Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Reçetesiz İlaç Kullanmanın Zararlarını Duydunuz Mu?

0 436

Reçetesiz İlaç Kullanmanın Zararlarını Duydunuz Mu?Reçetesiz

İlaç Kullanmanın

Zararlarını Duydunuz Mu?

Doktor tarafından size verilmeyen ilaçları rastgele kullanmanız ciddi tehlikelere yol açabilir. Vücudunuzun kabul etmediği ilaçların size vereceği zaraları biliyor muydunuz? Örneğin bir antibiyotik kullandınız ve bunu sağdan soldan tavsiyeler yolu ile aldınız. Bu size zarar verebilir. Sağlıklı çalışan organlarınızın da işlevselliğini bozabilir. Her ilacın içinde muhakkak bir kimyasal madde barınabilmektedir. Bu nedenle sağlıklı organlarınız bundan olumsuz etkilenebilir hatta hasta olabilir. Siz iyileştim derken fark etmeden diğer organlarınız hasar görmeye başlar. Hatta bu hasar onarılamaz hale gelebilir.

Sağlıklı yaşamak bilinçli olmaktan geçer. Eğer siz bilinçsiz davranırsanız sizi bekleyen tehlikelere de hazırlıklı olmanız gerekir. Karaciğer rahatsızlıkların artması hep bilinçsiz ilaç kullanmak ile oluyor. İlaçlar ilk olarak karaciğeri hasta ediyor. Karaciğer hayati organlarımızın içinde olduğundan yaşam kalitemizi de bir o kadar düşürüyor. Daha sonra karaciğer yağlanması, obezite kalp ve damar hastalıkları yanlış ilaç tercihi yüzünden artıyor. Bütün bunlar sağlıksız yaşamın bir parçası olarak bilinmektedir. Vücudun temel gereksinimi olan hücreler ilaçların etkisi ile zarar görmeye başlıyor ve hücre yenilenmesinin önüne geçerek kötü hastalıklara zemin hazırlıyor.

Reçetesiz İlaç Kullanmanın Zararlarını Duydunuz Mu?Doktorlar size ilaç verirken gerekli testleri ve raporları inceledikten sonra, uygun görme koşulu ile verirler. Risk almaktan oldukça korkarlar. Hiç aklınıza gelmeyecek yan etkiler bilinçsiz ilaç kullanımı ile başlar. Aşırı sinirli olabilir, aşırı zayıflayabilir ya da sürekli kilo alabilirsiniz. Hormonlarınızın dengesi bozulabilir. Bu yüzden emin olmadığınız sağdan soldan şişirme laflar ile kendi sağlığınızı katiyen ateşe atmayınız. Sağlıklı olmak için doktor tavsiyesine mutlaka uyunuz.

Hücrelerin her gün yenilenmeye ihtiyacı var. Bunun için ilk önlem sağlıklı beslenmek ve düzenli yaşamaktan geçer. Sağlığınıza zarar veren her besinden mümkün oldukça uzak durmanız gerekir. Bazı kişiler çok fazla ilaç tercihi yaparlar. Zayıfım bunu önerdiler. Ya da kiloluyum bu ilacı tavsiye ettiler. Bütün bunlar hepsi yanlış. Eğer bir sıkıntınız varsa doktora gidin, danışın. Bunun altında farklı nedenler yatabilir. Bu yüzden kontrolsüz ilaç kullanmayın ve doktorun size uygun gördüğü ilacı reçeteli bir şekilde alarak kullanın. Bu şekilde zarar görmeyecek, hastalığınız ne ise tedavi süreci başarılı bir şekilde cevap verecektir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
pembenar.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.