Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Adaçayının 9 Etkileyici Faydası

0 357

Adaçayının 9 Etkileyici FaydasıAdaçayı Nedir:Bu uzun ömürlü odunsu bitkinin insan sağlığı üzerindeki etkisi inanılmazdır.Bilimse olarak Salvia officinalis olarak bilinen adaçayı, biberiye ile çok yakındır ve genellikle kardeş otlar olarak kabul edilirler.Aslında sağlığa ilişkin birçok faydası, biberiye de bulunan, organik bileşik olan rosmarinik asitten türetilir.
Adaçayının geleneksel kullanımı binlerce yıl geriye dayanmaktadır.Başlangıçta kadın doğurganlığını artırma, kötülüğe karşı koruma, yılan ısırığa karşı tedavi amaçlı kullanılsa da günümüz de çok çeşitli amaçlarla tüketilmektedir.
Bununla birlikte, modern araştırmalar adaçayının insan vücudu üzerindeki etkisinin olduğunu keşfetmiştir; bu nedenle dünyanın birçok yerinde adaçayı bitkisi yemek tariflerine eklenmektedir.Tipik olarak, biber tadı nedeniyle tuzlu yemeklere eklenir ve birçok öğün ve et bazlı preparatların anahtar bir bileşenidir.
Adaçayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Mutfakta kullanım kolaylığı ile inkar edilemez tıbbi etkisinin kombinasyonu adaçayının insan sağlığı için önemli olar.Bunu akılda tutarak, adaçayının sağlığa olan faydalarına derinlemesine göz atarsak şu etkileri görürüz:
-Hafızayı Güçlendirir

Araştırmalar tüketilen az miktardaki adaçayının bile insanlardaki bellekte tutma oranını artırabileceğini göstermiştir.Aynı zamanda konsantrasyonu da artırdığı gözlemleniyor.Bu da öğrenciler ya da zihinsel olarak zorlayıcı mesleklerde olanlar için etkili bir beyin güçlendirici olduğu anlamına gelmektedir.

Adaçayının 9 Etkileyici Faydası-İltihaplanmayı Tedavi Edicidir
Adaçayı yapraklarını çiğnemek hoş olmayabilir, çünkü yoğun bir tadı vardır.Ancak bu organik bileşiklerin sisteminizde etkili olmasının en etkin yoludur.Adaçayını demleme yoluyla tüketerek de, iltihaplanma sorunlarından, özellikle solunum ya da gastrointestinal yollardan muzdaripseniz tedavi için fayda sağlayabilirsiniz.Adaçayının anti-enflamatuar özellikleri kalp hastalarına ve yüksek tansiyona neden olabilecek kardiyovasküler sistemin genel iltihabının yanı sıra artirit ve gut gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de faydalıdır.Bu faydaların sebebi içinde bulunan flavonoidler ve fenolik bileşiklerdir.
-Antioksidan Özellikleri
Kornik rahatsızlıklar ve dejeneratif hastalıklar hayatınızda karşılaştığınız en zayıflatıcı sağlık sorunları olabilir.Bunların çoğuna, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikaller neden olur.Sağlıklı hücrelere saldırıda bulunur, apoptoz veya mutasyona sebep olurlar. Adaçayındaki rosmanirik asit, luteolin ve apigenin gibi antioksidan bileşikler, serbest radikalleri nötralize etmek ve kalp, organ sistemleri, cilt, eklemler, kaslar ve hatta beyinde oksidatif stres yaratımını önlemek için etkilidir.
-Alzheimer Hastalığını Önlemede Yardımcıdır
Yukarıda belirtildiği gibi adaçayı bellek ve konsantrasyonu artırmak için beyin işlevini uyarabilme özelliğine sahiptir.Bununla birlikte, Alzheimer ve bunama da dahil olmak üzere ortaya çıkabilecek bilişsel bozuklukların ortadan kaldırılması içinde yardımcı olur.
-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Adaçayında tespit edilen bazı antimikrobiyal özellikler vardır.Genellikle az miktarlarda tüketilerek topikal bir uygulama oluşturabilir ve bunu kullanarak vücuda saldıran bakteri ve viral enfeksiyonları önlemek için kullanabilirsiniz.
-Kemikleri Güçlendirir
Adaçayının faydalarından biri de , aslında bir çok gıdada bulunmayan ve vücut için vazgeçilmez olan K vitaminini yüksek miktarda bulundurmasıdır.K vitamini, kemiği güçlendirme de ve yaşlandıkça kemik bütünlüğünü sağlama da önemli bir unsurdur.adaçayının günlük olarak önerilen alım miktarının içerisinde %27 oranında K vitamini bulunur.
-Cilt Bakımında Etkilidir
Adaçayı egzama, sedef hastalığı ve akne de dahil olmak üzere belirli deri problemlerine karşı etkili bir bitkidir.Bu yolla gözle görünmeyen lekeler hızla rahatlatılabilir, iltihaplanan bölgelere adaçayı özleri uygularsanız görünümleri yavaş yavaş düzelebilir.
-Diyabeti Yönetir
Diyabetin yönetimi için tipik olarak öngörülen ilaçları taklit eden bazı özler ve kimyasalları içerir.Karaciğerdeki depolanmış glikozun salınmasını kontrol altına alıp inhibe ederek, kan şekerinin büyük dalgalanmalarını önlediği ve bu durum tip 2 diyabetin başlamasını önlemeye veya en azından halihazırda ortaya çıkmışsa durumun yönetilmesine yardımcı olabileceğini düşündürüyor.

Adaçayının 9 Etkileyici Faydası-Sindirime Yardımcıdır
Adaçayında bulunan rosmarinik asit mide için anti-inflamatuar bir madde olarak işlev görür.Gastrik spazmları önler ve rahatsız edici durumlardan muzdarip hastalar için diyare ve gastrit oluşumunu önemli ölçüde düşürebilir.Yemeklerinize eklemeniz, tüm sindirim işleminizi düzenleyebilir ve bağırsak iltihaplanmalarını azaltabilir.
-Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Ölçülebilecek miktarda oksalat veya pürin olmamasına rağmen adaçayı genellikle alerjik bir bitki olarak düşünülmese de nane ailesindendir.Bu nedenle bitki ailelerine karşı geniş bir alerjiniz varsa dikkat edilmesi gerekir.

Kaynakça:
https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/sage.html

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.