Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bebek Anne Karnında Nasıl Uyur?

0 508

Bebekler Rüya Görmektedir

8465_bebeke_uyku_-_3Yapılan çalışmalar bebeklerin, anne karnında iken günlerinin neredeyse 20 saatlik kısmını uyuyarak geçirdiklerini ortaya koymaktadır. Bilhassa gebeliğin 7. ayından itibaren anne karnındaki bebeklerin uykusu, günün %80 – 90’lık kısmını kaplamaktadır. Ayrıca bu konuda yapılan araştırmalar bebeklerin bu esnada rüya gördüklerini ortaya çıkarmıştır. Yani bebekler uykuları esnasında aynı yetişkinlerde olduğu gibi uykularında REM evresini yaşamaktadır. Bu durum, gelişmiş ultrason cihazlarında kolaylıkla gözlemlenebilmektedir. Buna karşın NON-REM evresi ismi verilen evrede, yani uykunun daha sakin olan sürecinde bebeklerin rüya görmedikleri tespit edilmiştir. İşte bu süreçlerde, bebeğin beyni gelişmekte ve bilgiler beyninde işlenmektedir.

Anne Karnında Bebekler Gece ve Gündüzü Bilmemektedir

Anne karnında uyumakta olan bebekler incelendiği zaman, bebeklerde yetişkin bireylerde olduğu gibi gece veya gündüz kavramlarının olmadığı görülmüştür. Bu nedenle bazı anne adayları, geceleri hareketli olan bebeklerinin doğduktan sonrada gece uyku problemi yaşayabileceklerini düşünmektedir. Ancak bu tarz endişelere yer verilmemelidir. Çünkü bebekler dünyaya geldikten kısa bir süre sonra ebeveynlerinden uyku kavramını öğrenecek ve gece/gündüz kavramlarını ayırt edeceklerdir. Bu adaptasyon elbette zaman alacaktır.

Hamile bayanları en çok endişelendiren konulardan bir tanesi de; bebeklerinin az hareket ettiği veya hiç hareket etmediği yanılgısıdır. Bazı bebeklerde anne karnında hareketlenme daha azdır. Bu durum bebeğin uyuduğu anlamında algılanmalıdır. Bu yüzden bebeklerin hareket sayımlarının farklı saatlerde yapılması önerilmektedir.

Ayrıca günümüz teknolojisi ile ultrason cihazları, bebeklerin daha ayrıntılı olarak görüntülenebilmesine imkan tanımaktadır. Bu sebeple anne adaylarının bu konuda endişeleri genellikle yersiz olmaktadır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku