Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Reçine Çeşitleri ve Kullanım Alanları

0 754

Reçineler tipik olarak bir kürleme işlemi yoluyla sert polimerlere dönüşen viskoz maddelerdir. Reçineler doğal olarak oluşur, ancak şimdi genellikle sentetik olarak da üretilebilirler. Bazı sentetik reçineler, doğal olarak bitkilerden elde edilmiş reçinelerle aynı özelliklere sahiptir, ancak farklı özelliklere sahip olanlarda az değildir.
Reçine Çeşitleri ve Kullanım AlanlarıSentetik reçinelerin birkaç sınıfı vardır. Bazıları organik bileşiklerin esterleştirilmesiyle üretilir. Bazı reçineler, “reçine” teriminin reaktan veya ürüne veya her ikisine gevşek bir şekilde uygulandığı ısıyla sertleşen plastiklere daha çok benzer. “Reçine” terimi, bir kopolimerdeki iki monomerden birine uygulanabilir, diğeri ise “sertleştirici” olarak adlandırılır. Sadece bir monomer varsa plastikler için, Tek monomer bileşimi “Reçine” olarak adlandırılır. Örneğin, sıvı metil metakrilat, genel olarak “reçine” ya da “olarak adlandırılan bir döküm reçinesi bu polimerize olur ve daha önce, bir sıvı veya akışkansı durumda, ne zaman” “setler.” Sonraki polimetil metakrilat, genellikle akrilik cam veya sadece akrilik olarak yeniden adlandırılır.

Polyester Reçineler

Polyester reçineler , dibazik organik asitler ve polihidrik alkollerin reaksiyonundan oluşur. Çok esnektirler ve ısıya, kimyasallara ve aleve karşı mükemmel dirence sahiptirler. Düşük maliyetli olma eğilimindedirler. İnşaat, laminat, dolgu malzemeleri, kayaklar, oltalar, uçak ve gemi bileşenleri, kaplamalar, dekoratif aksesuarlar ve şişelerin otomatik onarımı için kullanılırlar.

Fenolik Reçineler

Fenolik reçineler, bir tür termoset reçinedir. Güçlüdürler, ısıya ve darbeye dayanıklıdırlar ve kimyasal korozyona ve nemin nüfuz etmesine karşı yüksek bir dirence sahiptirler. Fenolik reçineler kolayca işlenir. Reçine emdirme, fren balataları, elektrik bileşenleri, laminat, çimento yapıştırıcıları, yapıştırılmış yapıştırıcılar ve kalıplar için kullanılırlar.

Alkid Reçineler

Alkid reçineleri, polihidrik alkollerin polibazik asitlerle ısıtılmasıyla oluşturulan termoplastik polyester reçinelerdir. Mükemmel elektriksel ve termal özelliklere ve iyi kimyasal dirence sahiptirler. Düşük maliyetlidirler ve elektrik yalıtımı, elektronik bileşenler, macun dolgu maddeleri ve boyalar için kullanılırlar.

Polikarbonat Reçineler

Polikarbonat reçineler, genellikle bisfenol A ve fosgenden geliştirilen termoplastiklerdir. Yüksek kırılma indeksine, elektriksel ve termal boyutsal kararlılığa, lekelenmeye karşı dirence ve filtrasyona karşı dirence sahiptirler. Metal değiştirmeler, güvenlik kaskları, lensler, elektrikli bileşenler, fotoğraf filmi ve yalıtkanlar için kullanılırlar.

Poliamid Reçineler

Poliamid reçineleri , moleküler zincirlerinin tekrar eden bir parçası olarak bir amid grubu içerir. Kolayca kalıplanırlar, güçlü ve dayanıklıdırlar ve hafiftirler. Düşük sürtünme katsayısına sahiptirler ve aşınmaya ve kimyasallara karşı dayanıklıdırlar. Yağsız yataklar, lifler, dişliler, dikişler, lastikler, saat kayışları, ambalajlar ve şişeler için kullanılırlar.

Poliüretan Reçineler

Poliüretan reçineler, poliol ve izosiyanat bileşenlerinden oluşan kopolimerlerdir. Diğer reçinelerle birleştirildiğinde çok yönlüdürler ve yüksek bir film elastikiyetine ve alt tabakalara yapışmaya sahiptirler. Poliüretan reçineler ayrıca iyi bir uzama ve sertlik dengesine sahiptir. Giysiler için yalıtım, elastomerler, yapıştırıcılar ve köpük astarlar için kullanılırlar.

Silikon Reçineler

Silikon reçineler eskiden sodyum silikat ve çeşitli klorosilanlarla oluşturulurdu, ancak şimdi genellikle daha az reaktif tetraetoksisilan veya etil polisilikat ve birkaç disiloksan ile oluşturuluyorlar. İyi termal ve oksidatif stabiliteye sahiptirler ve esnek ve su iticidirler. Silikon reçineler, üç boyutlu ağ yapıları nedeniyle sert filmler oluşturur. Kauçuk, laminatlar, kapsüllenmiş reçineler, köpük kesiciler ve suya dayanıklı uygulamalar için kullanılırlar.

Epoksi Reçineler

Reçine Çeşitleri ve Kullanım AlanlarıEpoksi reçine çeşitlerinden poliepoksitler olarak da bilinenler, epoksit grupları içeren bir tür reaktif polimer ve prepolimerdir. Mükemmel kimyasal ve ısı direncine ve güçlü yapışma özelliklerine sahiptirler. Laminatlar, yapıştırıcılar, zemin kaplamaları, astarlar, pervaneler ve yüzey kaplamaları için kullanılırlar.

Polietilen Reçineler

Polietilen reçineler, yılda 100 milyon tonun üzerinde üretilen reçinenin en yaygın türüdür. Güçlü kimyasal ve buhar veya nem direncine ve yüksek derecede esnekliğe sahiptirler. Laminatlar ve filmler, kaplar, kablo yalıtımı, kaplamalar, oyuncaklar, kalıplar, astarlar ve boru ve tüpler için ambalajlama için kullanılırlar.

Akrilik Reçineler

Akrilik reçineler, akrilik asit, metakrilik asit veya diğer ilgili bileşiklerden oluşturulan ilgili termoplastik veya termoset plastik maddelerdir. İyi çekme mukavemeti ile açıktırlar. Akrilik reçineler darbeye ve UV ışınlarına dayanıklıdır. Yapısal ve dekoratif paneller, yapıştırıcılar, elastomerler, kaplamalar, işaretler ve yarı saydam karolar için kullanılırlar.

Polistiren ReçinelerReçine Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Polistiren reçineleri , monomer stirenden yapılan aromatik hidrokarbon polimerleridir. Asitlere, alkalilere ve tuzlara karşı mükemmel direnç ile düşük maliyetli ve üretimi kolaydır. Polistiren reçineleri ayrıca iyi bir berraklığa ve esnekliğe sahiptir. Yalıtım, borular, köpükler, soğutma kuleleri, kauçuk, otomotiv aletleri ve gösterge panoları için kullanılırlar.

Polipropilen Reçineler

Polipropilen reçineler, BPA içermeyen bir termoplastik polimer reçine türüdür. Düşük yoğunluklu ve iyi ısı direncine sahip renksiz ve tatsızdırlar. Sterilize edilebilirler, bu nedenle genellikle tıbbi ekipmanla birlikte kullanılırlar. Polipropilen reçineler ayrıca iyi kimyasal dirence sahiptir. Oyuncaklar, elektronik bileşenler, boru ve üretim boruları, lifler ve filamentler ve kaplamalar için kullanılırlar.

Kaynakça:
https://www.marketizer.com/articles/types-of-resins-and-their-uses-2700014.htm<br /><br />
https://acrylgiessen.com/en/types-of-resin/

Yazar: Özlem Güvenç Aðaoðlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.