Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pentagon Nedir? Masonik Bir Yapı Olduğu Ne Derece Doğrudur?

0 1.798

5311_pentagon-ve-11-eylulPentagon; Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentinde yer alan, ülkenin tüm askeri işleri ile ilgili resmi kurumlarının bulunduğu binanın adıdır. Arlington (Virjinya), Washington, D.C. sınırları içinde yer almaktadır. Pentagon ismini, bulunduğu binanın geometrik şeklinden alır. Yapım aşaması 1941 ile 1943 yılları arasında başlanıp bitirilmiş olan yapı, iç içe geçmiş beş adet beşgenden oluşmaktadır. Sahip olduğu 600.000 metrekare toplam alanı ve 340.000 metrekare kullanım alanıyla, yeryüzünün en büyük ve en geniş resmi daire binalarından bir tanesidir.

Geometrik yapısından söz etmişken, “pentagon” sözcüğünün Yunanca’da “beşgen” anlamında olduğunu da anımsamak gerekmektedir. Kimi dil bilimciler, bu sözcüğü de kendi içinde ayırıp, orijinal Yunanca’sını incelemektedirler. Bunun neticesinde, salt beşgen anlamı dışında, bir takım dini ve mitolojik anlamlar da bu sözcüğe yüklenmiştir. 1791 yılında, “Hür Masonlar” olarak kendini tanıtma gereği duymuş masonik yapılanmanın o zamanki başkanı konumundaki George Washington ve liderlik ettiği heyet tarafından, binanın ve Washington’ın masonik sembollere göre dizayn edildiği söylenmektedir. Resmi beyanlar, binanın 5 kenarının ayrı ayrı Ordu, Donanma, Deniz Piyadeleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik kuvvetlerini (Army, Navy, Marine Corps, Air Force, and Coast Guard) simgelediklerini belirtmişlerdir. Ancak birçok teorisyen, şehrin ve bu yapının tesadüfi olarak masonik sembollerle donatılmadığını ifade etmişlerdir.

5311_pentagonBüyük Ortadoğu Projesi’ni yazan, tasarlayan ve uygulamaya koyan Pentagon ve CIA’deki üst düzey ajanların önemli bir kısmının Yahudi kökenli olmaları, masonik yapılanmalar ile içli dışlı bulunmaları sebebiyle, binanın beşgen yapısı bir çok komplo teorisine konu olmaktadır. Dünya üzerinde herhangi bir pentagonal devlet kurumu bulunmazken, ABD’nin en kritik binasının bu şekli alması, “beş” sayısına atıfta bulunabilinecek olmasından mütevellit, akıllara Tevrat’ın 5 kitaptan oluşması gibi bir takım soru işaretlerinin düşmesi de, yine bina üzerindeki gizemlerden bazılarıdır. Tüm bu enterasan şüphelerle birlikte, Pentagon adlı bu yapının inşaasından sorumlu olan mühendis ve general Leslie Groves’un mason oluşu, buna ek olarak da ünlü “Manhattan Projesi”ne liderlik etmesi de, bir başka açıdan binanın kritize edilmesine neden olmaktadır.

Geçmiş zaman dilimi içinde, ikiz kulelere uçaklarla intihar saldırıları gerçekleşmesi, yine Pentagon’a yapıldığı söylenen ancak bir türlü kanıtlanamayan intihar saldırılarının konuşulması, Dünya Ticaret Merkezi’nin tehdit altında kalması gibi savaş çıkartacak önemdeki kritik konular da, bu yapıda alınan kararlar neticesinde ses getirmektedir. Resmi açıklamalara göre, Amerika Kıtası’ndaki uçan bir kuştan bile haberi olduğu iddia edilen Pentagon’un, yakın geçmişte yaşanmış birçok terör faaliyetine nasıl önlem almadığı, bu eylemlerden Pentagon’un haberinin olup olmadığı, hatta bazı eylemleri Pentagon’un kendi planlayıp, üstüne üstlük kendi kendine gerçekleştirdiği bile ciddi iddialarla birlikte tartışılmaktadır.

Her ne kadar komplo teorilerine, farklı fikirlere ve çeşitli gizemlere sahip olsa da, amacı ne olursa olsun, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kritik ve sinir merkezi halindeki yapı, dünyanın geri kalanına etki edecek kararlar almaya devam edecek gibi görünmektedir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Pentagon
http://siyasetimilliye.blogspot.com.tr/2013/03/masonik-bir-sembol-olarak-pentagon-binas.html

Yazar:Baran Akçok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku