Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Boris Becker Kimdir?

0 688

863133299-boris-becker-2WLX7ffK9XefBoris Franz Becker, 22 Kasım 1967 tarihinde, Almanya’nın Leimen şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski dünya 1 numarası olan Becker, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi erkek tenisçileri arasında gösterilmektedir. 1.90m boyunda olan Alman raket, 1983 yılında profesyonel tenis kariyerine başlamıştır. 1998’de emekli olduğunu açıklayan Boris Becker, 15 yıl süren tenis kariyeri boyunca sayısız başarılar elde etmiştir ve birçok organizasyonda final ve finaller oynama başarısı göstermiştir. Kariyeri boyunca çıktığı 713 maçın %76.91’ini kazanan Alman raket bu alanda en iyiler arasında yer almasa da elde ettiği şampiyonluklar kendisine hatırı sayılır bir şöhret kazandırmıştır. 1983’te profesyonel olan Becker, 8 yıl sonra dünya 1 numarası olmayı başarmış ve uzun süre bu unvanı korumuştur. Kariyerinde 6 Grand Slam’ı bulunan Becker toplamda ise 49 kez turnuva kazanma başarısı göstermiştir.

boris_becker_wallpaper-1024x768_zps9c20d78bİlk Grand Slam’ini 1995 yılında kazanan Alman raket bu unvana İngiltere’de düzenlenen Wimbledon’da ulaşmıştır. Sonrasında yine aynı yıl Wimbledon’da final oynayıp bu finali de ikinci kez üst üste kazanma başarısı gösteren Boris Becker, dünyaya adını bu sayede fazlasıyla duyurmayı başarmıştır. 1980’lerin ortalarında gelen yükseliş Becker açısından devam etmiş ve Becker, 1989’da düzenlen 4 Grand Slam’in 3’ünde final oynamış ve bu finallerden 2’sini kazanmayı başarmıştır. Bu performans Becker’in kariyerinde zirve yapmasına sebep olmuş ve bu tarihten sonra sadece Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda başarı elde edebilmiştir. Becker, 1985 ile 1989 yılları arasında elde ettiği 4 Grand Slam şampiyonluklarına 1991 ve 1996’da iki Avustralya Açık zaferi ekleyerek toplam sayıyı 6’ya çıkarmayı başarmıştır.

boris1-453639Elde edilen 6 Grand Slam dışında 3 kez de Fransa Açık’ta yarıfinal gören Boris Becker, bu organizasyonda kupayı kaldıramamasının yanı sıra final dahi görememiştir. Çiftlerde de mücadele etmiş olan Alman raket bu alanda Grand Slam kazanamasa da 15 kez turnuva kazanarak adından bu alanda da söz ettirmeyi başarmıştır. Ayrıca 1992 Yaz Olimpiyatları’nda da mücadele etmiş olan Becker, altın madalya kazanmayı başarmış ve Olimpiyat tarihine adını altın harflerle yazdıran Alman sporcular arasındaki yerini almayı başarmıştır. Şu anda emekliye ayrılmış olan Becker, antrenörlük yapmaktadır. Hocalığı döneminde de birçok başarısı elde etmiş olan Alman eski dünya 1 numarası şu an dünya 1 numarası olan Novak Djokovic’in hocası olarak görev almaktadır. Djokovic, Becker’in kendisine ciddi anlamda katkı sağladığını ve oyununu geliştirmesinde önemi bir rol oynadığını dile getirmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku