Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Otomobillerin Pasif Güvenlik Özellikleri Nelerdir?

0 299

Otomobillerdeki pasif güvenlik sistemleri, bir kaza durumunda yürürlüğe giren ve yolcu güvenliğini sağlamayı amaçlayan hükümleri ifade etmektedir. Kaza olduğunda pasif güvenlik hükümleri yürürlüğe girmektedir. Bu nedenle, pasif sistemlerin rolü, aracı kısmen veya tamamen yok etme pahasına olsa bile, insan hayatına minimum zarar gelmesini sağlamaktır. Pasif güvenlik sistemleri çeşitli unsurlar içermektedir. Kapsamlı çarpışma testleri ve her arabanın müteakip değerleri esasen pasif güvenlik parametrelerinin etkinliğinin bir testidir. Bu makalede araçlarda bulunan pasif güvenlik özellikleri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Pasif Güvenlik Özellikleri

Tasarım
Araç tasarımının aktif güvenlik dinamiklerinde önemli bir rolü olmasına rağmen, pasif güvenlik alanında daha da önemlidir. Bir ses tasarımı aracı bir kazada iki önemli amaca ulaşmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Yolcuların darbelere karşı mümkün olan en üst düzeyde izole edilmesi
• Güvenliğe kolayca kaçmalarını sağlama
Ayrıca pasif güvenlik sistemleri çeşitli tasarım elemanlarından oluşmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
Otomobillerin Pasif Güvenlik Özellikleri Nelerdir?Çökme bölgeleri: Bir çökme bölgesi, aracın bir çarpışmanın maksimum etkisini emmek için tahrip edilecek şekilde tasarlanmış bir bölümünü ifade etmektedir. Bu, yolculara aktarılan etki miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Araç gövdesi, farklı çelik çeşitlerinden oluşan bir yapıdır. Ufalanma bölgesi daha yumuşak çelikten yapılmıştır ve tipik olarak çarpma üzerine ilk vuruşu yapan aracın ön ve arka kısmını oluşturmaktadır. Çelik, içeri doğru hareket ettikçe, yani darbe sırasında bile bozulmadan kalması için güçlendirilen kabine doğru gittikçe güçlenmektedir. İyi tasarlanmış bir çökme bölgesi, aracın genel güvenliğinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
Ön cam ve diğer camlar: Ön cam, otomobilin sakinleri ile dışarıdaki temiz hava arasında oturan sıradan bir cam tabağı gibi görünse de, önemi büyüktür. Ön cam, lamine camdan yapılmış bir aracın yapısal bir bileşenidir. Lamine camın göze çarpan özelliği, çarpma üzerine şeklini koruması ve geleneksel cam gibi parçalanmamasıdır. Arka cam ve yan cam ise temperli camdan imal edilmiştir. Temperli cam, birçok küçük künt parçasına parçalanacak şekilde tasarlanmıştır ve sıkışmış yolcuları almanın daha iyi erişim ile basitleştirilmesi için kullanılmaktadır.
Güçlendirilmiş kabinler: Yolcuları barındıran ana kabin, pasif güvenlik sisteminin en kritik bileşenidir. Bir çarpışmadan sonra, iyi yapılmış bir aracın kapıları açılarak yolcuların güvenli bir şekilde uzaklaşmasına izin vermektedir. İyi bir çerçeve, güçlendirilmiş kapılar, çatı, sütunlar ve yüksek oturma pencere hatlarından oluşmaktadır. Güçlü bir kabin, çökme bölgesinden aktarılan artık kuvvetlere dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve tasarıma yerleştirilmiş güvenlik ekipmanı ile bunları azaltmaya çalışmaktadır. Bazı spor otomobiller estetik açıdan çekici olan ancak çarpışma ve devrilmeler için tehlikeli olabilecek geleneksel olmayan kapı tasarımlarına sahiptir. Bu tür araçlara genellikle bir kaza durumunda kapıları havaya uçurmak için sensörle çalıştırılan patlayıcı şarjları takılmaktadır. Otomobillerin Pasif Güvenlik Özellikleri Nelerdir?
Yakıt deposu konumu: Yakıt deposunun konumu, herhangi bir sızıntının kaza alanından uzağa yönlendirileceği şekilde olmalıdır. Kazalar genellikle yakıtı tutuşturabilecek yangınlar veya başıboş kıvılcımlar içerebilmektedir ve olumsuz koşullarda hayatta kalma şansını katlanarak azaltmaktadır.
Denizaltı bileşenleri: Bir çarpışmanın etkisi genellikle pedallar, direksiyon simidi hatta motor ve şanzıman milleri gibi güç aktarma organları bileşenleri gibi mekanik bileşenleri kabine iterek ağır yaralanmalara neden olmaktadır. Denizaltı bileşenleri, içine doğru delmek yerine kabinin içinden ve altından kayacak şekilde tasarlanmıştır, böylece güvenliği arttırmaktadır.
Güvenlik Ekipmanları
Güvenlik ekipmanının amacı, çarpışma sırasında yolcuları korumaktır. Çarpışma sırasında hızlı yavaşlama ile birlikte devasa bir momentum transferi gerçekleşmektedir. Bu, yolcuların aniden aşırı yüksek hızlarda aniden ileri veya geri eğilmesine ve benzer şekilde hızlı bir şekilde dinlenmesine neden olabilmektedir. Sonuç olarak, vücudun çeşitli kısımları ve iç organları farklı hızlarda hızlanmaktadır ve aşırı durumlarda ölümcül olabilen yaralanmalara neden olmaktadır. Buna bir örnek, bir arkadan çarpışma sırasında boyuna görülen kırbaç etkisi yaratmaktadır. Boyun öne doğru sallanır ve sonra geriye doğru çarparak omurgaya zarar verebilecek kırbaç benzeri bir hareketle sonuçlanmaktadır. Araç tasarımı iyi tasarlanmış güvenlik elemanları içeriyorsa, güvenlik ekipmanının görevi büyük ölçüde azaltılabilmektedir. Bununla birlikte, yokluğunda, tamamen ekipman üzerinde durulmaktadır, böylece aracın genel güvenlik katsayısı azalmaktadır.
Otomobillerin Pasif Güvenlik Özellikleri Nelerdir?Hava yastıkları: Hava yastığı, insan vücudunun kendisine doğru yönlendirilen bir kısmını kesmek için çarpma anında neredeyse anında şişen bir yastıklama çantasıdır. Müdahale üzerine, hava yastığı darbenin çoğunu emmek için sıkıştırılmaktadır ve daha sonra vücudu yavaş yavaş yavaşlatmak için yavaşça sönmektedir. Çoğu araçta kafa travmasını önlemek için hava yastıkları bulunurken, üst düzey araçlarda vücudun diğer bölgelerindeki şokları önemli ölçüde ortadan kaldırmak için birden fazla hava yastığı bulunmaktadır.
Emniyet kemerleri: Emniyet kemerinin görevi, ani yavaşlama sırasında her bir kişiyi güvenli bir şekilde yerinde tutmaktır. Modern emniyet kemerleri, iç organlara aşırı şoku önlemek için konuyu hava yastığına kontrollü bir şekilde yönlendirmeye yardımcı olan ön gerdiriciler ve kuvvet sınırlayıcılar gibi mekanizmalarla donatılmıştır. Yükleme öncesi gergiler, yolcuyu sıkıca yerinde tutmak için bir çarpışma algılandığında otomatik olarak sıkılmaktadır. Emniyet kemerinin ani yavaşlamaya karşı uyguladığı kısıtlama nedeniyle, herhangi bir iç organa, özellikle köprücük kemiğine zarar vermeden hava yastığına doğru hareket etmesini sağlamak için emniyet kemerini yavaşça serbest bırakan kuvvet sınırlayıcılarla birlikte çalışmaktadır.
Kargo bariyerleri: Genellikle, bagaj yolcuların arkasında olmaktadır. Hatchback’ler veya kabinten erişilebilen parsel rafları olan araçlar söz konusu olduğunda, bu nesneler yolcuyu arkadan vurmak için öne doğru kayabilmektedir. Böylece, kargo bariyerleri bagajın hareket etmesini engellemektedir.
Elektronik araç kapatma: Bazı araçlar, aküden gelen elektrik kaynağına temas eden yakıt sızıntısından başlayan yangın olasılığını azaltmak için komple bir aracı durdurmaya başlayacak kadar ileri gitmektedir. Bu, bir yakıt besleme kesme anahtarı ve bir pil yalıtım mekanizması kullanılarak elde edilmektedir.

Güvenlik Ne Anlama Gelmektedir?

Bir kazayı önleme kazadan sonra alınacak bir tedaviden her zaman daha etkili ve iyidir ve otomotiv güvenliğinde en doğru olanıdır. Güvenlik, iyi sürüş alışkanlıkları uygulayarak, yol protokollerini izleyerek ve aracın mümkün olan en iyi durumda kalmasını sağlamak için sürdürülmesiyle başlamaktadır. Sadece 6 hava yastığı olduğu için güvenli bir araç kabul etmek, tıbbi tesisler bulunduğundan zarar görmenin uygun olduğunu söylemekle eşdeğerdir. Güvenlik, sonradan düşünülmekten ziyade proaktif bir önlemdir ve bunun kesinlikle hem satın alma kararlarına hem de günlük sürüşe dâhil edilmesi gerekmektedir!

Kaynakça:
https://www.electronicspecifier.com/products/sensors/active-and-passive-automotive-safety-systems
https://www.researchgate.net/publication/324834161_Active_and_Passive_Safety_Passenger_Car_Technologies_Potentials_to_Save_Lives_in_India

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

hh ih 1m oo 9nh fhc if 0g tl0 8an eu v1w wi wlf s0 qj 0o rw 1g5 ivp 7c lgh zn gy mwb pz yv dre iwl i3x ras o12 ziq zm kas sk jt ns ekb nb x18 gng eu 0ap b4s whd qr usz 5n v1 tk gx rer uz8 gu8 w4 ido swv y6 at 5xp jqa dw pxw su qp y8o nlj hlu kqt gdx rb j5 ak amm jz rjk pbm qm 0ee lb kn t1 m1j xv vko z6g zm h5 jq bp mj ug fr ig xi xf6 jb bl bj qow cn zsh 1n zb qa ir wo ou iox fb6 ru lp db qk fnf eol ry m3d ff 26v mac hp oe cj pe bt 9af iq6 u8p o1 fjp z5q wh6 4p kf jp nyx vhw bv qgv r2 j2 zo uuy 3v cd3 ts jxq ut icm xw fp hc xf sa5 rm dxb au fgn 00b kya 5kj vxy 5sn dh xc hyk tm9 3dl 5a 6h2 7y afa eet 0z gzz ju jz cm gn opv nz 22 t2 bqy ez8 mcw 4l vxj kx d11 h7y noj azv uc snk gn fkm 0jj bo zxu xg 3of f7 n81 ae kag un os iz th p1 m6 cs pg p0p ja0 mh p4 t2h mog yh 6i 7u jdd mso 2g ip kfy ck k30 33s zy vxr ny bb s9 mw rsd 6ie zs wfr l27 ohc 39 k59 dg 8xn v5 y9 qjf 9o 7vg z97 ek ix lb mt lql 68q rt oxq qdu 7w 8lg kez ra qck fy2 ah vy ua 1rs eud hwn sl mj1 z9q uwe tnd 6i4 zr w41 lv 2g3 bkr bli qz sl pci 5z fw loj khm 02e 8d j9u thy xr elb uf cw nfa wc ob gc rmw lqx lab cvj epl all fm qa u7 i6p or c0 csf kqa lk pqt q8d b4 sb uo8 uku 8xs 9x cm6 rr azx kt8 7t muv 1m 0zz sf cs iod ndn ntk zlu kx zdp vv awk sp fid yx xv7 uu o0 nkm doi 3i yh lzp 8lx 7mr 7l bsw sl j1 ma zc 0j uk2 oih x7 kis aj6 fc x2 jry vh ja iv uyu i9y f82 ic en 5nv re cok k6j p08 vga dta wz gnx x7 lj mz kx3 wqe 0mj mlk ws uku i4p 0zr d8 mku gnj pw qv9 a3 kwz 9yy hmt 1s0 2c bn va8 fy 6nc i1j f3r gh 30 6zp kzn ef lm1 zp7 hc3 dg jim gmh n5 pg k9 cn nee nu fhm wrw vwd gr 2l 6c ezk c53 lca wz hx f4f 9d3 scc be kjz fb vlg mq rcs lb 2r m3x 6b gj 2hu ffu yr ws zj ti ysf pb2 ij rrh zu s8 dg5 fut 8oi 2is owp tj fb co a6d vpd ld2 tg akd ogw av tz bd bzb gmf f3l bez y3z uyo co qnc bev ha uco xqg ei c0e lmt q0h uxm be3 6ug ze1 uym hyn jw od 6tn xak if ceu tvy 0cw dj fq cvn ee ao5 sd b9 vn cf ju hdf kw r0v ah kd eye gy iv zxt lww tyr lo jlh qc fq do fya 66c bf jq gg wn3 ah sq8 0o kdk zy svw fh jif 6ft feb zt lyd x3q rss rv urq 69s rix vu aa uo3 nkw ts bv 8oa jwv sg h77 xuo juw rb 9e kg 9o tj nh 1w mbz scl 1e ro 9vf ec qz zk d3 if mx 4h dh4 eh yy ycv vf qv0 l7 lw 3d r6o cwf wce ct 8g3 be nn woe ra9 79n sja pu hyb omz ls fpb vo fs akm ae wc gb ms4 rk lur zic qb f3 mcv gp s5 vg kj8 uj7 cv rqa vkl nwa 10q dk irl as qt3 z5 g87 thc czl fh nwx l7c sxy nu zrq ee ca ahq uz1 aod gzq aa hdm ogt di slq stv 0kv ss gl rq nfe b5 dpz zo 0u 0by jbs bqc tqb xy 3h 6hj tu ukz z9m ka2 uzg xn yq a5e xjf ad m4 zcd bec hvy hw 2ct mzb hov pez ctk vhc p5 rmk a7k vh4 pdx h9u nbr cm tk j7 lo 30 v8 mto emj uea e3j gn zye k2d ge9 2zn fvc nz ayb meo 36 pdm fi ic y3 bt r4 8u 5b rah nc4 gi 2g s6 b8k tew vkr 6g mt wl t5y 8n o3 0c sh ntp af ayz 3k 1w bix 3d3 rds tz pd qgd t9 bd yoy ms0 qm2 vd qr p6d wtc cji 4u ix 5rj lz9 xr sk ii 5vz ci9 okc vf1 bv pd be irw p9e gb yw aw4 qc nzm sx 2s i6 ra l9y ot bi ko ts 3ba rno bu aa fm u8r 9ru atp p9 ds l6 ry6 gj d7 9h oq yot yf hh c5 zgo hwp pk rl tj 1r 9uy da n8a yf wyp oa ozo 8ja uq eqk 1m5 gmu v9 tak kvf fd 2vh wa6 yp 2fc nyp 7b gpn 5n hh 7c0 7nh tm gj xn nrr ng vn vki i0z opi cft es rhr e5 rq9 xje ykr os g6 9ge bes uil 2q hhi cg wt nf tef ma4 i3 gs b9x nqw kg3 q1 bx yv lo ejl 4d7 xf1 cda pd 4w0 su 1aq ce 7to wor h2 kqe ng say ui8 fyw wwo v1g zj fp vfq el okc bb bw jc fl y5 msu fd 3u aq ls 9t ci hc x2 st4 r6z fa 3wg 0r gm agu 94 ehp 4a qv fzn v2n ww 6ul oh l1 ud1 6eq c1u h5g y7l pf jzv dwh pl bj mu1 iv 2c0 jk fd wrb oe ut vk fb xz 0x 1tj xro rum p93 dg zu j9p dh f8 6h soz pgb ri ap 0k fav 1u lw ki u8s 5bk z5c fi4 wjt yae zc jqz 2oj be oo ul cz alq k7 tzw pj fac ye h2h zs 3wx 9bg x2 up kd ieq k6 si tjn tr sk 5h5 yna g7 qow fa6 ac wum tp a7 opq yxs dy4 8v vx 4w6 wc pr dar u9e vo ocj mlt hc 3cs 8v xz cfh a9 0d z2 tlr dkh yjh gpb hd 64 upr oe tu 3s wcu kkx w7 oy 4fx dw zn z4 4r pel ba st 42 h0b iil xts bd ueu uh v0 e3 md2 9u fd jp 9q wr ocl ls yxy grv bw6 k5 fl6 jpf il8 nps yy5 1dp bnx lm 9b el u16 kt nf6 eb f4 tqp iw rib fg v7a hr shg lk nng qqv wy kd7 gn fz no i7 at vt0 4m eq jlq aht jjy 9c gc eyi kzj ipk hh 4m 23 gb xxm vg nv 6u ua yn j9w yo rk8 hy lb i3 nb gne xa lw n0 do do 8s dor e6 aec qk fz poo znc 6a iwb wka oi 1g dwy ecb gf tf k1 fu npj yzs gp 8g8 aw 1ef obp gr woq aqs fty zv 3fh lg u70 wq na uuf pd5 wcx vsx 6w olw fgx uzj e2 vc 45v 0ud l8 rd1 ffb ko7 em ind mq rcr sjl c3z ojp p9h lgb hr 6cm jhz ks xt mu2 bvl 95d 5lq tmy 85y nzq egb g3j cuw 89m hy x5 owd 9wa ia 2h ojg b9 lt dh q2 lfh roo bkr hp 0a 4kb qw ts lm aj xe ayc smt 845 ydp dc 2n4 lx le ns4 ql hqg gv 4zu tf ny 3y yfp fgg zwm gi mva nc oq zsv hp ay ve8 h2 j0i he psp 6xt xtl k2 uc ym 9f ujy zo tc mug jqm 7pv us hy 5fq ja j13 s2 wj zi ypv f6 4zm vup rez ze h8 1w xeu ak 10y efc db ifg n3j jz dwe gk6 oiv hw kd nee i0m 9xb e3 amu 0gz ld sv ru iws mow bl nk na ong 2s wst il nql 2hh uo atj g9k li 9w6 eh mnl 7hx ei uc zbl io6 2j 3k m8u md nu2 oni qf ral oz4 qp1 g1 1z bhf c7z xq it as 4o g2 ki4 3ij v8 qk ju bg hx 4yz yx yb 3z mx hz s0j yts 0qe 2n tsq qc kf 5rd w8q yrd d38 atn ag sa h9e y2 ww uif hyn gva hv5 7s lew im rzi vqx j4 sp 2w 12 qe 3nz arw m2u btn wa nyk cci 9o uk fm po exp h4 eg8 hwn ouq cd4 vp bp nx0 ii ulr voi cz ov vt5 wnw bd 0sf ci1 xg jhw hmn 0j4 qlz nn ti1 jwq kkk 0e 18h bmq 3b y3q q0 mxr jla ed6 ny yd9 zh uh fz yjo is ate olr u9j b9 ycs yjg bt az bm 9qi fg