Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Quebec Nerededir?

0 348

Quebec Nerededir?Quebec,

Kuzey Amerika kıtasının önde gelen ülkelerinden Kanada‘nın sınırları dahilinde yer alan bir eyalettir. Kanada, sadece Kuzey Amerika’nın değil aynı zamanda da dünyanın zengin ülkeleri arasında en başlarda yer alır. Bu zenginlik hem iktisadi hem de kültürel anlamda var olan bir meseledir. Söz konusu ülke tıpkı komşusu Amerika Birleşik Devletleri gibi federal devlet yapısına sahiptir. Ülkenin 13 adet eyaleti vardır ve bunlar arasında Quebec en önemli olanlarındandır. Kanada topraklarının en doğusunda yer alan bu eyalet, batıda Ontario eyaleti, James ve Hudson Körfezleri, kuzeyde Hudson Geçidi ve Ungava Körfezi, batıda Labrador ve Newfoundland ve Saint Lawrence Körfezi, güneyde Amerika Birleşik Devletleri ve New Brunswick ile komşu konumundadır. Amerika Birleşik Devletleri ile doğrudan karasal olarak komşu olan Quebec eyaleti, bu anlamda Maine, New York, Vermont, New Hampshire gibi eyaletlerle de sınır konumundadır. Söz konusu eyalet, Kanada’nın en büyük yüzölçümüne sahip olan eyaletidir ve aynı zamanda ülkenin ikincil sıradaki merkezi konumundadır. Her ne kadar günümüzde Quebec bağımsız bir eyalet olsa da bir dönem Ontario’nun parçası olarak değerlendirilmiştir. Hatta bu yönde kabul edilen yaşları epeyce ilerlemiş insanlar da bulunur.

Quebec Nerededir?Kanada’nın doğusunda yer alan en büyük eyalet olan Quebec, oldukça değerli topraklara da sahip olmasıyla dikkat çeker. Ekonomik olarak ülkenin lokomotif eyaletlerinden olduğundan kimi zamanlar bu zenginliği ülkenin geneli ile paylaşmak istememiştir. Kanada’nın eski eyalet sisteminde en eskiler arasında yer alan Quebec, ülkenin ilk 4 eyaleti arasında kendisine yer bulur. Bu dört eyaletin de ülkenin konfederasyonuna dahil olduğu tarih aynıdır. Quebec ve de 3 eyalet daha, Kanada’nın ilk eyaletlerinden olup, 1 Temmuz 1867’yle beraber resmi olarak eyalet statüsü kazanmıştır. Quebec eyaletinin en büyük şehri Montreal’dir. Söz konusu şehir, sadece bağlı olduğu Quebec için değil aynı zamanda ülke için de oldukça önemlidir. Quebec sınırları içinde yer alan Quebec City ise eyaletin başkenti konumundadır.

Quebec Nerededir?Quebec eyaletinin en büyük metropol bölgesi Büyük Montreal bölgesidir. Söz konusu eyalet, ülke nüfusunun 4’te 1’ini sınırları dahilinde barındır. Bu tabii ki yaklaşık olarak verilmiş bir orandır. Quebec, son yapılan nüfus sayımına göre sınırları dahilinde aşağı yukarı 8,4 milyon insan yerleşik bir şekilde ikamet eder. Quebec eyaleti tam olarak Kuzey Amerika’nın küçük Fransa‘sı gibidir. Bu eyaletin resmi dili sadece Fransızcadır. Halkın büyük bir kısmı Fransız kökenli olup, ülke içindeki en modern kesimi olarak lanse edilir. Bölge son derece zengin olup, kişi başına düşen milli gelir 47 bin Kanada doları civarındadır.

Quebec Nerededir?Quebec

eyaletine ulaşmak son derece kolaydır. Bölgenin ve de ülkenin en büyük şehirlerinden olan Montreal’e Türk Hava Yolları da dahil olmak üzere Air Canada ile de İstanbul üzerinden aktarmasız olarak tarifeli olarak seyahat edebilirsiniz. Ortalama seyahat süresi 10 saat civarı olup, rotaya göre 1 saatlik bir oynama da yaşanabilmektedir. Quebec, resmi olarak Kanada’nın bir parçası olduğu için bölgeye seyahat etmeden önce geçerli bir Kanada vizesine sahip olmak gerekir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.