Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pomodoro Tekniği Nedir?

AlessandroZocc/Shutterstock
0 73

Pomodoro Tekniği, kısa molalarla bölünmüş, zaman sınırlı çalışma aralıklarına dayanan, üretkenliği artırdığı kanıtlanmış popüler bir üretkenlik yöntemidir. Şayet dakikalar alması gereken bir görev için çok uzun zaman harcandığı fark edilir veya bu iş sürekli erteleniyorsa ve odaklanmakta güçlük çekiyorsa, Pomodoro yöntemi tam da aranılan teknik olabilir.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği, zaman bloke etme tekniğine biraz benzer şekilde, zamanınızı daha etkili bir şekilde yönetmek için üretken bir yaklaşımdır. Bu teknik akıllı kısa molalar metodolojisi ile konsantrasyonunuzu keskinleştirmenize ve odaklanmanıza yardımcı olacak şekilde öneriler sunan bir tekniktir. Teknik, her bir aralık arasında yaklaşık 5 dakikalık mola süresi ile 25 dakikalık aralıklar gerektirir.
Pomodoros adı verilen dört aralıktan sonra, enerji seviyenizi yeniden yükseltmek için daha uzun bir ara verilir. Böylelikle ek dikkat dağıtan faktörler ortadan kaldırılmış olurken, bu kısaltılmış çalışma süreleri ile daha az kesinti ve eldeki göreve daha fazla odaklanılmış olunur. Motivasyonu korumak için bu işlem istediğiniz kadar defalarca tekrarlanabilir.

Pomodoro Tekniği Tarihçesi

Pomodoro Tekniği, bazen Pomodoro Metodu olarak da anılırken Francesco Cirillo tarafından ilk defa 1980 yılında ortaya çıkarılmıştır. Cirillo, insanların daha üretken bir şekilde odaklanmasına ve daha fazlasını başarmasına yardımcı olacak bir yol yaratmayı amaçlayan bir kişidir ve bu tekniği “The Pomodoro Tekniği” adlı kitabında tanıtmıştır. Bu kitap, sağlam bir zaman yönetimi planının önemini vurgulamakta olup yapılacak bir çalışmada verilen molaların odak noktasını bulmak için çok yardımcı olacağına ileri sürmektedir.
Peki bu tekniğin ismi ne anlama gelmektedir?
Milyonlarca insan Pomodoro Tekniğinin yaşamı değiştiren gücüne inanmaktadır. İtalyanca Pomodoro kelimesi, domates demektir. Bu teknik ismini Cirillo’nun öğrenciyken çalışmasını tamamlamak için kullandığı domates şeklindeki zamanlayıcıdan almaktadır. Haklı olarak verimlilikle domatesin ne alakası var şekilde düşünmek gayet doğaldır. Bu popüler zaman yönetimi yöntemi, sürekli konsantrasyonu teşvik etmek ve zihinsel yorgunluğu gidermek için pomodoros(odaklı çalışma oturumlarını) sık kısa molalarla değiştirmenizi önermektedir.

Pomodoro Tekniği Ne Kadar Etkilidir?

Pomodoro Tekniği ilk başta biraz mantıksız görünse de, konseptin üretken çalışma yürütmek için inanılmaz derecede etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. Pomodoro Tekniği şu 3 şey neden dolayısıyla çok etkilidir:
• Zaman dilimlere bölünerek kullanıldığından kişinin işine tekrar odaklanması ve enerjisini şarj etmesi için fırsat yaratır,
• Kısa aralıklar verilerek hızlıca yeniden odaklanmaya yarar sağladığı için dikkat dağınıklığını önler,
• İki mola aralığı arasındaki işe daha iyi odaklanılacağı için iş verimini ve başarısını artırır,
Sonuç olarak, iki mola arasında dikkati odaklaya ve beynin daha verimli olmasını sağlar.

Pomodoro Metodu’nun Faydaları Nelerdir?

Pomodoro Metodu’nun birçok faydası vardır ve bu faydalar şu şekilde sıralanabilir;
• Pompdoro tekniği ile çalışmak kısa aralıklarla çalışmayı gerektirir. Bu şekilde çalışarak yapılan ve tamamlanan görev sonrası kişi kendini daha az tükenmiş hisseder.
• Pomodoro metodu ile çalışılırken daha az strese girilir, çünkü aradaki molalar gevşemeye ve enerjinin yeniden başlatılmasına fırsat sağlar.
• Bu yöntem aynı zamanda evrensel olarak yararlıdır. Yani bu, bu tekniğin çoğu kişi için işe yarayabileceği, bu da onu son derece etkili ve çekici bir yöntem haline gelebileceği anlamına gelir.
• Pomodoro tekniği, önemli ölçüde bunalmayı azaltır. Çünkü “Odak noktasında” kalmayı başarmak, aynı zamanda uzun günler boyunca ivme ve morali yüksek tutmaya yardımcı olarak kazanma duygusunu besler.

Pomodoro Tekniğini Uygulamaya Nasıl Başlanır?

Pomodoro Tekniği Nedir?Pomodoro tekniğini kullanmaya başlamak için tek ihtiyaç olan görevler listesi ve standart bir zamanlayıcıdır! Bu teknik şu şekilde uygulanır;
• Öncelikle, bugün başarmak istenilen görevlerin bir listesi oluşturulmalıdır,
• Pomodoro yöntemini kullanmaya başladığınızda, gün içinde ne kadar iş ayırmayı planladığınızı anlamak da daha kolaydır. Bu nedenle, görevlerinizi akıllıca önceliklendirmek önemlidir. Bu konuda Eisenhower Matrisi, günlük görevlerinizi öncelik sırasına koymanıza yardımcı olacak iyi bir kaynak olabilir. Çünkü bir kez bir araya getirdiğiniz bir listeniz olduğunda, gün boyunca görevlerinizi basitçe yapmanızı kolaylaştıracaktır.
• Ardından, yerine getirmek istenilen ilk görev seçilmelidir,
• Metodun “mola” kısmı olduğu için zamanlayıcı 25 dakikaya ayarlanmalıdır,
• Zamanlayıcı kapandığında, yaklaşık 5 dakikalık kısa bir ara verilir ve rahatlama sağlanır.
• Ardından bir sonraki göreve ve Pomodoro oturumuna geçilir,
• 4 Pomodoro aralığından sonra uzun bir ara verilmelidir ve bu 10 veya 15 dakika olabilir,
İlk başta katı çalışma programını takip etmek zor olsa da, yöntemin etkinliğini doğrudan görebilir, bu da bu programı kullanmak için kişiyi daha fazla teşvik eder. Aralık zamanlamasına uyum sağladıkça bu talimatlar giderek daha kolay hale gelirken, bu da tekniği kullanmaya başlamak için en kolay yöntem pratiği yapacaktır.

Pomodoro Molalarında Yapılabilecekler

Pomodoro molalarının amacı, çalışma programa faydalı olan ve size verilen zaman dilimlerine uyan aktiviteler yaparak zaman geçirmektir. Molalar gevşemek için bir fırsat olduğu unutulmamalıdır, ancak bir sonraki aralık başladığında konsantrasyonunu yeniden kazanmayı zorlaştıracak ve toplam odağı kaybetmeye neden olacak aktivitelerden kaçınılmalıdır.
Pomodoro tekniğinde yapılabilecekler arasında şunlar bulunur;
• Duşa alınması,
• Daha fazla su tüketmek,
• Telefonunuzu kontrol etmek,
• Atıştırmalık yemek,
• Hızlı e-posta kontrolü
• Bacakları esnetme hareketi yapmak,
• Sosyal medya güncellemelerini gözden geçirmek,
• Pomodoro zamanlayıcını ayarlamak,
Başlangıçta standart bir Pomodoro zamanlayıcı kullanılsa da yemek birçok alternatif kullanabilir ve bunun için bir seçim yapılabilir. iPhone ve iPad gibi mobil cihazlar ve farklı Android cihazlar için Pomodoro uygulamaları bulunmaktadır. Yine de, başlamak için kullanabilecek Mac, Windows veya Pomodoro zamanlayıcı krom uzantısı için masaüstü uygulamaları da vardır. Pomodoro tekniği hangi alanda yapılırsa yapılsın, bu zamanlayıcı yöntemi mükemmel bir şekilde uygulamak için kullanılabilir.
Pomodoro yönteminin üretkenliğini artıran iki temel faktörler şu şekildedir;
Yeni çalışmaya başlamayı kolaylaştırır
Araştırmalar, ertelemenin tembellik veya öz kontrol eksikliği ile pek ilgisi olmadığını göstermiştir. Aksine, olumsuz duygulardan kaçınmak için işleri erteleriz. Büyük bir göreve veya projeye bakmak rahatsız edicidir ve nasıl yapacağınızdan bile emin olamazsınız veya bir tanesi çok fazla belirsizlik içerir. Bu yüzden, geçici de olsa ruh halimizi yükseltmek için başka şeylere odaklanılır.
Neyse ki, araştırmalar kaçınma döngüsünden çıkmanın etkili bir yolunu da göstermiştir. Her ne erteliyorsan onu küçük, göz korkutucu olmayan bir ilk adıma indirmeli ve oradan başlanmalıdır. Örneğin, bir defa oturup bir kitap yazmak yerine, 5 dakika yazarak mola verilmesi gibi. İş hala çok mu zor? Bir paragrafı düzenlemek için oturma denenebilir. Kısa bir süre için küçük bir şey yapmak, aynı anda büyük bir projeyi üstlenmeye çalışmaktan çok daha kolaydır.Pomodoro Tekniği Nedir?
Bu erteleme stratejisi, tam olarak bu tekniğin kişinin yapmasını hedeflediği durumdur. Büyük görevlerinizi, projelerinizi veya hedeflerinizi yalnızca sonraki 25 dakika boyunca yapmanız gereken bir parçaya bölünmesidir. Üstlendiğiniz şeyin büyüklüğü karşısında bunalmak yerine, yapılması gereken bir sonraki şeye yeteri kadar odaklanmayı sağlar.
Dikkat dağıtıcılarla mücadele
Bir iş akış halindeyken kesintiye uğradıysa, yeniden odaklanmanın ne kadar zor olduğunu herkes bilir. Yine de, e-postalar, ekip sohbetleri ve sosyal medya bildirimleri yoluyla akan sürekli bilgi akışı, giderek daha fazla dikkat gerektirmektedir.
Her şey için teknolojiyi suçlamak güzel olsa da, son araştırmalar, tüm iş günü dikkat dağınıklıklarının yarısından fazlasının kendi kendine neden olduğunu göstermektedir, yani kişi kendini odaklandığından uzaklaşmaktadır. Mesela çok önemli mail beklerken, Twitter’ın kontrol edilmesi gibi. Her ne kadar çok kısa sürse de bu dikkat dağıtan bir durumdur.
Ancak bu küçük kesintiler toplandığında, sadece dikkat dağıtıcı şeylerle kaybettiğiniz zaman değil, aynı zamanda dikkatinizi yeniden odaklamak zaman ve enerji gerektirir. Görev değiştirdikten sonra, zihnimiz, tam konsantrasyonu yeniden kazanana kadar 20 dakikadan fazla bir süre önceki görev üzerinde oyalanabilir. Facebook’u “sadece bir dakikalığına” kontrol etme dürtüsünü şımartmak, 20 dakikalık göreve geri dönmeye çalışabilir.
Pomodoro Tekniği, tüm bu kesintilere direnmenize ve beyninizi odaklanmak için yeniden eğitmenize yardımcı olur. Her pomodoro toplantısı bir göreve adanmıştır ve her mola, yeniden başlamanız ve dikkatinizi üzerinde çalışmanız gereken işe başarmak için bir şanstır.

Kaynakça:
https://www.focusboosterapp.com/the-pomodoro-technique
https://www.developgoodhabits.com/pomodoro-technique/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.