Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Astronotlar Neler Yemektedir?

1 154

Astronotlar uzayda bir çok işlevi yerine getirmekle yükümlüdürler. Bu makale, astronotların uzaydayken yediği yiyeceklerle ilgili bazı bilgiler vermektedir.

Astronotlar Neler Yemektedir?Bir astronotun yıllar önce yediği yiyecekler bugünkülerden çok farklı idi. Uzay seyahatinin erken yıllarında astronotlar tüplerde saklanan susuz, macun benzeri yiyecekler yemekteydi ve pipet kullanmaktaydılar. Bununla birlikte, günümüzün uzay çağında, astronotlar yiyeceklerini dünyadaki gibi yiyorlar tek fark yiyeceklerin güzelce mühürlenip paketlenmesidir.

Astronotlar uzayda çeşitli gıdaları hazırlayabilir ve yiyebilirler. Bazıları meyveler gibi doğal biçimlerinde tüketilebilir iken, makarna gibi bazılarının üzerine su ilave edilmesi gerekebilir. Dahası, uzay mekiğinde yemek yemeden önce yiyecekleri ısıtılabilmeleri için zorunlu hava konveksiyonlu bir fırın da sağlanmaktadır. Bununla birlikte, buzdolabı bulunmadığından yiyecekler uzun süre saklanmadan hazırlanmalı ve tüketilmelidir. Uzayda yemek yemek stili normalden hiç de farklı değildir. Bir makas kullanarak paketten çıkartıp, çatal, bıçak ve kaşık kullanarak yemek yenilmektedir.

Yiyeceklere lezzet katmak için uzay aracında ketçap, hardal ve mayonez gibi çeşniler bulunur. Tuz ve karabiber de astronotlar için sağlanmaktadır ancak sıvı haldedirler, çünkü yer çekiminin yokluğundan dolayı serpilemezler ve bu da havada süzülmelerine neden olacaktır. Ayrıca havalandırma deliklerini tıkamaları, ekipmanları bozmaları veya birinin göz veya burun deliklerine girme olasılıkları da vardır.

Astronotlar Neler Yemektedir?Astronotlar kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğini içeren günde üç öğün yemek yemektedirler. Bununla birlikte, periyodik olarak da bazı aperitifler tüketirler. ABD uzay ajansı NASA, bir uzay görevinde bulunduklarında diyetlerinin yaklaşık% 70 oranında azaldığını tespit etti. Beslenme uzmanları, astronotlara uzayda sağlanan yiyeceklerinin kendilerine yeterli vitamin ve mineral temin edebildiğinden emin olmuştur. Kalorileri ihtiyaçları kişiden kişiye farklılık gösterebilir; kısa bir kadın günde yaklaşık 1.900 kaloriye ihtiyaç duyabilirken uzun boylu bir adam yaklaşık 3.200 kaloriye ihtiyaç duyabilir. Fıstık, tavuk, sığır eti, deniz ürünleri ve şekerlemeler gibi çok çeşitli gıda seçenekleri bulunmaktadır. Onlara sağlanan et, sos ve hardalı emerek kuruluğu önleyecek şekilde hazırlanır. Ayrıca, ambalajlamadan önce radyasyona maruz bırakılarak daha uzun süre muhafaza edilir. Gıda paketleri, esnek ve kullanımı kolay bir şekilde tasarlanmıştır. Kahve, çay, meyve suları ve limonata gibi içecekler de mevcuttur.

Astronotlar aynı zamanda yüksek proteinli tahıllı atıştırmalıklar veya kuru üzüm, badem ve kaju fıstığı gibi kuruyemişler de tüketmektedir. Ayrıca, mekiğin fırlatılmasından önce onlarla birlikte yanlarına almak istedikleri yiyeceklerden bazılarını talep edebilmektedirler. Yemek paketlerini atmak söz konusu olduğunda, atıkları ortadan kaldıran çöp sıkıştırıcısına atılırlar.

Beslenme uzmanları ve şefler her zaman uzay görevlerinde servis edilebilecek farklı besin maddelerini denemekte ve test etmektedirler. Uzay görevleri esnasında beslenme bu açıdan oldukça ilerleme göstermiştir.
Kaynakça:
buzzle.com/articles/food-of-an-astronaut.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Techno Gezgin diyor

    Hocam gelecekte hap büyüklüğünde kapsüller yiyeceğimiz ve doyacağımız doğru mu :)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku