Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gastrit Çeşitleri, Nedenleri Ve Tedavisi

0 554

Gastrit Çeşitleri, Nedenleri Ve TedavisiMidemizin mukozasının çeşitli sebeplerle yanıyormuş hissi vermesine “Gastrit”adı verilmektedir. Kısaca açıklayacak olursak; Gastriti olan hastalarda akyuvarlar mide mukozasında biriktiğinde yanma meydana gelir. Gastrit, akut olabileceği gibi kronik de olabilmektedir.

Gastrite neden olan başlıca faktör: HP

Tıp dilinde Helicobacter Pylori (HP) olarak bilinen bakteri türü kronik gastritlerin en başlıca sebebidir. HP’den kısaca bahsedecek olursak; Ağız vasıtası ile vücuda alınır ve direkt olarak mideye konuşlanır. Hemen sonra gastrite neden olan iltihabı meydana getirir. Şekil olarak spirale benzemektedir.
HP adı verilen bakteri önce midemizin mukozasının üstünde bulunan mukus katmanının altına konuşlanır ve gerek mide asidi gerekse diğer faktörlerden kendini koruyarak yaşamını devam ettirir. Çocukluk döneminde meydana çıktığında ve tedavisi için bir girişimde bulunulmadığında sürekli olarak devam edecek bir iltihaba neden olabilir. Ayrıca bu bakterinin sebep olduğu enfeksiyonlar ülser için de zemin hazırlamaktadır.

HP bakterisi nasıl tespit edilir?

Midenizde bakterinin var olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız üre ve nefes testi, endoskopik biyopsi yaptırmalı ya da kanınızda veya dışkınızda antijen olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Gastrit belirtileri:

Gastritin akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi bulunur.
Akut gastrit:
Karın bölgesinde ve biraz üstünde ağrı, geğirme ihtiyacı, gaz, ekşime, yanma hissi, mide bulantısı ve kusma görülür.
Kronik gastrit:
Çoğu zaman ağrı yoktur ancak yemeklerden sonra karında şişkinlik hissi, çok çabuk doyma, mide bulantısı, iştah eksikliği ve ağızda kötü tat ve koku vardır.
Gastrit tedavisi:
Gastrite neden olan faktör bakteriyse hekimin önereceği ilaçlar kullanılır ve tedavi yolu seçilir, bir takım yiyeceklerin yasaklandığı bir diyet uygulanır. Verilecek ilaçlar mide asit oranını düzenleyicidir. Eğer alkol ya da ilaçtan kaynaklıysa da söz konusu maddeye son verilmesi istenir.

Gastrit Çeşitleri, Nedenleri Ve TedavisiBulaşma yolları nelerdir?
Ağızdan alınan yiyecek ve içecekler vasıtasıyla bulaşır ve bu açıdan temizlik son derece önem arz eder.

Tedavi süreci uzun mudur?
Gastrit kaynağı mikroplar ise antibiyotik vasıtasıyla yapılan tedaviler en geç iki haftada sonuç verir. Bu aşamadan sonra midedeki dengeleri koruyan ilaçlar ile takviye yapılır. Bazı durumlarda ise şikâyetler tamamıyla ortadan kalkmayabilir.
Eğer sebep alkol ya da ilaçlar ise, söz konusu maddenin kullanımı sona erdirildiğinde hasta rahatlar.

Kaynakça:
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-gastritis#1

Yazar:Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.