Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Oliver Kahn Kimdir?

0 255

Oliver Rolf Kahn 15 Haziran 1969 tarihinde, Almanya‘nın Karlsruhe şehrinde dünyaya gelmiştir. Karlsruhe’de doğan ve burada yetişmeye başlayan Oliver Kahn, başarılı öğrencilik yıllarında spora da ilgi duymuştur. Henüz 6 yaşında iken futbol oynamaya merak saran Alman sporcu, futbolculuk yaşantısına kalecilikle başlamış ve o mevkide de aktif futbolculuk serüvenini sonlandırmıştır. Kariyerine 1975 yılında Karlsruher SC’nin genç takımında başlayan Kahn, burada profesyonel hayatına da başlamıştır. 1975’te Karlsruher altyapısına dahil olan Olvier Kahn, bu tarihten yaklaşık 12 yıl sonra ilk kez profesyonel anlamda bir maçta Karlsruher kalesini korumaya başlamıştır. Bu dönemde dünyanın en büyük kulüplerinden bir olan Bayern Münih’in radarına takılan Oliver Kahn Karlsruher’den yaklaşık olarak 4,6 milyon Alman Markı karşılığında Bayern’e imza atmıştır.

kahn_1666422c1987 ile 1994 yılları arasında Karlsruher formasını terleten Alman sporcu, Bayern Münih’e transfer olmadan önce toplamda 128 kez Karlsruher A Takımı’nı için ilk 11’de mücadele vermiştir. Başarılı Karlsruher altyapı eğitimi ve kendi olağandışı önsezisi sayesinde Bayern Münih’e 1994 yılında ciddi bir fiyat karşılığında transfer olan Oliver Kahn, Bayern Münih, forması altında beklentileri fazlasıyla karşılamıştır. 1994’ten 2008 yılında kadar resmi olarak Bayern Münih’in sözleşmeli futbolcusu olan efsane kaleci, burada sayısız başarılara uzanmıştır. Bayern Münih formasını sadece Bundesliga’da 429 kez terleten Oliver Kahn, dünyanın yetiştirmiş olduğu en büyük 5 kalecisinden biri olarak kabul edilmektedir.

Kulüp kariyeri, dünyanın en büyük kulüplerinden biri olan Bayern Münih’le şekillenen Alman sporcu, özellikle Bayern Münih forması giydiği dönemde Alman Milli Takımı’nın da vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu dönemde 86 kez Alman Milli Takımı’nın kalesini koruyan Kahn, 2002 Dünya Kupası’nda Almanya ile final oynamış ancak Brezilya‘ya oynana final 2-0 kaybedilmiştir. Bu maçta hatalı bir de gol yiyen Oliver Kahn, yine de Dünya Kupası’nın en büyük ödüllerinden bir olan Altın Top Ödülünü almaya hak kazanmıştır ve aynı zamanda turnuvanın Rüştü Reçber ile beraber en değerli kalecisi seçilmiştir.

Oliver-KahnKariyerinde neredeyse kaldırmadığı kupa kalmayan Oliver Kahn, Bayern Münih’le beraber UEFA Şampiyonlar Ligi’nde iki kez final oynamış ve kupayı da bu dönemde bir kez kaldırma başarısı göstermiştir. Bu başarı 2001’de Valencia CF karşısında penaltı vuruşları sonrasında gelmiştir. Bu maçta devleşen Oliver Kahn, Bayern’in 4. UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunda büyük pay sahibi olmuştur. Bunun yanı sıra bir de UEFA Kupası’nı kaldırma sevinci yaşayan Oliver Kahn, domestik alanda ise, dünyanın en çok kupa kaldıran kalecisi olma özelliğini haizdir. 1994 yılından itibaren giymeye başladığı Bayern Münih formasıyla, toplamda 8 Bundesliga, 6 Almanya Kupası ve 1’er adet UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası’nın yanı sıra Kıtalararası Kupayı da kaldırarak kırılması oldukça güç bir rekora imza atmayı başarmıştır. 2001’de gelen UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuyla beraber UEFA tarafından yılın en iyi Avrupa kalecisi de seçilen Oliver Kahn, bu dönemde adından oldukça söz ettirmeyi başarmıştır. Bu alanda defalarca ödül alan Oliver Kahn, Alman futbol tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı 3 kalecisinden biri olarak kabul edilmektedir.

6873_hpAyrıca kazandığı ödüller arasında en anlamlı olanı ise, 2002 FIFA Dünya Kupası’nda kazandığı Altın Top ödülüdür. Bunun nedeni, Oliver Kahn, bu ödülü kazanan ilk ve tek kaleci olarak Dünya Kupaları tarihine geçmiştir. Bu kırılması elde edilmesi oldukça zor bir başarı olarak kabul görmüştür. Alman Milli Takımı’nda uzun yıllar hizmet verse de birçok uluslararası organizasyonda, Andreas Köpke’nin yediği olarak yer almıştır. Ancak Andreas Köpke, futbolculuk kariyerine nokta koyunca, Oliver Kahn Jens Lehmann ile dönüşümlü olarak forma mücadelesi verse de genellikle, formayı Lehmann’dan kapmayı başarmıştır. Bayern Münih formasıyla futbola 2008 yılında veda eden sporcu, çeşitli altyapı çalışmalarında yer alarak futboldan kopmamıştır. Ayrıca RTL kanalında UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarının yorumcusu olarak da görev almaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku