Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

ETAP Nedir?

0 300

ETAP Nedir?“Özgürlüğe Adım Atın” sloganı ile yola çıkan, etkileşimli tahtalarda diğer adı ile akıllı tahtalarda kullanılmak üzere TÜBİTAK – ULAKBİM tarafından hazırlanan arayüz projesinin adıdır.

Milli eğitim tarafından Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi kapamında okullarda kullanımına başlanan “Etkileşimli Tahta”‘larda artık milli işletim sistemi dağıtımı kullanılacak.

ETAP Nedir?Daha önceleri sanal olarak kurulan Pardus İşletim Sistemi artık ikinci işletim sistemi olarak kullanılmaya başlanıyor.

Pardus İşletim Sistemi üzerinde özelleştirilen ve geliştirilen bu arayüz diğer linux dağıtımlarında olmayan bazı özelliklere sahip;

ETA Panel

Bir sınıf ortamında ihtiyaç duyulan görevlerin en hızlı ve etkili şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak gereksinimler bu panelde hazır olarak bulunmakta. Örneğin; USB diske erişim, Mozilla Firefox İnternet Tarayıcısı, EBA İçerik Sayfası, LibreOfis..ETAP Nedir?

ETA Klavye

Sanal klavye sayesinde fiziksel bir klavyeye ihtiyaç duymadan tüm alanlarda kolayca metin girişi yapabiliyor. Daha önce kullanıcı adı şifre ekranında ve işletim sistemi seçim ekranında fiziksel klavyeye ihtiyaç duyulmaktaydı. Geliştirilen bu klavye ile bu sorunlar ortadan kalkmış gözüküyor.

ETAP Nedir?Klavye tablet ve tam görünüm sunmakta ve farklı giriş dili ve renk seçeneklerini barındırmakta.

Özelikle şifre girme esnasında öğretmenlerin şifrelerini öğrenciler görmekte farklı sorunlara yol açmaktaydı. Klavye üzerinde bulunan şifre giriş butonu ile girilen karakterler gösterilmeyebiliyor.

Ekran Karartma

Bu özellik sayesinde ekranın belirli bir kısmı karartılarak gizlenmek istenen bilgi gizlenebiliyor. Aynı şekilde öğretmenin ders anlatırken tüm dikkati üzerine çekmek için ekranın tamamını karartması sağlanabiliyor.

Tahtalar

Gelen olarak linux sistemler bulunan birden fazla masaüstü ortamı ETAP’ta birden fazla tahta olarak adlandırılıyor. Öğretmenlerin ekrandaki açık pencerelerin konumlarını değiştirmeden veya kapatmadan diledikleri gibi bir yerleşimde sunum yapabilmelerini sağlıyor.

Dokunma Eylemleri

Dokunma eylemleri daha fazla artırılarak tahtaların dokunmatik yüzeylerinden en etkin şekilde faydalanabilmesi sağlanmakta.. Bu eylemler klavye-fare ihtiyacını ortadan kaldıracak nitelikte olan:

* Tahtaya uzun dokunuş – Sağ tıklama menüsü gösterilmesi
* İki parmak ile dokunma – Genişletme ve daraltma yaparak yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmak, bir resmi ölçeklemek gibi.
* İki parmak ile dokunup sürüklemek – Sayfa içinde aşağı-yukarı kaydırma yapmak
* Açık bir pencerede iki parmak ile uzun süre basılı tutarak yer değiştirmek * Açık bir resim ögesini ekranın herhangi bir alanına taşımaya yardımcı bir özellik.
* Ayrıca ekranın alt kısmında iki parmak dokunuşu yapılarak ETA Klavye’nin gösterilip gizlenmesi sağlanabiliyor.

USB Bellek ile Giriş

ETAP Nedir?Bu arayüzü ayrıt eden bir diğer özellikte USB bellek ile giriş işlemi yapılabilmesidir. İnternet sitesinde linki paylaşılan uygulama ile öğretmenin herhangi bir usb belleği giriş diski olarak belirleyebiliyor. Öğretmen bu diski tahtaya taktığında kendi kullanıcısı ile oturum açılıyor. Bellek çıkarıldığında ise öğrenci moduna geçiyor. Bu sayede öğretmen şifre girme derdinden kurtuluyor.

Çift İşletim Sistemi Çalıştırma

Şayet Pardus İşletim Sistemi ikinci işletim sistemi olarak kurulmak istenirse diye kurulum kılavuzu ona göre hazırlanmış. Buradan erişilebilir. Kurulum sonrasına bir sorun daha ortadan kaldırılarak dokunmak özellik işletim sistemi seçim ekranında da aktif edilmiş.

Geri Bildirim

Yardım ekranında karşılaşılan bir hata direk olarak geliştirici ekibe iletilecek bir şekilde hazırlanmış. Bu nedenle sorunlara çözüm merci çok uzakta görünmüyor.

Öğrenciler

Bu projede öğrenciler de unutulmuş değil. Eğlenceli oyunlar ve videolar hazır olarak tahta da yüklü olarak geliyor.

Açık kaynak eğitici uygulamalar, merkezi olarak yönetim yapılabilmesi, zil uygulaması ve daha birçok özellik yayınlanan bu sürüm içerisinde barındırıyor.

Yazar:Ömer Çakmak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.