Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Rafael Nadal Kimdir?

0 57

NadalRafael ”Rafa” Nadal Parera, 3 Haziran 1986 tarihinde, İspanya’da dünyaya gelmiştir. İspanya’nın yetiştirdiği en önemli profesyonel tenis oyuncusu olan Rafael Nadal, kariyeri boyunca birçok başarıya ulaşmıştır. Ancak geçirdiği sakatlıklar sebebiyle, ciddi anlamda tenis sporundan uzaklaşmasını doğuracak sorunlar hasıl olmuştur. Şu an itibariyle dünya klasmanının 4. sırasında yer alan Nadal bundan yaklaşık olarak 4 yıl önce ilk sırada yer almaktaydı. Ancak sakatlık geçirmesinin ardından koltuğunu en büyük rakiplerinden biri olan Novak Djokovic’e bırakmıştır.

”The King of Clay” olarak da adlandırılan İspanyol sporcu, dünya tenis tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır. Kariyeri boyunca birçok maça çıkan Nadal, yaklaşık olarak 72 milyon dolarlık ödülü de bu süre zarfında kazanma başarısı göstermiştir. 2001 yılında profesyonel olmasının ardından toplam 65 adet kupa kaldırarak hatırı sayılır bir başarının altına imzasını atmıştır. Kariyeri boyunca çeşitli sakatlıklarla mücadele etse de kortlarda rakiplerini bozguna uğratan Rafael Nadal 9’u Fransa Açık olmak üzere toplamda 14 Grand Slam kazanmayı başarmıştır. Özellikle Fransa Açık Tenis Turnuvası’nda gösterdiği akıl almaz performanslarla hafızalarda kalan Rafael Nadal 2005 ile 2014 yılları arasında toplam 10 kez düzenlenen bu organizasyonda 9 kez mutlu sona ulaşarak kırılması oldukça güç bir rekora imza atmıştır. 9 Grand Slam şampiyonluğunun son 5’i üst üstedir.

aus-open-semi-nadal-640Birçok Grand Slam kazanan Nadal’ın 2000’lı yılların ortalarından itibaren en büyük rakibi İsviçreli raket Roger Federer olmuştur. 2008 yılının Ağustos ayına kadar uzun bir süre Federer’in ardından ikinci sırada kalan Nadal, bu dönemde dünya klasmanında bir numaraya yükselmeyi başarmış ve bütün büyük zaferleri de bu tarihten sonra gelmiştir. 2008 yılında ayrıca Çin’in başkentinde düzenlenen Pekin Yaz Olimpiyatları’na da katılan Nadal, buradaki performansıyla altın madalyaya uzanmış ve gelecek vadeden bir sporcu olduğunu da tüm dünyaya ispatlamıştır.

Teklerde sergilediği başarılı performansa göre çiftlerde oldukça sönük kalan Rafael Nadal, bu alanda en yüksek olarak 28. basamakta yer almaktan öteye geçememiştir. Bu alanda ciddi bir eksiklik hisseden Nadal yarışma fikrinden vazgeçmiştir. Bu kararı sonrası yoluna sadece teklerde devam eden Nadal başarıya çok hızlı bir biçimde ulaşmıştır. Elde edilen 14 Grand Slam dışında, 42 kez de ATP Master turnuvası kazanan İspanyol raket ciddi bir başarı elde etmiştir. Bu başarısının ardında küçük yaşta alınan eğitimin büyük rolü olduğunu her fırsatta dile getiren Nadal, ailesinin başarısında büyük rolünün olduğunu vurgulamıştır.

RafaNadalSporcu bir aileden gelen Rafael Nadal’ın amcası Angel Nadal, FC Barcelona ve Mallorca formalarını giymiş profesyonel bir futbolcuydu. Ancak Nadal, sıkı bir Real Madrid taraftarı olduğunu ve Barcelona’yı desteklemediğini belirtmiştir. Bunun yanı sıra diğer amcası olan Toni Nadal’da bir eski profesyonel tenisçidir. Hatta Toni Nadal aynı zamanda yeğeni Rafael Nadal’ın da antrenörlüğünü yapmaktadır. Toni Nadal, Rafael Nadal, henüz 4 yaşında iken onu eğitmeye başladığını ve bu günlere geleceğini önceden bildiği söylemiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku