Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tuvia Bielski Kimdir?

0 394

Tarihin çok bilinmeyen ancak oldukça önemli ve yaşadığı döneme damgasını vurmuş karakterleri vardır. Tuvia Bielski, özellikle 2. Dünya Savaşı ile ilgili gizli aktörlerden biri olarak, tam da bu tasvire uymaktadır.

1906 yılında doğan ve 1987 yılına kadar yaşayan Tuvia Bielski, 2. Dünya Savaşı zamanında gizli bir şekilde Polonya ve Beyaz Rusya sınırlarındaki ormanlarda kamp kurarak yaklaşık 1.200 Yahudi’yi kurtarması ile ün salmıştır. Aynı zamanda Bielski, “Bielski Kardeşler Otriadı”‘nın da partizan lideridir.

5986_teibeasael

Savaş Öncesi Dönem

Tuvia Bielski, 2. Dünya Savaşı sırasında, gettoların yoğun olarak bulunduğu Lida ve Navahrudak şehirleri arasında kalan Stankevichy köyünde yetişmiştir. Bu köydeki tek Polonyalı Yahudi ailesi olan David ve Beila Bielski çiftinin oğlu olan Bielski, aynı zamanda 11 kardeşe sahiptir. Bu 11 kardeşin de 10 tanesi erkektir. Bielski kardeşlerden Asael, Alexander Zisel “Zus” ve Aron, partizan örgütün üyeleri olmuşlardı.

Tuvia Bielski, Yidiş dilini konuşmaktaydı. 1. Dünya Savaşı sırasında Polonya ve Beyaz Rusya’yı işgal etmiş olan Alman askerleri ile bolca vakit geçiren Bielski, bu sayede Almanca konuşmayı da öğrenmişti. 1927 yılında Polonya ordusuna katılan Bielski, ordu içindeki görevi biter bitmez oldukça yoksul olan ailesinin yanına döndü. Burada bir imalathane kiralayan Bielski, henüz 23 yaşındayken, kendisinden daha yaşlı olan Rifka isimli bir kadınla evlendi. Rifka, zamanın şartlarına göre varlıklı bir insandı.

Savaş Dönemi

Tuvia Bielski, 2. Dünya Savaşı sırasında büyük bir liderlik yapmıştır. Bu olaylar zinciri ve üstlendiği görev nedeni ile tarihe damga vuran insanların içinde yer alan Bielski, özellikle de Almanya‘nın Polonya’yı işgali sürecinde Nazilerden kaçan ve sayıları neredeyse binleri bulan Yahudiler’in liderliğini yapması ile de adından yıllar boyu söz ettirmiştir.

Bielski, yukarıda bahsedilen kardeşleri Aron, Zus ve Asael ile beraber, 1200 kişiyi bulan işgal kaçaklarını sağ şekilde kurtarmıştır. Aralık 1941 tarihinde, ailesinin çoğunun öldürülmesi üzerine 3 kardeşini ve bir takım tanıdıklarını yanına alarak gettodan kaçmayı başararak Tuvia Bielski, günümüzde Beyaz Rusya topraklarında yer alan Naliboki ormanlarında, Yahudi Soykırımı’ndan kaçan çok sayıda yahudiyi örgütlemiş ve aynı bölgede kamp kurmuştur.

5986_tewje

Kurulan kamp sürecinde, ilk olarak 13 kişiden oluşan çekirdek bir savaşçı kadrosu oluşturan Bielski, ardından sayının sürekli büyümesi ile çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlı olan yaklaşık 1200 kişilik bir topluluğu yönetmeye başlamıştır. Bielski Kardeşler Otriadı isminin altında birleşerek, neredeyse iki yıl boyunca bu ormanlık alanlarda kamplar kuran yüzlerce insan, bu acı soykırımlara ve işgal faaliyetlerine sonuna kadar direnmişlerdir. Söz konusu kamplarda okul, sağlık merkezi, sosyal kuruluşlar ve çocuk kreşleri oluşturulmuştur. Buradan hareketle, normal sosyal yaşamın o zor koşullarda dahi sürdürülebilmesine yönelik büyük bir çaba gösterilmiştir.

Bielski kardeşlerin önderlik ettiği kamplarda kurulan silahlı gruplar, her ne kadar bir takım saldırılarda bulunmuş olsalar da, Tuvia’nın asıl amacı işgal ve soykırıma direniş hamlelerini gerçekleştirmek olmuştur. Bu kapsamda, Naziler’e silah ve gıda taşıyan bazı demir yolu araçlarına saldırılar da olmuştur. Bu bağlamda, Tuvia Bielski, o ünlü sözünü söylemiştir;

“On Alman askerini öldürmektense; bir yaşlı Yahudi kadınının hayatını kurtarmayı tercih ederim.”

Savaş Sonrası Dönem

Tuvia Bielski, büyük savaşın ardından, kardeşi Zus ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletine giderek, orada küçük bir nakliye şirketi kurmuştur. Aynı zamanda, savaş zamanı kampta tanıştığı Lilka ile evlenen Tuvia Bielski, bu tarihten itibaren 30 sene daha yaşamıştır.

5986_tuvia_bielski_1

Hayatları boyunca yaptıkları görevler ile anılan Bielski kardeşler, savaş döneminde yaptıkları iyilikler için İsrail Savunma Bakanlığı tarafından çok önemli iş teklifleri alsalar da, bu teklifleri reddetmişlerdir. Bunun nedeni de, Bielski kardeşlerin konu ile alakalı olarak “herhangi bir takdir ya da karşılık beklememeleri” şeklindeki ifadelerinden anlaşılmaktadır.

Tuvia Bielski, savaşın ardından önce Polonya’ya yerleşmiştir. Daha sonrasında ise, bugünün İsrail’i olarak haritada yer alan Filistin topraklarına göç eden Tuvia, en son olarak da Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmıştır.

Günümüzde ise Bielski kardeşlerden yalnızca Aron Bielski hayatta kalmıştır ve kendisi Florida’da yaşamaktadır.

Bielski Kardeşler İle İlgili Kitap Ve Film

Bielski kardeşlerin hayatı, savaş zamanı yaptıkları kahramanlıklar ve devamında gelişen olaylar, bir kitapta derlenmiş ve anlatılmıştır. Daha sonraları ise, Edward Zwick tarafından yönetmenliği yapılan ve Daniel Craig’in baş rol oyunculuğunu üstlendiği “Defiance” isimli sinema filmi hazırlanmış ve izleyicilerin beğenisine sunulmuştur.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Tuvia_Bielski

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku