Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ortalama Korpüsküler Hacim (MCV) Nedir?

0 501

Ortalama korpüsküler hacim (MCV), vücuttaki ortalama kırmızı kan hücrelerinin boyutunugösteren bir kan parametresidir. MCV, anemi teşhisi için yararlı bir belirteçtir ve genellikle diğer kırmızı hücre indeksleri ile birlikte tam kan sayımının bir parçası olarak kullanılır. Ortalama korpüsküler hacim, anemi teşhisi için yararlı bir değerlendirme aracıdır. Genellikle ortalama hücre hemoglobini ve ortalama hücre hemoglobin konsantrasyonu gibi diğer kırmızı hücre ölçümleriyle birlikte kullanılır. Bu ölçümler kırmızı kan hücrelerinin hacmini, boyutunu ve hemoglobin içeriğini yansıtır.

Ortalama Korpüsküler Hacminin (MCV) Vücuttaki İşlevi Nedir?

Eritrosit olarak da bilinen kırmızı kan hücrelerinin temel işlevi, gazları, oksijeni ve karbondioksiti akciğerlerden dokulara ve bunun tersi yönde taşımaktır. Karbondioksitin vücuttan atılması, kanın pH’ının korunmasına da yardımcı olur. Her saniye kemik iliğinde 3 milyona kadar kırmızı kan hücresi üretilir ve dolaşıma verilir. Bunlar en bol kan hücreleridir, ancak çapları yaklaşık 6 mikrometre olan küçüktürler. Kırmızı kan hücrelerinin ömrü yaklaşık 120 gündür ve bu noktada karaciğer ve dalakta bulunan makrofaj adı verilen özel hücreler tarafından dolaşımdan uzaklaştırılırlar. Ortalama Korpüsküler Hacim (MCV) Nedir?
Çoğu hücrenin aksine, kırmızı kan hücreleri bir çekirdek içermez ve iki içbükey şekildedir, bu da daha büyük bir yüzey alanına sahip oldukları anlamına gelir ve bu da onlara hemoglobini depolamak için daha fazla alan sağlar. Hemoglobin, insan vücudunda hayati bir proteindir ve önemli bir işlevi vardır. Hemoglobinin ana rolü, oksijeni akciğerlerden vücuttaki tüm hücrelere ve dokulara taşımaktır. Kırmızı kan hücrelerinin kuru ağırlığının yaklaşık% 96’sı hemoglobindir. Hemoglobinin yapısı, her biri bir demir iyonu içeren dört heme molekülünden oluşur. Demir iyonlarının her biri, oksihemoglobin oluşturan bir oksijen molekülüne bağlanabilir. Oksihemoglobin, oksijen gerektiren bir hücreye ulaştığında oksijen hemoglobinden ayrışarak hücreye girer.

Ortalama Korpüsküler Hacmindeki Değişiklikler Sağlığı ve Zindeliği Nasıl Etkiler?

Artmış bir ortalama korpüsküler hacim, kırmızı kan hücrelerinin normalden daha büyük olduğu makrositik aneminin bir göstergesidir. Durum nispeten yaygındır ve genellikle bir besin eksikliğinden, özellikle de B12 vitamini veya folattan kaynaklanır. B12 Vitamini eksikliği genellikle vitaminlerin yetersiz beslenme alımından kaynaklanır. B12 vitamini eksikliği riski en fazla olan kişiler, özellikle B12 vitamininin çoğu hayvansal kaynaklardan geldiği için vegan diyet uygulayan kişilerdir. Alkolizm ayrıca yüksek bir MCV’ye neden olabilir.Azalmış bir MCV, mikrositik anemiye işaret edebilir ve yaygın bir nedeni demir eksikliği olabilir. Yine, bu genellikle diyetle alınan demir eksikliğinden kaynaklanır.

Ortalama Korpüsküler Hacmindeki Değişikliklerin Nedeni Nedir?

Mikrositik anemi, kırmızı kan hücrelerinin normalden daha küçük olduğu ve düşük MCV ile karakterize edildiği yerdir. Bu tip aneminin en yaygın nedeni demir eksikliğidir. Demir eksikliği anemisinin nedenleri değişebilir, ancak kan kaybı veya düşük demir emiliminden kaynaklanabilir. Adet çağındaki kadınlarda en yaygın neden adet kan kaybı olup, erkeklerde ve adet görmeyen kadınlarda en yaygın neden gastrointestinal kan kaybıdır.
Ortalama Korpüsküler Hacim (MCV) Nedir?Makrositik anemi, MCV OF> 100fL’nin yükselmesine neden olur. Makrositik anemi, megaloblastik ve megaloblastik olmayan olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Megaloblastik anemi, kemik iliğinin alışılmadık derecede büyük, olgunlaşmamış kırmızı kan hücreleri ürettiği yerdir. Bu tür aneminin en yaygın nedeni B12 vitamini eksikliğidir. Genellikle veganlar veya vejeteryanlar gibi gruplarda yetersiz beslenmeden kaynaklanır veya emilim bozukluğuna bağlı olabilir.

Ortalama Korpüsküler Hacmindeki Değişikliklerin Belirtileri Nelerdir?

Çoğu anemi türünün semptomları nispeten benzerdir ve şunları içerir:
• Soluk cilt
• Çoğu zaman yorgun ve zayıf hissetmek
• Baş dönmesi
• Normalde yapacağınız kadar egzersiz yapamıyorsanız
• Egzersizden sonra nefessiz kalmış gibi hissetmek
Kalp çarpıntısı yaşamak
B12 vitamini eksikliği birçok belirtiye neden olabilir ve durumun ciddiyeti, özellikle tedavi edilmezse, zamanla kötüleşebilir. B12 vitamini eksikliğinin semptomları, normal anemi semptomlarının yanı sıra şunları içerebilir:
• Ağrılı, kırmızı dil adı verilen (glossit)
• İğneler ve iğneler
• Rahatsız görme
• Sinirli hissetmek
• Depresyon
• Ağız ülserleri
• Cildinize soluk sarı bir renk
• Zihinsel işlevde bir düşüş

Ortalama Korpüsküler Hacmi Referans Aralığında Nasıl Tutulur?

Ortalama Korpüsküler Hacim (MCV) Nedir?Kırmızı kan hücresi sağlığı için gerekli olan besin maddesi demirdir. İyi demir kaynakları kırmızı et ve karaciğerdir. Demir seviyelerini normal parametrelerde tutmaya yardımcı olmak için kırmızı etin haftada bir tüketilmesi önerilir. Adet çağındaki kadınlar, özellikle adet dönemlerinde demir alımını artırmaya ihtiyaç duyar. Vegan veya vejeteryan bir diyet uygulayan bireylerin demirlerini bitki kaynaklı kaynaklardan almaları gerekecektir. İyi demir kaynakları:
• Kırmızı et
• Karaciğer
• Yeşil yapraklı sebzeler, örneğin ıspanak
• Kurutulmuş meyve
• Bakliyat
• Fındık
• Tohumlar
Bitki kaynaklı kaynaklardan demirin emilimi, C vitamini mevcut olduğunda daha iyidir. Örneğin, bir bardak portakal suyu ile zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler seviyelerin normal aralıklarda tutulmasın faydalıdır. Çay, demirin emilimini etkileyebilir, bu nedenle öğünlerde çay içmekten kaçınmalı ve bunun yerine öğünler arasında çay içme alışkanlığı geliştirilmelidir, ancak bu aşırı olmamak kaydıyla içilebilir. Demir seviyeleri çok fazla veya çok az egzersizden etkilenebilir. Yeterli demire sahip olmamak, kasların egzersiz sonrası iyileşme yeteneğini etkileyebilir.
Yüksek bir ortalama korpüsküler hacim seviyesi, ana nedeni B12 vitamini eksikliği olan makrositik anemiden kaynaklanabilir. Bu nedenle, diyetinizde yeterli miktarda B12 vitamini aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Diyetlerinde iyi miktarda B12 almayı daha zor bulanlar, vegan bir diyet uygulayanlardır. Bunun nedeni, B12 vitamininin çoğunun hayvansal ürünlerden gelmesidir. Veganlar ve muhtemelen vejeteryanların diyetlerini tamamlamaları gerekebilir. İyi B12 vitamini kaynakları:
• Et
• Somon veya morina gibi balık
• Yumurtalar
• Süt ve süt ürünleri
• Vegan dostu ürünler
• Maya özleri
• Zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar

Kaynakça:
https://labtestsonline.org.uk/tests/red-cell-indices
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK2263/
[https://www.researchgate.net/publication/313841668_What_is_the_Function_of_Hemoglobin_in_the_Human_Body

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.