Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Passion Meyvesi ve Sağlığa Faydaları

0 59

Passion ve tutku olarak bilinen meyve besleyici bir tropik meyvedir. Özellikle sağlık bilincine sahip olanlar arasında popülerlik kazanmıştır. Küçük boyutuna rağmen zengin bir antioksidan kaynağıdır ve sağlığınıza fayda sağlayabilecek çeşitli vitaminler ve bitkisel bileşikler içerir. Güney Amerika, Avustralya, Güney Afrika ve Hindistan da dâhil olmak üzere sıcak iklimlerde yetişen Passiflora olarak bilinen çiçekli bir tropik asmadır. Sert bir dış kabuğu ve sulu, tohum dolgulu bir merkezi yapısı vardır. Kişiler tohumları yiyebilir, suyunu alabilir ya da diğer meyve sularına ekleyebilir. Boyut ve renge göre değişebilen çeşitleri vardır. En yaygın kullanılanlar mor ve sarı çeşitlerdir. Çeşitler aşağıdaki gibidir;
• Passiflora edulis: Mor tenli küçük yuvarlak veya oval şekilli meyveler.
• Passiflora flavicarpa: Genellikle mor çeşitten biraz daha büyük, bunlar sarı kabuklu yuvarlak veya oval şekillidir.
Tropikal bir meyve olmalarına rağmen, bazı çeşitler tropikal alt iklimlerde yaşayabilir. Bu nedenle, tüm dünyada yetiştirilirler ve mahsuller Güney ve Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Avustralya’da bulunur.

Passion Meyvesi Çok Besleyicidir

Tutku meyvesi özellikle lif, C vitamini ve A vitamini bakımından iyi bir besin kaynağıdır. Besin değeri aşağıdaki gibidir;
Passion Meyvesi ve Sağlığa FaydalarıYaklaşık 18 gramlık bir tek mor tutku meyvesi içerir:
• Kalori: 17
• Lif: 2 gram
• C vitamini: RDI’nın % 9’u
• A vitamini: RDI’nın % 8’i
• Demir: RDI’nin % 2’si
• Potasyum: RDI’nın % 2’si
Bu değerler yüksek gibi görünmese de bunlar sadece 17 kalori içeren tek, küçük bir meyvenin değerleridir. Diyet için iyi bir lif kaynağıdır, ayrıca karotenoidler ve polifenoller dâhil faydalı bitki bileşikleri bakımından da zengindir. Aslında bir analiz, tutku meyvesinin polifenollerde muz, liçi, mango, papaya ve ananas gibi diğer tropik meyvelerden daha zengin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ek olarak, tutku meyvesi az miktarda demir içerir. Vücudunuz genellikle bitkilerden demiri çok iyi emmez, bununla birlikte, tutku meyvesindeki demir, demirin emilimini arttırdığı bilinen birçok C vitamini ile birlikte gelir.

Tutku Meyvesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1. Anahtar besin sağlar: Tutku meyvesi yüksek düzeyde A ve C vitaminleri içerir. Sağlıklı beslenme profiline sahip faydalı bir meyvedir. Bu yüksek seviyede A vitamini içerir vitamini cilt, görme gücü, bağışıklık sistemi ve önemli bir antioksidandır. Çöpü olmayan bir meyve miligram (mg), uluslararası üniteler (IU) veya gram (g) cinsinden aşağıdaki besinleri içerir:
• 229 IU vitamini
• 63 mg potasyum
• 5 mg magnezyum
• 5.4 mg C vitamini
• 2 mg kalsiyum
• 0,29 mg demir
• 1.9 g lif
Tutku meyvesi ayrıca sağlıklı bir vücudun ihtiyacı olan fosfor, niasin ve B-6 vitaminini içerir.
2. Antioksidanlar açısından zengindir: Tutku meyvesi, vücuttaki zararlı serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan bileşikler olan antioksidanlar bakımından zengindir. Antioksidanlar, vücut sistemlerini sağlıklı tutmada hayati bir rol oynamaktadır. Bilim adamları antioksidanların özellikle Passion Meyvesi ve Sağlığa Faydalarıbeyne ve sinir sistemine kan akışını iyileştirdiğini bildirmektedirler. Ayrıca, her ikisi de kalp hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi hastalıklarla bağlantısı olan hücresel stresi ve vücuttaki iltihabı azaltır.
3. İyi lif kaynağıdır: Passion meyvesi içi, bol miktarda diyet lifi içerir. Lif her diyetin önemli bir bileşenidir. Sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağırsakların sağlıklı kalmasına, kabızlık ve bağırsak bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur. Amerikan Kalp Derneğine göre, kolesterolü ve kalp sağlığına olumlu etkileri vardır. Kişilerin çoğu yeterli miktarda diyet lifi almamaktadır. Tavsiye edilen alım miktarı yaklaşık 16 gr olsa da erkeklerde 19-30 yaşları 33.6 gr ve kadınlarda 19-30 yaşları arası için 28 gr.dır. Düzenli olarak tutku meyvesi yemek, kabızlığın önlenmesine, sindirim ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.
4. Düşük glisemik indeks: Passion meyvesi, düşük glisemik indeks (GI) değerine sahip tropikal bir meyvedir. Bu, yedikten sonra kan şekerinde ani bir artışa neden olmadığı anlamına gelir, bu da onu diyabetli insanlar için iyi bir seçenek haline getirir. Uzmanlar kavun ve ananasın yüksek GI’ye sahip olduğu konusunda uyarsa da, meyvelerin çoğu düşük GI’ye sahiptir.
5. İnsülin duyarlılığını arttır: Tutku meyvesi düşük bir GI değerine sahiptir, bu da şeker hastalığı olan insanlar için iyi bir seçenek olmasını sağlar. Bazı araştırmalar, tutku meyvesi tohumlarında bulunan bir bileşiğin, bir kişinin insülin duyarlılığını artırabileceğini göstermektedir. İnsülin duyarlılığının arttırılması, diyabet de dâhil olmak üzere birçok hastalığın riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 2017 yılında insanlar üzerinde yapılan küçük ölçekli bir çalışmada, pikeatannol denilen bir maddenin, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarla aynı sonuçlar bulunduktan sonra metabolizmayı artırabileceğini bildirmişlerdir. Araştırmacılar, 8 hafta boyunca her gün 20 mg pikeatannol alan aşırı kilolu erkeklerin, plasebo alanlara kıyasla insülin duyarlılığı dâhil olmak üzere metabolik sağlığı geliştirdiğini tespit etmişlerdir.
6. Bağışıklık sistemini güçlendirir: Tutku meyvesi, vücudu serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korumaya yardımcı olan bir antioksidan olan C vitamini bakımından zengindir. C Vitamini bağışıklık sistemini vücudun bitki bazlı yiyeceklerden daha fazla demir emmesine yardımcı olarak güçlendirir ve vücudun vücuttaki enfeksiyonlarla mücadele yeteneğini artırabilir.
7. Kalp sağlığını destekler: Tutku meyvesi, kalbe sağlıklı potasyum ile yüklenir ve ayrıca sodyum bakımından düşüktür. Tohumlarla birlikte yenildiğinde, aşırı kolesterolün kan damarlarının içinden alınmasına yardımcı olabilecek çok miktarda lif içerir. Yüksek lifli diyet, bir kişinin kalp hastalığı riskini azaltabilir. Ayrıca, tutku meyvesi yemek kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olabilir. Düşük sodyum ve potasyum yönünden zengin diyetler kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
8. Kaygıyı azaltır: Tutku meyvesi, bilim adamlarının azaltılmış stres ve endişe ile bağdaştırdığı önemli bir mineral olan magnezyum bakımından zengindir. 2017 yılında yapılan bir sistematik incelemeye göre magnezyum insanların kaygı düzeylerini yönetmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, yazarlar kanıtların kalitesinin düşük olduğunu, bu nedenle araştırmacıların daha ileri çalışmalar yapmaları gerektiğini söylüyor.

Tutku Meyvesi Nasıl Hazırlanır?

Bir süzgeç kullanarak bir kişi meyve suyundan jöle veya reçel yapabilir. Ham bir meyveyi çiğ yemek için ikiye bölün ve hamuru kabuğundan çıkarmak için bir kaşık kullanın. Kabuğu yenilebilir değildir. İnsanlar hem tohumları hem de posaları yiyebilecekleri gibi sadece posayı yiyebilirler. Bir kişi, meyvenin içini bir süzgeç veya tülbentten geçirerek tohumlarını çıkarabilir ve suyu aşağıdaki gibi çeşitli şekillerde kullanabilir:
• Bir içecek yapmak için su ve şeker ile karıştırılabilir.
• Meyve suyunun portakal veya ananas gibi diğer meyve sularına eklenebilir.
• Diğer meyvelerle karıştırılarak yoğurda eklenebilir.
• Soslar veya tatlılar gibi birçok şeyde kullanılabilen bir şurup içine katılabilir.
• Jöle veya reçel haline getirilebilir.
• Alkolsüz içecek veya şarap haline getirilebilir.
• Tutku meyvesi, ısı koruma ve konserveye iyi yanıt vermez, ancak daha sonra kullanmak üzere dondurulabilir.

Yan etkileri

Passion Meyvesi ve Sağlığa FaydalarıÇoğu kişi için tutku meyvesi yemek tamamen güvenlidir. Bununla birlikte bazı kişilerin bu meyveye alerjisi olabilir. Bir doktor çeşitli reaksiyon testleri kullanarak alerjileri teşhis edebilir. Lateks alerjisi olan bazı kişiler tutku meyvesine tepki verebilir. Buna çapraz reaktivite denir. Bunun nedeni latekste tutku meyvesinde bulunanlara benzer bazı proteinlerin bulunmasıdır. Lateks alerjisi olan kişiler, meyveye de tepki gösterip göstermediklerini bilmeden tutku meyvesi yerken dikkatli olmalıdırlar.
Passion ya da tutku meyvesi olarak bilinen bu tropik meyve karakteristik mor veya sarı meyveler üreten tropikal bir meyvedir. Meyvede bulunan içi ve tohumlar antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir ve sağlık açısından çeşitli yararları olabilir.

Kaynakça:
ndb.nal.usda.gov
ncbi.nlm.nih.gov
diabetes.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku