerek kültür gerekse de iktisadi veriler bölgenin çok zor şartlar altında olduğunu gösterir.

Uluslararası sularla bağlantısı olmayan en kalabalık iki ülkeden biri olan Etiyopya, aynı şekilde bulunduğu kıta Afrika nazara alınırsa, buranın da en kalabalık ülkelerinden biridir. Bu Afrika ülkesi, oldukça büyük bir yüzölçümüne sahip olsa da ekonomik olarak ciddi anlamda zorluklar yaşar. Sınırları dahilinde çok sayıda şehri barındıran Etiyopya, bunlar arasından en önemlisi olan Addis Ababa’yı başkent olarak belirlemiştir. Söz konusu bu şehir, yaklaşık beş milyonluk insan nüfusu ile dikkati çeker. Her anlamda ülkeye merkezlik eden Addis Ababa, bu yüzden Etiyopya için adeta vazgeçilmezdir. Etiyopya, aynı zaman birçok Afrika ülkesinde yaşanmayan değişik bir geçmişe sahiptir.

İlk İnsanın Doğduğu Topraklar : EtiyopyaBu ülke, Afrika kıtasını işgal eden batılılarca elde edilememiş önemli coğrafyalardandır. Başka bir ifadeyle tarih boyunca sömürge olmamasıyla dikkat çeken Etiyopya, bu anlamda birçok Afrika ülkesinden ayrılır. Resmi dili federal çatıda Amharik olan bu ülke, kendi dili ve de kültürünü başarılı bir şekilde koruyan ülkelerden biri haline gelmiştir. Ülkenin sınırları dahilinde yaşayanların üçte ikisi Hıristiyan, üçte biriyse Müslüman’dır. Dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yer alan Etiyopya‘nın nüfusu yaklaşık olarak 102 milyon civarındadır. Bu anlamda dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan bu devlet, ekonomik olarak da tam tersine çok fakirdir. Ülkede yoksulluk en yoğun görülen sorun olarak bilinir. Kişi başına düşen milli gelir hesaba katılırsa, Etiyopya’da yıllık kişi başına gelir 861 Amerikan doları olarak tespit edilmiştir.

İlk İnsanın Doğduğu Topraklar : EtiyopyaEtiyopya‘ya Türkiye’den ulaşmak isterseniz bu durumda herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Türk Hava Yolları, bölgede tarifeli olarak seferler düzenler. Ortalama seyahat süresi 5 ila 7 saat arasında seyredilecek güzergaha göre değişiklik gösterir. Bölge fakirliğin de verdiği sorunlarla beraber ‘aids’ vakalarının yoğun şekilde yaşandığı ülkeler arasındadır. Bu anlamda vücudunuza son derece dikkat ediniz. ‘aids’ hastası olan biri ısıran sivrisinekler sizi de ısırırsa bu durumda hastalık size de bulaşabilir. Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku