Parmak İziyle Yüz Tespiti Yapmak Mümkün Hale Geliyor

090506-parmakiziwidecSevgili Dostlar , Gazi Üniversitesi Bilgisayar Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Şeref SAĞIROĞLU, yaklaşık 8 yıldır üzerinde çalıştığı “parmak iziyle yüz tespiti” konusuda 150 kişinin üzerinde denenerek sadece %3 ila %5 yanılma payı olmasına rağmen bu çalışma başarıyla gerçekleştirildi.

Bu projenin ilk aşamasında sadece parmak iziyle burun, göz ve kaş daha sonraları da dudak ve çehrenin de tespit edildiğini belirten SAĞIROĞLU www.fingerprint2face.org adlı internet sitesinde denenmiş olan parmak izlerinin yayınlacağını ve bu proje hakkında insanların daha geniş bir bilgi edinebileceğini söyledi.

SAĞIROĞLU, bu projenin Türkiye için ticari bir proje olabileceğini de belirtirken “Birçok araştırmacı ortaklık teklifinde bulundu. Bu, Türkiye için ticari bir proje olabilir. Bunun patentini de aldık. 3 boyutlu yüz tanıma sistemini geliştirmek için çalışıyoruz. Binde bir kişinin bile yüzünü tanımlasak büyük başarı. Bu çalışma alanında ilk, bu Türkiye açısından çok önemli. Türkiye’de bazı kurumlar bizimle projemiz hakkında görüştü. Tamamlandığında talep olacağına da inanıyoruz” diyerek sözünü bitirdi.

Umarız bu projeden %100 başarı elde edilir ve suç oranı da azalır.

1 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar