Paul Gustave Louis Christophe Dore Hayatı ve Eserleri

Alsaslı olan Gustave, 1832’de Ren Nehri kıyısındaki Strasbourg’da doğdu. Daha küçük bir çocuk iken çizim tutkusu başladı; her zaman elinde kalem vardı. On dört yaşında, Fransız gazetesi Le Journal Pour Rire’de karikatürist olarak çalışmaya başladı. The Works of Hercules adlı bir resim albümü yayınladı. 15 yaşındayken illüstratör olarak yoluna devam etti. Balzac, Rabelais, Milton, Dante, Edgar Allen Poe ve Lord Byron’un kitapları için gravürler yarattı. Aynı zamanda ressam ve heykeltıraş olarak çalıştı. Genelde ahşap ve çelik oyma baskı resimler üzerinde çalıştı.

1853’te Lord Byron’ın eserlerini resimledi. 1854’te ilk kitabı olan Rabelais’i resimledi. Çok disiplinli bir sanatçı olarak kariyeri boyunca çizim, resim ve heykel eğitimi aldı.

“Euvres de Rabelais ve the Histoire pittoresque, dramatique et caricaturale de la Sainte Russie” adlı ilk baskısının yayınlanması ile büyük beğeni aldı.

1863’te Cervantes’in Don Kişot romanının Fransızca bir baskısına illüstrasyonlar hazırladı. Şövalye ile hizmetkârı Sancho Panza için yaptığı bu tasvirler büyük ün kazanarak yankı uyandırdı.

1866’da İngilizce İncil baskısı yaptı. 1867’de Londra’da eserlerinden oluşan büyük bir sergi açtı. Serginin ardından New Bond caddesinde Dore Galerisi açıldı. 1883’te Edgar Allan Poe’nun Kuzgun şiirinin baskısını yaptı.

19. yüzyılın görsel kültürüne hayal gücü ile damgasını vurdu. Seçtiği tekniği ne olursa olsun, yüzyılın sanatçıları arasında, şiirsel dünyasının zengin ve canlı gösterisini “vizyoner gözü” nün prizmasından geçirerek, ortaya koydu.

Hayatı boyunca 10.000 fazla eser yaptı. Hiciv, dini konular, eskizlerden anıtsal tuvallere kadar uzanan bir protesto sanatçısıydı. Yaptığı heykeller iki kategoriye ayrılıyordu – büyük çaplı iddialı ya da abartılı alegorik eserler ve farklı kaynaklardan ilham alan yüksek kalitedeki sınırlı baskılar için daha küçük tasarlanmış bronz olanlar.

1883’te hayata gözlerini yumdu. Paris’teki Pere Lachaise Mezarlığına gömüldü.

En önemli eserleri:

Buzdağları Arasında Gemi, Gözyaşı Vadisi, Siesta İspanya Hatırası, İskoç Tepeleri, Cehennem, Nuh’un Gemisi, Su Perileri, Paolo ve Riminili Francesca, Şehitlikteki Kutsal Masumlar, Titanların Çarpışması, Andromeda, Ölümün Vizyonu, Şeytanın Kaosla Uçuşu, Samson’un Ölümü, Enigma, Konseyde Şeytan, İki Keçi, Sarah’ın Mezarlığı, Bir Kanyon, Kırmızı Başlıklı Kız, Kuzgun, Kayıp Cennet, Titanlar ve Devler, Don Kişot ve Sanço…

Kaynakça:
http://www.getty.edu
http://biography.edigg.com

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar