Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Organ Nakli Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Gerçek Nedir?

0 64

Kronik bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olmak için birkaç ay veya yıl boyunca ayrıntılı bir tedavi planından geçmeniz gerekecek. Bir süre sonra vücudunuzun tedaviye yanıt verdiğini görebilirsiniz. Ancak sizin ve doktorunuzun çabalarına rağmen durumunuzun ilerlediğini fark ettiğinizde binlerce insan gibi olabilirsiniz. Kendinizi asla iyileşemeyecekmişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Atmanız gereken sonraki adımlar konusunda zor bir kararla karşı karşıya kaldığınızda, en iyi seçeneğiniz organ nakli olduğu sonucuna varabilirsiniz.Organ Nakli Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Gerçek Nedir?

Birçok insanın organ nakline ihtiyacı var. Kalp kusuru veya kistik fibroz gibi bazı genetik durumlar nakil gerektirirken, kronik böbrek hastalığı, siroz ve diyabet gibi diğer kronik durumlar da organ nakli için oluşan nedenlerdir. 2021’de 40.000’den fazla hayat kurtaran organ nakli yapıldı ve rekor sayıda böbrek, kalp ve karaciğer nakli yapıldı. Yapılan araştırmalarda , 25 yıllık bir süre içinde iki milyon yıldan fazla hayatın kurtarıldığını ve bu yıllarda bağışlanan organların yaşam kalitesini iyileştirdiğini ortaya koydu.

Organ Nakli Nedir?

Organ nakli, alıcıların yaşamlarını önemli ölçüde iyileştirebilecek, yaşamı değiştiren büyük bir ameliyattır. Organ bağışı ve nakli, bir organın bir kişiden (donör) alınması ve başarısız olan organın değiştirilmesi için cerrahi olarak başka bir kişiye (alıcı) yerleştirilmesi işlemidir. Bu ameliyat modern tıbbın en büyük ilerlemelerinden biridir, ancak ne yazık ki nakil ihtiyacı olan herkes ameliyat olamıyor.

Organ Nakli Nasıl Çalışır?

Bir nakil almak için, alıcının bir nakil programına kabul edilmeden önce bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir . Her nakil programı, adayları kabul etmek için kendi standartlarını belirler. Bir nakil programının sizin nakil için uygun olup olmadığınızı belirlemek için değerlendirebileceği bazı şeyler şunlardır:

Yaş
Kan grubu
Mevcut fiziksel ve psikolojik sağlık
Obezite, sigara ve kalp hastalığı gibi risk faktörleri
Konum

Bir programa kabul edildikten sonra hasta nakil listesine girecektir. Ulusal organ alımı ve nakli listesini tutar ve organ bağışçılarını alıcılarla sürekli olarak eşleştirir. Bir organ kullanıma hazır hale geldiğinde, yerel organ tedarik ekibi tıbbi, sosyal ve genetik bilgileri gerekli yerlere gönderir ve daha sonra aşağıdaki gibi faktörlere dayalı olarak potansiyel alıcıların bir listesi oluşturulur:

Kan grubu
Organ boyutu
Hastanın hastalığının tıbbi aciliyeti
Bekleme listesindeki süre
Verici ve alıcı arasındaki coğrafi mesafe

Bir eşleşme yapıldığında, ilgili merkez en iyi eşleşmeye sahip makbuzun bulunduğu nakil merkeziyle iletişime geçer, Ekip, hastanın mevcut tıbbi durumuna göre organı kabul edebilir veya reddedebilir. Organı reddetmeyi seçerlerse, organ yerleştirilene kadar listedeki bir sonraki en iyi eşleşmeye gidecektir.

Nakil Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

Siz ve doktorunuz nakli düşünmeniz için iyi bir seçenek olduğuna karar verdiyseniz veya zaten bekleme listesindeyseniz, burada nakil ameliyatı olmadan önce bilmeniz gereken bazı gerçekler var.

1. Bir Organ Eşleşmesi Bulmak Yıllar Alabilir
Organ nakli için iyi bir aday olduğunuzu doğrulamak için ilk testi geçtikten sonra bekleme listesine alınırsınız. Bekleme listesi, organ nakli almak üzere kayıtlı her nakil programından adayların ana listesidir. Transplantlar için bekleme süreleri değişiklik gösterir ve aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır:

tıbbi aciliyet
Eş bulma kolaylığı
Cinsiyet
Konum

Nakledilmesi gereken organın türü de bekleme sürelerinde birincil rol oynar. Bir nakil için ulusal ortalama bekleme süresi:

İnce Bağırsak – 2-3 ay
Karaciğer – 6-11 ay
Kalp – 1 yıl
Pankreas – 1-2 yıl
Akciğerler – 2-3 yıl
Böbrek – 3-5 yıl

Tıbbi durumunuz ve diğer faktörler, bir organ için ne kadar bekleyeceğinizi belirleyecektir. Bazen, bekleme çok kısa olabilir. Diğer zamanlarda, hastalar bir organ için 5 yıl veya daha uzun süre bekleyebilir. Hala nakil alamayacak olan hastalar var. Her gün yaklaşık 17 kişi organ nakli beklerken ölüyor. Bunun nedeni büyük ölçüde organlara olan talebin arzdan önemli ölçüde daha yüksek olmasıdır.

2. Nakledilen Organlar Sonsuza Kadar SürmezOrgan Nakli Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Gerçek Nedir?

Hastalıklı veya başarısız bir organın yerine sağlıklı bir organ nakli, yaşamı uzatabilir ve insanların daha kaliteli bir yaşam sürmelerini sağlayabilir. Ancak, hala sınırları var.

Organ nakli için nakil

Çoğu organ genellikle beyin ölümü nedeniyle vefat etmiş insanlardan alınır. Verici vücuttan alınırlar, bir soğutucuya yerleştirilirler, araba veya uçakla nakledilirler ve daha sonra durumları nedeniyle zaten tehlikeye girmiş bir hastaya yerleştirilirler. Organ bağışçısının alıcıya nakledildiği zamana kadar geçen andan itibaren, nakledilen organla daha sonraki yaşamda sorunlara neden olabilecek bir yaralanma döngüsünden geçer.

Bazı organlar, organın rolüne bağlı olarak diğerlerinden daha uzun süre dayanır. Ortalama olarak, böbrek nakilleri ortalama 10-12 yıl ile en uzun sürer. Bu arada karaciğer nakli yapılan 100 kişiden 75’i nakil sonrası ortalama 5 yıl yaşar. Kalp ve akciğer nakli en yüksek riske sahiptir. Kalp nakli yapılan kişiler için her 100 kişiden sadece 70’i 5 yıl yaşıyor. Akciğerler, soluyabileceğiniz soğuk hava ve duman gibi farklı elementlere en çok maruz kalanlar olduğundan, nakledilen bir akciğerin ortalama ömrü 5-7 yıldır.

Bir organın yarı ömrü kişiden kişiye değişir ve kişinin sağlığına ve nakil sonrası bakımına bağlıdır.

3. Nakledilen Organlar Gizli Hastalıklar Taşıyabilir

Donör organları, nakledilen organ yoluyla alıcılara bulaşabilecek yaygın enfeksiyonlar ve hastalıklar açısından taranır. Organ Tedarik ve Nakil Ağı, bağışçının tıbbi ve sosyal geçmişini gerektiren politika ve düzenlemelere sahiptir. Şunlar gibi bilgiler toplarlar:

Vericiyi hastalığa maruz bırakmış olabilecek riskli davranışlar
Geçmiş tıbbi geçmiş
İlgili seyahat geçmişi

Organ Tedarik ve Nakil Ağının politikaları ayrıca donörün aşağıdaki gibi enfeksiyonlara sahip olup olmadığını görmek için laboratuvar testleri gerektirir:

HIV
Hepatit B veya C
Frengi
Sitomegalovirüs (CMV)
Epstein Barr Virüsü (BVS)

Sağlıklı organların bağışlanmasını sağlamak için test protokolleri mevcut olmakla birlikte, tıbbi uygulamada hepatit B ve C’li organların kasıtlı olarak nakli kabul edilmektedir. Bu organlar tipik olarak aynı enfeksiyona sahip olan alıcılara nakledilse de, acil tıbbi ihtiyaç durumunda yine de enfekte olmamış hastalara nakledilebilirler. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada , 2008’den 2017’ye kadar nakil hastalarında donör kaynaklı hastalık incelendi. Kanıtlanmış veya olası hastalık bulaşan 355 donörden 244 donör enfeksiyon bulaştırdı. Hepatit C bulaşan hastalıkların %24’ünü oluştururken, hepatit B bulaşan hastalıkların %14’ünü oluşturuyor.

Son iki yılda, akciğer nakli hastalarında COVID-19 bulaşma riski de bir endişe kaynağıdır. Şubat 2021’de bir kadın COVID-19’a yakalandı ve virüsü olan ancak testi negatif olan bir donörden çift akciğer nakli aldıktan iki ay sonra vefat etti. Bu münferit bir olay gibi görünse de, donör taraması ve Organ Tedarik ve Nakil Ağı hakkında hala endişeler uyandırıyor.

4. Bir Nakil Daha İyi Bir Tedavi Seyri Olabilir

Organ hasarına neden olan hastalıkların çoğu ilerleyicidir, yani zamanla daha da kötüleşir. Bazı tedavi planları hasarı geciktirmeye yardımcı olabilirken, çoğu hasar geri alınamaz. Çok fazla hasar olduğunda, organ başarısız olabilir. Bir organ başarısız olduğunda, yalnızca sağlıklı bir organla değiştirilmesi gerekmez, aynı zamanda vücutta başarısız olan organa dayanan diğer organları, dokuları ve sistemleri etkileyebilir. Bu, kalp sorunları, kronik iltihaplanma ve enfeksiyon gibi vücuda daha da fazla zarar verebilir.

Böbrekler, etkilenen diğer organlar, özellikle pankreas için en yüksek risk altındadır. Böbrek-pankreas nakli , Tip 1 diyabet komplikasyonları sonucu böbrek yetmezliği yaşayanlar için sıklıkla uygulanan yaygın bir nakil ameliyatıdır.
Yürütülen bir araştırmada , ankete katılan diyaliz hastalarının üçte birinin transplantasyonun bir seçenek olduğunu bilmediklerini söyledi. Nakil hakkında bilgi sahibi olan kişilerin, nakil olma olasılığı neredeyse üç kat daha fazladır. Bekleme listesi birkaç yılı bulabileceğinden, nakil için ne kadar erken listelenirseniz, sağlık sonucunuz o kadar iyi olur.

5. Nakil Sonrası Enfeksiyon Gelişebilir

Nakil ameliyatından sonra enfeksiyonlar yaygındır. Bunun nedeni , bağışıklık sisteminin yeni organa saldırmasını önlemek için alınan bağışıklık baskılayıcı ilaçlar nedeniyle enfeksiyon riskinin artmasıdır . Bu ilaçlar vücudunuzun organı reddetmemesini sağlamaya yardımcı olur, ayrıca bağışıklık sisteminizin virüs ve bakterilerle savaşma yeteneğini azaltır. İmmünsüpresif ilaçlar en yüksek düzeydeyken, ameliyattan hemen sonra insanlar en büyük enfeksiyon riski altındayken, enfeksiyon riski ameliyattan çok sonra devam eder.

Mide ağrısı olan adam

Ameliyattan sonraki ilk 30 gün içinde meydana gelen herhangi bir enfeksiyonun bakteriyel olması muhtemeldir. Bazı bakteriyel enfeksiyonlar arasında vasküler kateter, pnömoni, kolit ve cerrahi alan enfeksiyonları bulunur. Nakilden sonraki 30 gün ila 6 ay arasında, bağışıklığı baskılanmış durumla ilişkili enfeksiyonlar yüzeye çıkar. Bunlara pneumocystis, mantarlar, toksoplazma gondi, Nocardia ve CMV dahildir. Sitomegalovirüs (CMV), transplant hastalarının ortalama %20’sini etkileyen bir herpes virüsü türüdür . Hemen hemen her organı etkileyebilir ve çeşitli semptomlara neden olabilir. CMV’nin bazı yaygın semptomları şunları içerir:

100.4’ten daha yüksek bir sıcaklığa sahip ateşOrgan Nakli Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Gerçek Nedir?
Düşük beyaz kan hücresi sayısı
Kas Güçsüzlüğü
Tükenmişlik
Bulanık görüş
Karın ağrısı ve mide bulantısı
baş ağrısı

Semptomlar enfeksiyonu tanımlamaya yardımcı olsa da, CMV enfeksiyonlarının çoğu asemptomatiktir (semptomsuzdur), bu da teşhis koymayı zorlaştırır. Doktorlar, CMV’niz olup olmadığını belirlemek için tipik olarak kan testleri veya idrar kültürleri yapacaktır. Çoğu enfeksiyon gibi, CMV de antiviral ilaçlarla tedavi edilebilir. Ancak enfeksiyondan sonra vücutta ömür boyu hareketsiz kalacaktır .

6. Organı Reddedebilirsiniz

Organ reddi bir nakilden sonra olabilir. Reddedilme riskini azaltmak için immünosupresanlar kullanıldığında bile, vücut yeni organı yabancı bir cisim olarak tanımlayabilir ve vücudu zarar görmekten korumak için ona saldırabilir. Araştırmalar, hastaların yaklaşık %10-20’sinin ameliyattan sonraki bir ila üç ay arasında en az bir reddedilme dönemi yaşayacağını göstermektedir.

Bağışıklık sistemi, sizi mikrop, bakteri ve virüs gibi zararlı maddelerden korumak için tasarlanmıştır. Tüm zararlı maddeler, yüzeylerini kaplayan antijen adı verilen proteinlere sahiptir. Vücut antijenleri tespit eder etmez, bağışıklık sistemi onları yabancı olarak tanır ve vücuda zarar vermemek için onlara saldırır. Organlar da antijenler taşır, bu nedenle bir alıcı, antijenleri “eşleşmeyen” yeni bir organ aldığında, vücut onu bir istilacı olarak tanımlar. Uyumsuz organlar transplant reddine neden olabilir.

Üç tür reddetme vardır:

Hiperakut reddetme. Bu, nakilden birkaç dakika sonra, yeni organdaki antijenler, bir bağışıklık sistemi tepkisini uyaran moleküller, alıcınınkilerle eşleşmediğinde meydana gelir. Bu durumda organ derhal çıkarılmalıdır, yoksa ölümcül olacaktır.

Akut reddetme. Bu tip reddetme, nakil ameliyatından sonraki bir hafta ile 3 ay arasında ortaya çıkar. Çoğu hastada bir miktar akut rejeksiyon olacaktır.

Kronik reddetme. Bu, vücudun yeni organa karşı bağışıklık tepkisinin nakledilen organa yavaş yavaş zarar vermesiyle birkaç yıl içinde gerçekleşir.

Doktorlar bir dizi nakil öncesi test yoluyla organ reddini önlemek için ellerinden geleni yapsalar da, organ reddi yine de meydana gelebilir. Bunun nedeni, eşleşme ne kadar yakın olursa olsun, herkesin bağışıklık sisteminin nakledilen organlara farklı tepki vermesidir.

Nakil bölgesinin yakınında hassasiyet, ateş veya diğer aşırı grip benzeri semptomlar gibi reddedilme belirtileri fark etmeye başlarsanız, derhal doktorunuzu aramanız önemlidir.

Bir Nakil Sizin İçin Uygun mu?

Bir naklin sizin için doğru bir seçenek olup olmadığına karar verme zamanı geldiğinde, tıbbi bakım ekibinize ve sevdiklerinize danışın. Size en yakın kişilerle görüştükten ve bunun doğru seçim olup olmadığından hala emin değilseniz, nakil ameliyatı geçirmiş diğer kişilerle bağlantı kurmayı düşünebilirsiniz.

Kaynakça:
National Geographic

Yazar: Tuncay Bayraktar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.