Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pirinç Kepeği Yağının (Gamma Oryzanol’ün) Sağlığa Faydaları

0 424

Pirinç kepeği içinde bulunan bir bileşik olan gama orizanol, Japonya‘da yıllardır kullanılmasına rağmen, çalışmalar hala birçok potansiyel sağlık yararını ortaya çıkarmaktadır. Gamma orizanol, pirinç kepeği yağında % 1 ila 2 seviyesinde bulunmaktadır ve ferulik asit esterleri ile fitosterollerin bir karışımını içermektedir. Ayrıca pPirinç dışında buğday, mısır, çavdar, tritikale ve arpada da, ancak çok daha düşük seviyelerde bulunmaktadır ve 70’lerin başından beri Japonya’da ek olarak kullanılmıştır.
Pirinç kepeği yağı bileşeni Gama orizanolün sahip olduğuna inanılan başlıkça özellikler şunlardır:
• Düşük kötü kolesterol, bu takviyede bulunan fitosteroller (bitki sterolleri) kolesterole benzer bir yapıya sahiptir ve LDL -kolesterol düşürücü etkileri ile iyi bilinmektedir.
• Enflamasyonu azaltır
• Düşük kan şekeri
• Antioksidan aktivite uygulayın bu, hücreleri reaktif oksijen türlerinden (ROS) koruyan güçlü bir antioksidan olan ferulik asitten kaynaklanmaktadır.
Gama orizanol yaygın olarak bir egzersiz takviyesi olarak ve kas yapmak için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, kas gücüne ilişkin sonuçlar tartışmalıdır. Kolesterolü azaltmak için ek olarak çok daha ümit vericidir.

Etki Mekanizmaları

Pirinç Kepeği Yağının (Gamma Oryzanol'ün) Sağlığa FaydalarıAraştırmacılar gama orizanolün kolesterolü bazı durumlarda azaltabileceğine inanmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Bağırsak hücreleri tarafından kolesterol alımının azalması
• Azalan HMG-CoA redüktaz aktivitesi. HMG-CoA redüktaz, kolesterol üretimini destekleyen bir enzimdir.
• Genellikle kolesterol içeren moleküllerin küçük agregaları olan misel oluşumunu engeller.
Ayrıca araştırmacılar bu ekin iltihabı azaltabileceğine inanmaktadırlar ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Azalan NF-kB – inflamasyonun ana düzenleyicisi
• İnflamatuar moleküller PGE2, COX-2, TNF-alfa ve IL-6’nın azalması
• CRP’nin düşürülmesi, kronik düşük dereceli inflamasyonun bir belirteci olması
Gamma orizanol ayrıca hücrelerde antioksidan aktiviteye sahiptir. Hayvanlarda ve hücrelerde, PPAR ve C/EBPa’yı artırarak kan şekeri seviyelerini düşürmektedir, bu da glikozun hücreler tarafından alınmasını arttırmaktadır.

Gama Oryzanol’ün Potansiyel Faydaları

Gama orizanol takviyeleri tıbbi kullanım için FDA tarafından onaylanmamıştır. Takviyeler genellikle sağlam klinik araştırmalardan yoksundur. Gama orizanol takviyelerinin potansiyel faydaları bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
1) Kolesterol: Gama orizanol, kolesterol üretimini destekleyen bir enzim olan HMG-CoA redüktazını azalttığı için bağırsak hücreleri tarafından kolesterol alımını engellemektedir. Ayrıca bu takviye safra asitleri tarafından kolesterolün çıkarılmasını da arttırmaktadır. Yüksek kolesterolü olan 30 erkekte yapılan çalışmada, değişen miktarlarda gama orizanol içeren pirinç kepeği yağı, toplam ve LDL kolesterol seviyelerini düşürebilmiştir. Bununla birlikte, yüksek ve düşük gama orizanol içeren pirinç kepeği yağının kolesterol düşürücü etkileri arasında çok az fark bulunmaktadır.
Gama orizanol, yüksek kolesterolü olan 20 şizofreni hastasında toplam kolesterol ve LDL kolesterol düzeylerini düşürmüştür. Başka bir çalışmada bu ek, yüksek kolesterol diyeti verilen sıçanlarda kolesterolü düşürmüş ve yağ metabolizmasını geliştirmiştir. Bileşik, sıçanlarda LDL-kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde ve HDL -kolesterolün arttırılmasında etkili olmuştur. Bununla birlikte düşük HDL ve yüksek LDL-kolesterol kalp hastalığı riskini artırmaktadır. Gama orizanol, yüksek kolesterolü olan hamsterlarda kolesterol düzeylerini düşürmüştür. Ayrıca, sıçanlarda kolesterol emilimini % 20 düşürmüş ve safra asitleri tarafından kolesterolün çıkarılmasını arttırmıştır.
2) Kas gücü: 30 sağlıklı katılımcı üzerinde yapılan bir çalışmada, gama orizanolün bench press ve bacak kıvrılma sonuçlarını iyileştirdiği, ek eğitimin direnç eğitimi sırasında kas gücünde iyileşme olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, kilo eğitimi almış 22 erkek üzerinde yapılan bir başka çalışma, dokuz haftalık gama orizanol desteğinin performansı etkilemediğini göstermiştir.
3) Ateroskleroz: Pirinç kepeği enzimatik özütü (gama orizanol içeren) kolesterolü düşürmüş ve yüksek yağlı bir diyette ateroskleroz eğilimli farelerde aterosklerotik plak gelişimini engellemiştir. Bu bileşik, hamsterlerde kolesterolü düşürmüş ve aortik yağ çizgilerini azaltmıştır. Bununla birlikte yağ çizgileri, arterlerin sertleşmesinde görülen ilk hasardır. Ayrıca, tavşanlarda arterlerin (ateroskleroz) sertleşmesinin tedavisinde etkili olmamıştır.
4) Diyabet: Gama orizanol, pankreas beta hücrelerinin (insülin salgılayan hücreler) Pirinç Kepeği Yağının (Gamma Oryzanol'ün) Sağlığa Faydalarıfonksiyonunu ve hayatta kalmasını geliştirerek farelerde glikoz seviyelerini iyileştirmiştir. Bu bileşik, glikozla uyarılan insülin salınımını arttırmak için doğrudan pankreas hücreleri üzerinde etki etmektedir. Ayrıca, yağ hücreleri (adipositler) tarafından glikoz alımını doğrudan arttırmaktadır. Bu ek, farelerde adiponektin seviyelerinin azalmasını etkili bir şekilde önlemiştir ve düşük adiponektin diyabet için bir risk faktörüdür. Gama orizanol, tip 2 diyabetli sıçanlarda insülin duyarlılığını arttırmıştır. Hamile farelere yüksek yağlı bir diyet verildiğinde, yavruları insülin direnci geliştirmiştir. Gebe farelere verilen gama orizanol, yavrularda insülin direnci gelişimini önlemiştir.
5) Obezite: Sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışma, gama orizanolün beyindeki (striatum) dopamin reseptörlerini (D2R) bloke ederek obezite ile savaşabileceğini düşündürmektedir. Bu reseptörler beyin ödül sisteminin bir parçasıdır. Yüksek yağlı bir diyetle artarlar ve hedonik aşırı yeme ile sonuçlanırlar. Bu bileşik, yüksek yağ ve yüksek fruktozlu diyetle beslenen sıçanlarda, diyet yağ tercihlerini azaltmış ve düşük obezite, ve yağ birikimini engellemiştir. Aynı zamanda yağ hücrelerinin (adipositler) üretimini azaltmıştır.
6) Cilt sağlığı: Gama orizanol, cilt yaşlanmasından ve 15 yaşına maruz kalan sıçanlarda deri altından enjekte edildiğinde UV radyasyonunda gelişmiş kırışıklıklardan korunmuştur. Ayrıca, bir kremaya dahil edildiğinde ve cilde uygulandığında, cildi nemlendirmiş ve yumuşatmıştır.
7) Osteoporoz: Bu bileşik, sıçan osteoporoz modelinde (yumurtalıklarının çıkarıldığı dişi sıçanlarda) kemik yoğunluğunu ve kalsiyum içeriğini arttırmıştır. Başka bir çalışma, sıçanlarda kemik oluşumuyla ilişkili genleri arttırdığını bulunmuştur. Bu genler SP7 / OSX , POSTN , RUNX2, COL1 ve 2’dir.
8) Enflamasyon: Sıçanlarda gama orizanol PGE2, TNF-alfa ve IL-6 gibi enflamatuar aracıları azaltmıştır. Bu ek sepsisli sıçanlarda akciğer iltihabını azaltmıştır. Ayrıca metabolik sendromlu sıçanlarda IL-6’yı ve kronik düşük dereceli inflamasyonun CRP’sini düşürmüştür. Bununla birlikte gama orizanol COX -2 ve Nf-kB gibi diğer enflamatuar parametreleri de azaltmaktadır.
9) Anafilaksi: Anafilaksi, şişme ve nefes alma zorluğu ile karakterize aşırı alerjik bir reaksiyondur. Sikloartenol ferülat adı verilen bir gama orizanol bileşeni, sıçanlarda anafilaksi reaksiyonunu ve mast hücresi degranülasyonunu (mast hücreleri histamin ve diğer enflamatuar ajanları salgılar ) azaltmaktadır.
10) Saç büyümesi: Gama orizanol içeren bir pirinç kepeği ekstresi, saç büyümesini ve farelerde yeni saç foliküllerinin oluşumunu teşvik etmiştir.
11) Bağışıklık tepkisi: Bu ek IL-8 ve CCL2 sitokinlerini ve doğuştan gelen bağışıklık yanıtları için önemli olan makrofajların (bir tür beyaz kan hücresi ) aktivitesini arttırmıştır.
12) Ağır metal toksisitesi: Bu bileşik fareleri kadmiyum kaynaklı testis toksisitesine ve oksidatif strese karşı korumuştur.
13) Ülserler: Birkaç çalışmada gama orizanol, sıçanlarda stres kaynaklı ülserleri önlemiştir.

Kanser Araştırması

Gama orizanol, farelerde kolon tümörü büyümesinin inhibisyonunu inhibe etmiştir. Bunun nedenleri aşağıdaki gibidir:
• Artan doğal öldürücü (NK) hücre aktivitesi
• Artan sitokinler TNF-alfa , IL-1beta ve IL-6
• Tümöre kan akışını azaltmak
Pirinç Kepeği Yağının (Gamma Oryzanol'ün) Sağlığa FaydalarıGamma orizanolün bir bileşeni olan sikloartenol ferulat, farelerde cilt tümörlerinin büyümesini azaltmıştır. Ayrıca insan prostat kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe etmiştir. Bununla birlikte, sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışma, gama orizanolün nadir bir yan etkisini bildirmiştir ve bu akciğer kanserini teşvik etmesidir. Ancak etkisi zayıftır ve sadece çok yüksek bir dozajlar alındığında görülmektedir. İnsan kanseri hastalarında gamma orizanol araştırılmamıştır. Öncelikle kişi doktoruna danışmadan kullanmaması tavsiye edilmektedir.

Sınırlamalar ve Uyarılar

Gama orizanol ile ilgili çalışmaların çoğu, insan sağlığına tercüme edip uygulayamayan hayvanlarda veya hücrelerde yapılmıştır. Sporcular tarafından bir güç takviyesi olarak gama orizanolün sık kullanılmasına rağmen, bu bileşiğin direnç antrenmanı sırasında kas kuvveti üzerindeki etkilerini destekleyen sınırlı kanıt bulunmaktadır. Testosteron gama orizanolden olarak düşmesi etkileri sadece teorik ve henüz kanıtlanmamıştır. Gama orizanolün insanlarda HMG-CoA redüktaz aktivitesini azalttığını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Gama Oryzanol ve Hormonlar

Gama orizanol, insanlarda testosteron, kortizol, östradiol, büyüme hormonu veya insülin düzeylerini etkilememiştir. Başka bir çalışma, sıçanlara gama orizanol enjeksiyonunun büyüme hormonunu ve prolaktin salınımını baskıladığı bulunmuştur. Bu bileşik güçlü bir luteinize edici hormon salımı inhibitörü ve sıçanlarda zayıf bir prolaktin inhibitörüdür. İncelenen 8 hipotiroid hastasının 6’sında kanda tiroid uyarıcı hormon ( TSH ) düzeylerini düşürmüştür.

Kullanımı Güvenli mi?

Gama orizanol ve kaynağı olan pirinç kepeği yağı, genellikle güvenli olarak kabul edilmektedir, çalışmalarda çok az veya hiç yan etki bildirilmemiştir. Sıçanlarda akciğer kanseri promotörüdür, ancak etkisi zayıftır ve sadece çok yüksek bir dozajda ortaya çıkmaktadır. Deney fareleri ve sıçanlar üzerinde yapılan çalışmalarda kanserojen (kansere neden olan) olmadığı bulunmuştur.

Dozaj

Herhangi bir sağlık amacı için güvenli ve etkili bir gama orizanol dozu bulunmamaktadır, çünkü birini bulmak için yeterince güçlü bir çalışma yapılmamıştır. Bununla birlikte, klinik çalışmalar belirli dozlarla ilişkili faydalar bulmuştur. Bazı çalışmalar günde yaklaşık 50 ila 60 mg daha düşük bir doz kullanmıştır. Bir çalışma (bir derlemede referans olarak verilmiştir) günde 20 mg gama orizanol uygulamıştır. Diğerleri günde 300 ila 800 mg arasında daha yüksek bir doz kullanmıştır.

Kaynakça:
sciencedirect.com
food.ndtv.com›
centrafoods.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.