Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Eozinofil Sayısı Nedir?

0 354

Eozinofil Sayısı Nedir?Beyaz kan hücreleri vücudun ve bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bakteri, virüs ve parazitleri kişiden korumak için hayati önem taşımaktadırlar. Kemik iliği vücuttaki beş farklı beyaz kan hücresinin hepsini üretmektedir.

Her beyaz kan hücresi kan dolaşımında birkaç saatten birkaç güne kadar yaşamaktadır. Bir eozinofil, beyaz kan hücresinin bir türüdür olarak adlandırılabilir. Eozinofiller, birkaç hafta boyunca hayatta kalan vücuttaki dokularda depolanır. Kemik iliği, vücudun beyaz kan hücresi arzını sürekli olarak doldurmaktadır.

Vücuttaki her beyaz kan hücresinin sayısı ve türü, doktorlara sağlığınız için daha iyi bilgi verir. Kandaki yüksek beyaz kan hücresi seviyeleri, bir hastalık veya enfeksiyon olduğunun bir göstergesi olabilir. Yüksek seviyeler genellikle vücudun enfeksiyonlarla savaşmak için daha fazla beyaz kan hücresi gönderdiği anlamına gelmektedir. Bir eozinofil sayısı vücuttaki eozinofil miktarını ölçen bir kan testidir. Anormal eozinofil seviyeleri sıklıkla rutin tam kan sayımı (CBC) testinin parçası olarak bulunur.

Eozinofil Sayısı Nedir?Devam eden araştırmalar, eozinofiller tarafından gerçekleştirilen rollerin genişleyen bir listesini ortaya çıkarmaya devam etmektedir. Artık vücudun hemen hemen her sisteminin eozinofillere bir şekilde bağımlı olduğu görülmektedir. Bağışıklık sisteminde iki önemli fonksiyon vardır. Eozinofiller virüsler, bakteriler veya kancalı kurt gibi parazitler gibi işgalci mikropları yok ederler. Özellikle bir alerji söz konusuysa, iltihaplanma tepkisinde de rolleri vardır.

İnflamasyon ne iyi ne de kötüdür. Bir enfeksiyon bölgesinde bağışıklık tepkisini izole etmeye ve kontrol etmeye yardımcı olurlar. Ancak yan etkisi etrafındaki doku hasarıdır. Alerjiler çoğunlukla kronik iltihabı içeren bağışıklık tepkimeleridir. Eozinofiller, alerjiler, egzama ve astıma bağlı inflamasyonda önemli bir rol oynamaktadır .

Neden eozinofil sayımına ihtiyaç vardır?
Doktorlar beyaz kan sayımı farkı uygulandığında anormal eozinofil düzeyleri keşfedebilirler. Beyaz kan sayımı farklılık testi genellikle tam kan sayımı yanında yapılır ve kandaki beyaz kan hücresinin her bir yüzdesini belirler. Bu test, anormal derecede yüksek veya düşük beyaz kan hücresi sayısına sahip olup olmadığını gösterecektir. Bazı hastalıklarda beyaz küre sayısı farklılık gösterebilir.

Doktor, aşağıdaki gibi belirli hastalık veya durumlarda bu testi uygulamaktadır. Bunlar; aşırı alerjik reaksiyon, ilaç reaksiyonu, bazı paraziter enfeksiyonlar. Bu test için özel bir hazırlık gerekli değildir. Kan düşürücü ilaçların kullanılması durumunda doktora bilgi verilmesi gerekmektedir.

Yetişkinlerde, normal bir kan örneği okuması kan mikrolitresi başına 500’den az eozinofil hücresi gösterecektir. Çocuklarda eozinofil düzeyleri yaşlara göre değişir.

Eozinofil Sayısı Nedir?Anormal sonuçlar
Mikroliter kan başına 500’den fazla eozinofil hücresi varsa, eozinofili olarak bilinen bir bozukluk olduğunu gösterir. Bunun nedeni şunlardan herhangi biri olabilir: parazit solucanlar tarafından enfeksiyon, bağışıklık sistemi hastalıkları, şiddetli alerjik reaksiyonlar, egzama, astım, mevsimsel alerjiler, lösemi ve diğer kanserler, ülseratif kolit, kızıl, Crohn hastalığı, ilaç reaksiyonu, organ nakli reddi.

Anormal derecede düşük bir eozinofil sayısı, Cushing hastalığında olduğu gibi alkolden zehirlenme veya aşırı kortizol üretimi sonucu olabilmektedir. Kortizol vücut tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur. Düşük eozinofil sayıları da günün saatine bağlı olabilir. Normal koşullar altında eozinofil sayısı sabahları en düşük, akşamları en yüksektir. Alkol kötüye kullanımı ya da Cushing hastalığından şüphelenilmediği sürece, diğer beyaz hücre sayıları da anormal derecede düşük olmadığı sürece, düşük eozinofiller seviyeleri genellikle endişe verici değildir. Tüm beyaz hücrelerin sayımı düşükse, bu, kemik iliği ile ilgili bir sorunun sinyalini verebilir.

Eozinofil Sayısı Nedir?Herhangi bir kan testinde olduğu gibi, iğne bölgesinde az miktarda morluk oluşması riski vardır. Nadiren de olsa, kan çekildikten sonra damar şişebilir. Buna flebit denir. Bu koşula, her gün birkaç kez sıcak bir sıkıştırma uygulayarak tedavi edilebilir. Bir alerji veya parazit enfeksiyonu varsa, doktor semptomları hafifletmek ve beyaz küre sayımı normal hale getirmek için kısa süreli tedavi uygulayacaktır.

Eozinofil sayısı bağışıklık sistemi kaynaklı bir hastalığa işaret ediyorsa, doktor hastalık türlerini belirlemek için daha fazla test yapmak isteyebilir. Çok çeşitli diğer koşullar eozinofillerin yüksek düzeylerine neden olabilir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.