Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

PARDUS Temini, DVD ve USB’ye Yazma

0 264

Nereden Temin Edebilirim

Pardus Kurumsal sürümü https://www.pardus.org.tr adresinden, Topluluk sürümünü ise http://www.pardus.net.tr adresinden temin edebilirsiniz. İndirme sayfalarında “.iso” uzantılı kalıp dosyaları ve kalıbın doğruluğunun teyidi için “.md5” dosyaları bulunur. 64 bit işlemciler ve 32 bit işlemciler için ayrı ayrı linkler verilmiştir. Ayrıca indirme linkerinde KDE ve Gnome gibi ifadelerle karşılaşırsınız. Bu ifadeler masaüstü arayüzleridir. Herhangi bir arayüz ile yükleme yaptıktan sonra Cinnamon, Lxde , Xcfe gibi farklı arayüzleride sisteme dahil edebilirsiniz.

Pardus’u DVD’ye Yazmak

Pardus’u yüklemek için indirilen iso kalıbı Nero, Ashampoo gibi aracı bir uygulama ile veya Windows’un disk yansıması yaz özelliği kullanılarak dvd’ye yazılmalıdır. Öncelikle windows’un yazma seçeneğine daha sonra da ashmapoo uygulamasına değinelim.
Windows işletim sisteminizde indirmiş olduğununuz iso kalıbının üzerine sağ tıklayın ve “Disk Yansıması Yaz” seçeneğine tıkayın.
4695_1
Bilgisayara DVD’yi yerleştirin.
4695_2
Yaz butonuna tıklayarak DVD’nizi oluşturun.
DVD oluşturmak için değineceğimiz uygulama olan AShampoo’nun resmi internet sitesine https://www.ashampoo.com/tr/try gidelim.
Ürünler/Mağaza sekmesinden “Burning Studio 6 FREE” seçeneğine tıklayalım. Açılan yeni sayfada indirme başlığını tıklayarak indirmeyi başlatalım. İndirme tamamlandıktan sonra inen dosyanın üzerine çift tıklayalım.
4695_3
Kurulumu ingilizce yapacağız. Dil seçeneği ingilizce iken “OK” tuşuna basarak devam edelim.
4695_4
Masaüstüne kısayol atması için onay verilebilir. Kurulum yapılacak yeri değiştirme işlemide bu ekrandan yapılır. İlerleyelim ve kurulumu tamamlayalım.
Daha sonra “Settings >Languages” i takip ederek dil desteği ekranına gelelim.
4695_5
“Türkçe” seçeneğini işaretleyip “OK” tuşuna basalım ve uygulamayı yeniden başlatalım. Artık türkçe olarak kullanabilirsiniz.
DVD’yi sürücüye yerleştirip “Disk imajı oluştur/yak” seçeneğine tıklayalım. Gelen ekrandan ilk seçeneğe tıklayalım.
4695_6
“Yak” butonuna tıklayarak yazdırma işlemini tamamlayalım.
4695_7
DVD oluşturmada dikkat edilmesi gereken husus indirilen iso dosyasının kalıb(imaj) dosyası yazdır şeklinde yazıdırılmasıdır. Hangi uygulama ile yazdırırsanız yazdırın mutlaka kalıb dosyası yazdır seçeneği ile yazdırılmalıdır. Bazı kullanıcılar iso dosyasını DVD veri olarak yazdırmaktalar. Bu şekilde Pardus’ta dahil hiçbir işletim sistemi çalışmayacaktır.

USB Pardus Oluşturmak

Yeni teknoloji bilgisayarlarda DVD’nin haricinde USB’den başlatma özelliği(Bootable) de vardır. Veya netbook gibi DVD sürücüsü olmayan cihazlarda USB’den başlatılma ihtiyacı olacaktır. Unetbootin, Iso To USB, Unofficial Pardus USB Creator, YUMI gibi uygulamalar ile USB disk oluşturulabilir.
Bizde bu ihtiyacı karşılamak için Iso To USB uygulaması ile USB Pardus oluşturmayı anlatalım.Resmi internet sitesine http://www.isotousb.com gidelim. Download butonuna tıkladığımızda yeni bir sayfaya yönelendirecektir.
Yeni sayfa açıldığında birkaç dakika içerisinde indirme başlayacaktır. Eğer indirme başlamazsa manuel indirme seçeneği ile indirmeyi başlatın. Ve hızlı bir şekilde kurulumu gerçekleştirin.
Uygulamayı çalıştıralım. “ISO File” başlığından iso kalıbını gösterelim.
4695_8
Daha sonra “USB Drive” seçeneğinden usb diskimizi gösterelim. Volume Label kısmına 11 karakteri geçmeyecek şekilde disk simi verelim. Dosya sistemi Fat32 olarak seçildikten sonra “Burn” butonuna tıklayarak yazmayı başlatalım.

Sadece Pardus için değil tüm işletim sistemleri için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Artık tercih sizin, USB’nizi veya DVD’nizi oluşturup kuruluma geçin.

Yazar:Ömer Çakmak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku