Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi(METUTECH-ATOM)

5 285

odtu-wall3-wince.jpgOrta Doğu Teknik Üniversitesi’nde kurulu olan Teknokent, yeni bir oluşuma ev sahipliği yapıyor. 30 Mayıs 2008’e kadar yapılan başvurular neticesinde, oyun ve animasyon üretmeye meraklı kişiler bu merkezde toplanacak. Bu merkez Microsoft, Intel, ve Exper tarafından desteklenmekte. Bu şirketler merkezin ihtiyaç duyduğu donanım ve eğitimleri sağlamanın yanında merkezde geliştirilecek projelerin pazarlamasına yani ticarete çevrilmesinde de yardımcı olacaklar.

Özellikle Crysis’in pazardaki başarısından sonra büyük rant sağlayan oyun sektörüne eğilimin artması ve geliştirilecek oyunların ön çalışmalarının yapılması hedeflenen merkez genç beyinlerin oyun ve animasyon alanındaki çalışmalara teşvik edilmesini de sağlayacak. ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi(METUTECH-ATOM) 14 Mayıs’ta resmen açılacak. Yapılan güzel çalışmalar Crytek tarafından incelenip, geçer not aldığında şirket tarafından destek sağlanabilecek.

Ülkemizin oyun sektöründe ne kadar geride olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Şu ana kadar çıkmış olan Türk yapımı oyunlar bir elin parmakları kadardır. İngiltere’de ve Amerika’da ise bir yılda yüzlerce pc ve konsol oyunu piyasaya sürülmekte. Umarım ODTÜ’nün Teknokent’teki projesi iyi bir başlangıç olur ve oyun programcılığının yaygınlaşmasına vesile olur. Buna gerçekten ihtiyacımız var.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.