Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Camel Trophy Nedir?

0 311

Camel Trophy Nedir?Camel Trophy, dünyanın en prestijli organizasyonlarından biridir. Çok eski bir geçmişe sahip olan Camel Trophy, off road tutkunlarının yakından bildiği bir şampiyonadır. Dünyanın en zorlu yarışmaları arasında kabul edilen Camel Trophy, 1980 ile 2000 yılları arasında aktif bir şekilde düzenlenmiştir. Sıradışı bir organizasyon olan Camel Trophy, 4×4 araçların boy gösterdiği ve çok zorlu şartlarda yarıştığı bir mücadele olması sebebiyle, uzun yıllar ekranların vazgeçilmez programlarından biri olmayı başarmıştır. Çok farklı bölgelerde aynı amaç için mücadele eden yarışmacılar, başarılı olmak bataklıklardan tutun da amazon ormanlarına kadar birçok zorlu parkurda boy göstermiştir. Bu anlamda uzun yıllar boyunca dünyanın en zorlu motor sporları yarışmaları arasında gösterilen Camel Trophy, kendi seyirci kitlesini yaratmayı başarmıştır. İlk olarak düzenlendiği 1980 yılında Amazon Yolu olarak da bilinen ve Trans-Amazon’da mücadele eden yarışmacılar, başta seyirciler olmak üzere birçok otoritenin takdirini kazanmıştır. O dönemde gösterilen başarılı performanslar sonucunda ”4×4 Olimpiyatları” olarak da lanse edilmeye başlanılan Camel Trophy, sonraki 8 yıl boyunca da çok farklı coğrafyalarda düzenlenerek adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Camel Trophy Nedir?Sumatra, Papua Yeni Gine, Zaire, Brezilya, Bornea, Avustralya, Madagaskar gibi oldukça farklı coğrafyalarda düzenlenen Camel Trophy, 1990’na kadar bu coğrafyaların vazgeçilmez eğlencesi haline gelmiştir. İlk 10 yılında büyük bir sükse yapan bu organizasyon sonrasında 1990 yılıyla beraber parkur sayısını genişletmiş ve farklı ülkelerde yeni organizasyonların içinde yer almıştır. 1990 ile 2000 yılları arasında Rusya, Tanzanya, Burundi, Guyana, Şili, Arjantin, Paraguay, Belize, Meksika, Honduras, Guatemala ve Moğolistan gibi ülkelerde de düzenlenen Camel Trophy, adeta küresel bir marka haline gelmiştir. Bu 20 yıllık dönemde motor sporları alanında tek olan Camel Trophy, Formula 1 kadar popüler hale gelmişti. Dünya coğrafyasının her noktasında yarışmış olan Camel Trophy sporcuları da doğaya karşı meydan okuyor olmaları sebebiyle, izleyici tarafından sevilmişti. Avrupa’da hiç organizasyon yapılmasa da yine de Avrupa seyircisi söz konusu bu organizasyonu en çok takip eden seyirci olarak kayıtlara geçmiştir. 2000 yılına gelindiğinde artık Camel Trophy adı emekliye ayrılmış ve bir daha yarış düzenlenmemiştir. 20 yıl boyunca dünyayı ve maceraperestleri kasıp kavuran bu organizasyon sonrasında yerini lokal organizasyonlara bıraksa da kendi verdiği tat hiçbir şekilde yakalanamamıştır. Önümüzdeki yıllarda tekrar düzenlenebileceği yönünde ciddi söylentilere sahip olamaya başlayan Camel Trophy, meraklılarınca dört gözle düzenlenmeyi beklenmektedir.

Camel Trophy Nedir?Camel Trophy yarışlarında kullanılan araçların tamamı Land Rover olarak dikkati çekmiştir. Söz konusu marka organizasyona sponsor olması sebebiyle kendi araçlarının kullanılması konusunda anlaşmıştır. Land Rover, halen dünyanın en önde gelen dört çeker araçlarının başında yer almaktadır. Günümüzde her ne kadar TATA markasıyla birleşse ve de TATA’nın bir alt ürünü haline gelse de Land Rover, halen en gözde arazi araçlarından biri konumundadır.

Kaynakça:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Camel_Trophy

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.