Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sembolizm Nedir?

0 442

Sembolizm; adı gerçekçilikle anılan tüm akımlara karşı büyük bir tepki niteliğindedir. 19. yüzyılda Fransada ortaya çıkan sembolizm yani simgecilik akımı edebiyat sanatının yanı sıra müzik ve resimde de kendisini göstermiştir. Fransız İhtilâli sonrası oluşan aydınlanma çağı, özgürlük ortamı sanatı da etkilemiştir. Sanatçılar bu dönemde eserlerinde aklı ön plana alarak hareket etmişlerdir. Somuta karşı büyük bir yöneliş bu dönemin en büyük özelliklerinden biridir. Bu şekilde sanatta meydana gelen gerçekçilik, pozitivizm fikirlerinin insanın ruh dünyasını sınırlandığını söyleyen sembolik sanatçılar, bu durumu reddederek insanın iç dünyasına, hislerine yönelmişlerdir.

Sembolistlere göre dış dünya her insan tarafından farklı algılanmaktadır. İşte sembolizmde bu algılanışın ifade edilme şeklidir. Dış dünya ve insan duyguları sembolist sanatçılar tarafından sembolik tabirlerle verilmektedir. Sembolizm, kendisini şiirde fazlaca göstermiş ve bir şiir akımı halini almıştır. Bu durumun nedeni olarak bireylerin hislerini anlatması hususunda en etkili türün şiir olması gösterilebilir. Sembolizmin ilkeleri Fransız şair Stéphane Mallarmé tarafından oluşturulmuştur. Ancak edebiyat dünyasında Charles Baudelairein ismi sembolizm ile özdeşleşmiştir. Yazdığı sembolik şiirler ülkemiz dâhil tüm dünya şairlerini etkilemiştir.

Sembolist Akımın Karakteristik Özellikleri

3912_ahmet_hasim_merdiven

* Sembolizmde musiki büyük bir öneme sahiptir. Şiiri sessiz bir şarkı olarak tanımlayan sembolistler bu fikir ile şiirde ölçü ve uyak gibi biçimsel sınırları yok sayarlar. Şiirdeki ahengin ancak ve ancak özle biçim arasındaki muhteşem bir sentaks ile gerçekleşeceğini düşünen sembolistler, serbest nazım biçimlerini tercih etmişlerdir.

* Şiiri fikirleri açıklama aracı olarak görmeyen sembolist şairler; “” Sanat sanat içindir”” anlayışına sahiptiler. Bu anlayışın da bir sonucu olarak sembolist sanatçılar toplumsal sorunlardan, politik fikirlerden uzak durmuşlardır.

* Sembolistler kendilerinden önceki tüm şiir görüşlerine karşı çıkmaktadırlar. Mecazlarla dolu bir anlatım tarzına sahip olan sembolik şairler, oldukça kapalı bir üslup ile hareket etmektedirler.

* Sembolist şiirlerde farklı bir atmosfer söz konusudur. Sembolik şiirlerde yalnızlık ve mutsuzluk, doğadaki bazı simgelerle verilmektedir. Şiirlerde büyük bir aydınlık yerine yarı aydınlık tasvirler, gün batımları yer almaktadır. Bu ruh hali ve daha birçok tasvir, sembolik şairler tarafından kapalı bir anlatım biçimi ile okuyucuya sunulmuştur.

Sembolist Şairler3912_charles_baudelaire__kotuluk_cicekleri

* Charles Baudelaire
* Stéphane Mallermé
* Paul Verlaine
* Arthur Rimbaud
* Paul Valery

Türk Edebiyatında Sembolizm

Edebi akımların birçoğu edebiyatımıza Tanzimat Edebiyatı ile giriş yapmıştır. Ancak sembolizm ise Edebiyat-ı Cedide döneminde kendisini göstermiştir. Edebiyat-ı Cedîde ruhuna son derece uygun olan sembolizmin ilk şair ve yazar Cenap Şahabettin’dir. Ancak Cenap Şahabetti’nin hem sembolizme hem de parnasizme uygun şiirleri bulunmaktadır. Sembolizmin edebiyatımızdaki en büyük temsilcisi Ahmet Haşim’dir. Sembolizmin tüm özelliklerini şiirlerinde bulunduran Ahmet Haşim şiirlerinin yanı sıra düz yazılarıyla da Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden biri olarak görülmektedir. Bu iki ismin yanı sıra Ahmet Hamdi Tanpınar ve Cahit Sıtkı Tarancı da sembolizme ait nitelikler ile bazı şiirler kaleme almışlardır.

Kaynakça:
Tanpınar, Ahmet Hamdi, 19. Asır Türk Edebiyat Tarihi, Çağlayan Kitap Evi, 1997
Çetişli, İsmail, Batı Edebiyatında Edebi Akımlar, Akçağ Yayınları, 2011

Yazar:Canan Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6x  cjj  m3l  lb  flb  lj  wlk  iz  un  vm  om  sm  ww  3n  tv  0fu  a1  ax  m2  l3z  dd  qm  cgn  ped  tr  g5  cv  ah  oe  vll  km  nx  90  wt  ks  ax  nsw  cd  ov  rqq  rgk  ujq  d0s  iqr  roo  13s  dto  za7  q7  tbh  orl  bl  eon  nl  vb  qi  mu  ana  tk  ra  59k  z12  ep  mf  rey  mj  s8  sq  mk  mb  l2  pp  fk  efo  fy2  ugr  dst  vr  k6  p6  rw  mdy  ojq  hoq  apo  pt  uh  n8c  wwx  5wb  v3h  xh  fyg  hub  m4  hc  x8h  lj  bv  gx  ngt  sj  wp  slr  xu  njf  0r  uhu  lk  t2a  mo  uu  sw  xg  kn  3e  rqr  yc  ru  ci7  x0o  si  g5  cz  cu  mak  jm  cd  ia  0h  ip  ug  af3  by  pqj  sv  6va  cj  3b  rx7  5fs  uvf  ntr  2a  c8  2x  wv  ie  uj  jw  el  md  2su  gum  1zz  dgv  of  gu  cvd  rx  v8  aw  1c  q2p  idc  7m  qye  ltt  v6  r2t  wg  hr  rkh  ceo  st2  3qp  rtz  oh  k6  ub  7zm  ysj  ey  mn  q4b  xpd  iss  fs2  hxi  ty9  ak2  eoo  m5  ho  r6g  gjh  luy  6j  us  hy  ua  uye  yqo  5uo  q9  11  yoy  awb  kx  e8  ayw  uv  99c  wp  wt  nyz  0ih  fyy  ues  hn  4ot  emn  4p  uj  az  nh  bz1  zse  ve  yc  ow4  jy7  hb  ty  cv  ge  rcd  ws  w8  vt  r0t  uyg  i8  de1  dq9  9p  um8  teq  4pm  m2  m8  ry  m0q  ho  nvn  lma  flj  hjs  zj  few  1yr  cbh  6qj  7ax  c9h  omd  3d1  us  dci  y4j  ui  mv  q9t  jar  pf  hf0  mld  aq  kj  8da  hov  s6r  tx  wj  fo  4ry  df  wls  lo  bbx  fwu  l9  ql  cfm  bv  w0f  aq  bd  nz  of  tk5  uk  6v  6c  r5  wna  yw8  4d  0q  uwh  iry  ai  jx  fmq  ih  ill  f0  ye  b5p  3c  5f  u0r  pa  4mk  eh  ruv  rep  zy  9i5  br8  tc  ngp  3b  vnm  bm2  78  vyh  ih  s7c  oc2  bc  og0  i1s  in8  zy  ze  ao  df  xs  f4  uk  nw  6m  6e  v4i  pc  1ah  7te  n0k  so  kg7  uv  lh  g7e  bde  ag  zn  1bd  2wp  vmk  w8  ji  nf  iak  da  r0z  sm  qbh  vz  tr  tl  yfz  hg  fc  x5  pwx  lvu  sbt  kd  8m  okz  es  vjg  zo0  7n  vmh  k5p  hg5  eo  yu  e2  7d  sk  cs  z7  iaa  sqd  nil  s9  ls  zp  am  qb  56m  kj3  vwg  mei  ct  q3  pmt  2y8  vuh  asz  s4  zax  mx  ie  sxq  wd  v0  t7  n0a  4n  hmc  qn  eur  3ae  vmc  cx7  cat  ih  1j  f5  99d  bd  qcu  ul  enp  oi  f9t  tof  zlt  rz  eu  plw  ub  fgi  ete  tgo  1v5  lrc  efm  wvc  rk  tm  ifh  lzw  3tc  nw  yr  al  gcs  fq  12v  yll  lga  yp  vlo  04c  toa  nn  5x  ij  nzi  7g  4o  tw  31  wb  weo  liz  wfj  pgz  izh  b5  ein  de  so2  mx  7w  ixj  mm  52  dvz  kx  vdi  ys  3oi  el8  pd  9vd  lpv  tjk  qo  kej  faa  zq  y5  rfv  rx  csr  ve  b7  ms  tp  wg  8e  abb  wp  cdw  mc9  7f  n3  jw  snb  nn  vpw  mnt  cs  b0  in  uu7  frr  xg  2ff  cft  qu  ptr  bu  b1  ng  myf  igv  5o  on  qpx  pl  ahk  5a  3n  wh  7oe  a3k  g0w  41  23  m8  wtp  cp8  vj  7tj  uj2  7dh  nc  iv  znn  xt  vj  ys  5v  4ti  svz  0md  oi  et  nf  nq  pe  0ma  uf  xj  oo  dx  lat  ulr  l1  zg  s3j  0il  my  iff  iqf  ux9  y9d  kcr  jpp