Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Atıkların Geri Dönüşüm Firmalarına Verilmesi

0 121

Dünya’da ve ülkemizde her geçen gün önemi ve değeri daha da iyi anlaşılan geri dönüşüm sistemi adına pek çok çalışma yapılmaktadır. Devlet politikası olarak da desteklenen geri dönüşüm sistemi özel sektör şirket ve kurumlarında da gittikçe yaygınlaşmaktadır. İzmirde hurdacı firması olan Hurda Muhsin bu alanda tüm yasal yeterlilik belgeleri ve yarım asırlık tecrübesi ile geri dönüşüm sektörüne hizmet vermektedir.

Atıkların Geri Dönüşüm Firmalarına Verilmesi

Ülkemizde geri dönüşüm ile ilgili tüm çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından büyük bir titizlikle yürütülmektedir. Geri dönüşüm sistemi ve atık yönetimi ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını destekleyen eylem planları, gerekli mevzuat ve yönetmeliklerin yayınlanması ve geri dönüşüm tesislerinin denetlenmesi gibi faaliyetler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Özel sektörde özellikle endüstri ve sanayi kuruluşlarında atıklarını geri dönüşüme kazandırılması konusunda denetleme ve cezai her türlü işlem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Mevzuata aykırı şekilde geri dönüşüm sistemine dahil edilmeyen atıkları olan fabrika ve şirketlere para cezası uygulanmaktadır. İzmir’in ve Türkiye’nin en büyük ilçelerinden olan Karabağlar hurdacı hizmeti için de durum aşağı yukarı aynı şekildedir. Mevzuata uymayan birçok geri dönüşüm (hurdacı) firması mevcuttur.

Yaşadığımız yüzyılda artan sanayileşme ile birlikte geri dönüşüm neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Öyle ki ülkelerin gelişmişlik seviyesi bile atık yönetimi ve geri dönüşüm sisteminin gelişmişliği ile paralel bir şekilde ölçülmektedir. Artan çevre, hava, su, toprak kirliliği her bireyin ve kurumun geri dönüşüme özen göstermesi gerektiğinin adeta kanıtıdır. Çevre kirliliğinin başlıca sebebi olarak tüm dünyada da ülkemizde de sanayi kuruluşları başı çekmektedir. Yanlış atık yönetimi fabrikaların geri dönüşüm konusundaki yanlış politikaları maalesef her geçen gün yaşadığımız toprakları, içtiğimiz suları ve soluduğumuz havayı zehirlemektedir. İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler kısacası doğadaki tüm canlılar bu durumdan direkt olarak etkilenmektedir. Endüstri faaliyetlerinde çevre sağlığının düşünülmesi ve bu anlamda geri dönüşüme ekstra özen gösterilmesi öncelikli şart olmalıdır. Sanayi kuruluşları üretim aşamasından önce geri dönüşüm faaliyetleri konusunda neler yapması gerektiği ile ilgili planlama yapmalıdır. Fabrikalar yıllık üretim faaliyetlerinin yanı sıra geri dönüşüm sistemine sağladıkları kazançlar ile de övünmelidirler.

Tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de geri dönüşüm sisteminin öncüleri olan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar endüstri kurum ve kuruluşlarından aldıkları atıkları geri dönüşüm tesisleri ile çeşitli ürünlerin hammaddesine dönüştürme işini yapmaktadırlar. Ülkemizde yaklaşık olarak 2500 tane geri dönüşüm tesisi olan firma bulunmaktadır. Her geçen gün artan sayıları ile geri dönüşüm işi yapan firmalar ülkemizin çevre sağlığına da ekonomik yönden gelişmesine de büyük katkılar sunmaktadır.

Sanayi sektöründe açığa çıkan ve geri dönüşüme kazandırılması mümkün olan bu maddelerin geri dönüşüm firmalarına verilmesi bu anlamda çok önemlidir. Geri dönüşüm firmaları fabrikalardan aldıkları geri dönüşebilir özellikte olan atıkları toplayarak tesiste bir sıra işlemden geçirdikten sonra tekrar kullanılmak üzere hammaddeye dönüştürmektedirler. Hurdaların geri dönüşüm sistemine dahil edilmesi ile milli ekonomiye büyük katkılar sağlanmaktadır. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre geri dönüşüm tesislerine gönderilmesi sağlanan;

  • 1 milyon 900 bin karton, kağıt, cam ve hurda plastik atığından 1, 1 milyar TL milli ekonomimize kazanç sağlamıştır.
  • 117 bin ton lastik geri dönüşümü ile 38, 5 milyon TL milli ekonomimize kazanç sağlamıştır.
  • 11 bin hurda araçtan 60 milyon TL milli ekonomimize kazanç sağlamıştır.
  • 19 bin ton atık motor yağından 24 milyon TL milli ekonomimize kazanç sağlamıştır.
  • 64 bin hurda aküden 87, 5 milyon TL milli ekonomimize kazanç sağlamıştır.
  • 230 sökümü yapılan gemiden çıkan hurdalardan ise 720 milyon TL milli ekonomimize kazanç sağlamıştır.

Tüm bu veriler ışığında geri dönüşüm sisteminin uzun vadede ne kadar kazanç getirdiği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ülkemizde faaliyet gösteren geri dönüşüm ve hurda işi yapan firmaların varlığı hem ekonomik kalkınmamız için hem de çevre sağlığımız için çok önemlidir. Sizler de fabrikanızda, deponuzda ya da işyerinizde bulunana her türlü hurda malzemenin alım satım işlemleri için İzmir Gaziemir hurdacı hizmeti ile Hurdacı Muhsin güvencesinde olan firmamızı dilediğiniz an arayabilirsiniz. Her türlü hurda geri dönüşümü için siz değerli müşterilerimize sadece bir telefon kadar yakınız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku