Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kanada Turistik Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

0 258

Kuzey Amerika ülkelerinde Kanada bölgenin Amerika Birleşik Devletleri ile beraber en yüksek refah seviyesine sahip ülkedir. Öncelikle Kanada hükümeti ve dolayısıyla Kanada devleti, uluslararası turistik ziyaretlerde birçok ülkeden vize talep etmektedir. Kanada’nın vize muafiyeti kapsamında kabul ettiği bir gurup ülke de vardır ve bu ülkeler herhangi bir vize başvurusuna gerek duymaksızın havayolu, karayolu ya da deniz yolu ile Kanada’ya seyahat edebilmektedirler. Ancak 2016 yılının Mayıs ayıyla beraber, Kanada da tıpkı Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı bir elektronik seyahat izni sistemine geçmiştir. Bu sistem vize muafiyeti kapsamında kabul edilen ülkelerin internet üzerinden ”eTA” adı altında online izin alması anlamını taşır. Kanada bu sayede herhangi bir suça karışmış ya da daha önce Kanada topraklarına girmiş ancak vize şartlarını ihlal etmiş vize muafiyeti kapsamında kabul edilen ülke vatandaşlarının seyahatini engelleyebilmektedir. Bu uygulama aslında hem seyahat eden hem de seyahat edilecek ülke için oldukça faydalı bir uygulamadır.

Kanada Turistik Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?Öncelikle Kanada’nın sizden vize isteyip istemediğine bakmanız gerekmektedir. Avrupa Birliği üyesi tüm ülke pasaportu taşıyanlar ve ayrıca, Andorra, Antigua ve Barbuda, Avustralya, Bahamas, Barbados, Brezilya, Brunei, Şili, Hong Kong, İzlanda, İsrael, Japonya, Liechtenstein, Meksika, Monaco, Yeni Zelanda, Norveç, Papua Yeni Gine, Samoa, San Marino, Singapur, Solomon Adaları, Güney Kore, İsviçre, Tayvan, Amerika Birleşik Devletleri ve Vatikan vatandaşları Kanada’ya herhangi bir vize almaksızın seyahat edebilmektedirler. Kanada vize muafiyet kapsamı altında ülkeye turistik amaçlı ziyaretlere 6 aylık oturum hakkı tanımaktadır. Bu süre içinde turistlerin hakları turistik statüden daha fazla değildir. Ancak her ne kadar ülke vize muafiyeti uygulasa da bu ülkeye girişte mutlaklık sağlamamaktadır. Son karar yetkili memurundur.

Eğer Türk pasaportu taşıyorsanız bu durumda Kanada için vize almanız gerekmektedir. Bu vize dünyanın alınması en zor vizelerinden biri olsa da Türk vatandaşları diğer ülke vatandaşlarına nazaran daha kolay bir şekilde vize alabilmektedirler. Başvuruyu İstanbul ya da Ankara’da bulunan Kanada Başkonsolosluğu ya da Büyük Elçiliği aracılığıyla yapabilirsiniz dilerseniz online ya da yazılı olarak da başvuru yapma hakkınız vardır. Online başvuruyu oldukça dikkatli bir şekilde yapmanız başvurunuz değerlendirilmesi bağlamında ciddi bir öneme sahiptir. Eğer gerektiği şekle uygun başvuru yapmazsanız ödediğiniz vize ücreti ya da başka ifadeyle harçlar da yanacaktır. Bu anlamda Kanada vizesi başvurularında vize alanında uzman olan bir kişiden yardım alınmasında fayda var. Çünkü bu vize türü Schengen ya da Amerika Birleşik Devletleri kadar basit bir başvuru prosedürüne sahip değildir.

Türk vatandaşı olarak başvuru yapmanız durumunda başvuru ile beraber parmak izi alımı da yapılacaktır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda sizden tam teşekküllü sağlık raporu da talep edebilmektedirler. Bu tamamen memur ile aranızda kurulacak olan ilişkiye bağlı diyebiliriz. Kanada vizesi başvurusunda dolduracağınız başvurunun haricinde sizden aşağıda yer alan belgeleri talep edeceklerdir.

Resmi belge şeklinde sunulacaklar;

1. Banka hesap dökümü (İngilizce ya da Fransızca)

2. Güncel ve önceki pasaportlarınızda bulunan tüm vize ve damgalar

3. Maaş bordurosu (İngilizce ya da Fransızca)

4. Şirket sahiplerinden şirkete ait imza sirküleri, finansal kayıtlar vs. (İngilizce ya da Fransızca)

5. Biyometrik fotoğraf (Kanada Konsolosluğu resmi sitesinden özelliklere bakılmalıdır.)

6. Eski ve yeni eşinize dair kimlik bilgileri (Boşansanız dahi) (İngilizce ya da Fransızca)

7. 2. derece yakınlarınıza dek bilgi istiyorlar. (İngilizce ya da Fransızca)

8. Niyet Mektubu (İngilizce ya da Fransızca)

9. Mesleki durumunuz diploma vs.

Kaynakça:
Canada Visa Restriction

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.