Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

San Francisco Uluslararası Havalimanı

0 395

San Francisco Uluslararası Havalimanı, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu yakası eyaletlerinden Kaliforniya’ya bağlı San Francisco şehrinde bulunur. Eyaletin ve aynı zamanda da ülkenin en önemli hava meydanlarından biri olarak kabul edilen San Francisco Uluslararası Havalimanı, çok ciddi bir hava trafiğine sahip olmasıyla dikkat çeker. Kaliforniya eyaletinde bulunan tüm şehirler nazara alındığı vakit çok ciddi bir hava trafiğine sahip olan bu bölgenin önde gelen hava meydanları arasında yer alan San Francisco Uluslararası Havalimanı, bir diğer Kaliforniya şehri olan Los Angeles’ta bulunan Los Angeles Uluslararası Havalimanı bölgenin en işlek iki hava meydanı olarak kabul edilir. Konum olarak San Francisco şehrinin Millbrae ve San Bruno kasabalarının hudutlarında yer olan San Francisco Uluslararası Havalimanı, Kuzey Amerika kıtasının en önemli uçuş güzergahlarından biri olarak kabul edilir. Son derece turistik bir şehir olan San Francisco’nun hava taşımacılığı anlamında neredeyse bütün yükünü tek başına sırtlanan San Francisco Uluslararası Havalimanı, bölgede yer alan diğer hava meydanlarına nazaran çok daha fazla işlektir.

HaSan Francisco Uluslararası Havalimanıvalimanı sahip olduğu stratejik konum sebebiyle Avrupa ve Asya merkezli uçuşlarda çok kritik bir rol oynar. Çünkü San Francisco Uluslararası Havalimanı, oldukça kuzeyde yer alması ve de son derece büyük bir hava meydanı olması sebebiyle birçok yerli ve yabancı havayolu şirketince doğal bir aktarma merkezi olarak kabul edilir. Bu da hava meydanının hava trafiğini daha da artırır. Bölgenin en önemli hava meydanlarından biri olan San Francisco Uluslararası Havalimanı, San Francisco Körfezi’nin hemen yanı başında yer alır. Öyle ki, tesis denize sıfır olarak inşa edilmiş ve de bu anlamda inişe geçen uçaklara çok rahat bir görüş açısı sunmaktadır. Birleşik Devletler topraklarının en önemli hava meydanları arasında yer alan San Francisco Uluslararası Havalimanı, ülkenin en işlek hava trafiğine sahip 10 hava meydanı arasında bulunur. Bu da hava meydanının nasıl bir trafiğe sahip olduğunu açıkça ortaya koyar. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri sınırlarında 1500’den fazla hava meydanı bulunur. Bu anlamda Amerika dünyada eşine rastlanılmayan bir ülkedir.

Kaliforniya eyaletinin kuzey hattında bulunan San Francisco Uluslararası Havalimanı, ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden Alaska Airlines, United Airlines ve Virgin Airlines’a ev sahipliği yapar. 4 adet asfalt piste sahip olan San Francisco Uluslararası Havalimanı, devasa jumbo jetlerin iniş yapabileceği kapasitededir. İstatistiki veriler nazara alındığı vakit, yıllık 54 milyon yolcu trafiğine sahip olan San Francisco Uluslararası Havalimanı, bu anlamda Amerika’nın en önde gelen hava meydanlarındadır. Ayrıca bu havalimanına her yıl yaklaşık olarak 451 bin adet uçak iniş kalkış yapmaktadır. Ayrıca San Francisco Uluslararası Havalimanı, küresel nitelikte ödüllü bir tesis olmasıyla da dikkatleri çekmektedir. Türk Hava Yolları da San Francisco Uluslararası Havalimanı’na tarifeli seferler düzenleyen havayolu şirketleri arasında bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.