Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Reıshi Mantarı : Kanser Hastalığı Ve Ebola Virüsünün En Büyük Düşmanı

0 301

Reıshi Mantarı : Kanser Hastalığı Ve Ebola Virüsünün En Büyük DüşmanıReıshi Mantarı Kanser Hastalığı Ve Ebola Virüsünün En Büyük Düşmanı :
Reishi mantarı bir diğer adıyla Lingzhi adıyla da tanınan mantar, sıvı olarak özünün kullanıldığı bir mantar türüdür. Tadı acı ve yapısı oldukça sert olan Reishi mantarını yenilebilir mantarla karıştırmamak gerekir. Acı olan tadı sebebiyle yaygın olan, kurutulmuş ve toz haline getirilerek kullanımıdır. Reishi mantarı bir saatten daha az bir zamanda hızla tüketilmelidir zira antioksidan içermesi sebebiyle kısa zamanda özelliğini yitirmektedir.
Ölümsüzlük mantarı diye bir başka adı olan Reishi mantarı, Çin ve Japon geleneksel tıbbında, 4000 yıldan beri kullanılagelmekte olan en kadim mantar türüdür. Doğada çok az bulunan reishi mantarının faydaları saymakla bitmez. En çok koruyucu özelliği Ebola ve kanser türlerine karşıdır.

TÜRKİYE’DE REİSHİ MANTARI VAR MI?

2016 yılında Zonguldak Ereğli ilçesinde, İlyas Mat adlı bir vatandaşın, ilçenin kırsal ve ormanlık bölümünde bu mantarı bulduğu yetkililer tarafından belgelenmiştir. 2012 senesinde okuduğu bir haber sebebiyle bu mantarı aramaya koyulan İlyas Mat, dört yıl sonunda bu mantarı bulabildiğini ve bizim ülkemizde de Reishi mantarı olduğunu, bu durumunda tescil edildiğini beyan etmiştir.

REİSHİ MANTARININ ZARARI VAR MIDIR?

Reishi mantarının kemoterapi alan hastalarda kullanılmamasını açıklayan Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları ve Medikal Onkoloji Uzmanı Kanser Epidemiyolojisi Bilim Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çelik bu açıklamasından sonra bağışıklık sistemi zayıflayan hastalarda reishi mantarı kullanımının tedavi sürecine zarar verebileceğini söyledi. Prof. Dr. Çelik, içerisinde, teratojen ve kadınlık hormonu bulunan DES maddesinin tehlikeli sonuçlara neden olabileceğini ve bir zamanlar prostat kanseri tedavisinde kullanılan bu maddelerin Amerika Birleşik Devletlerinde, FDA tarafından yasaklandığını da sözlerine eklemiştir.

YAN ETKİLERİ

Reishi mantarının yanlış kullanım sebebi ile bazı ölüm vakalarına rastlandığı görülmüştür. Tıbbi kayıtlara geçen ölüm vakaları: karaciğer yetmezliğinin neden olduğu ölümlerdir. Yine tıbbi kayıtlarda sık görülen semptomlarının, kusma ve bulantı olduğu müşahede edilmiştir. Esasen kanser hastalarında uygulanan kemoterapi tedavisinin semptomlarından olan kusma ve bulantının, tam olarak reishi mantarı kullanımından mı oluştuğu kesin değildir.

Reıshi Mantarı : Kanser Hastalığı Ve Ebola Virüsünün En Büyük DüşmanıREİSHİ MANTARI PİYASA EDERİ NEDİR?

Uzmanlar, tıbbi sağaltım etkilerinin olduğuna inanılan mantar türlerinin 1500 TL’ye, hatta daha fazla meblağlara alıcı bulduğunu belirtiyor. Reishi mantarı belki de üzerinde en fazla bilimsel çalışma yapılan ürünlerden biri olduğu için ölümsüzlük mantarı diye de tanınan bu mantarın oldukça pahalı bir ederi olduğu uzmanlar tarafından da onaylanmış durumda.
Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatıra Taşkın, yapılan tıbbi çalışmalar neticesinde, reishi mantarının tedavi amaçlı kullanılabileceğinin, tıbbi belgelerle ortaya konulduğunu belirtti. Dr. Hatıra Taşkın, bu ümit verici bulgularla beraber, reishi mantarı kullanımında, hastanın durumu, tedavisini üstlenen doktoru ile görüşmesinin de çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.
Ganoderma adıyla da bilinen reishi mantarı, içeriğinde: Protein, kül, azot, fosfor, potasyum, germanyum ve selenyum bulunduruyor. Bu özellikleri ile hem kanser tedavisinde çalışan doktorların hem de bu hastalıktan mustarip hastaların oldukça çok ilgisini çekiyor. Beta glukan, Reishi mantarı polisakkaritlerdendir. Bu polisakkarit, Immune sistemi yani bağışıklık sistemini uyarır ve kanser hücreleri ile mücadele eden T hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Reishi mantarı içerisinde bulunan ganoderik asit ise, tansiyonu ayarlar, kan şekeri ve kolesterolü dengeler. İlaveten içeriğinde bulunan Fenol sebebi ile kansere karşı mücadele ve kansere karşı koruyuculukta, reishi mantarı oldukça dikkat çekici bir özellik sergiler.

REISHI MANTARI NASIL TÜKETİLMELİ?

Uzmanlar, reishi mantarının kurutularak çay halinde tüketilmesini salık verirken, bu özel çayın da sağlıklı ve hasta olan kişilerde farklı bir ölçümle kullanılmasını tavsiye ediyor. Buna göre: Kanser hastalığı olan kişilerin, 5, 10 gr kurutulmuş reishi mantarından elde edilen çayı,1 litre suda kaynatarak tüketmesi gerekirken, sağlıklı kişilerin ancak, 2 veya 4 gram kullanmasını öneriliyor. Yetkin ve ciddi firmalar tarafından özel olarak hazırlanan çaylar ve kahvelerde elbette tüketilebilir. Bu firmaların, Tarım ve köy işleri bakanlığı, Sağlık bakanlığından onaylı ürünler sunan firmalar olduğuna dikkat ediniz. Merdiven altı diye tabir edilen firmaların hazırladığı ürünler, içeriklerinde bulunan reishi mantarı- etken maddesinin az olması veya sağlıksız koşullarda üretilmesi sebebiyle yarar yerine sizlere zarar verebilir. Örnek verecek olursak, reishi mantarı eğer metal kaplarda üretilirse, mantar doğası gereği etken ve önemli özelliğini büyük ölçüde kaybeder.
Reishi mantarı o kadar dikkat çekici bir mantar ki, sadece çay ve kahvesi değil, yakın zamanda sabunu, diş macunu hatta şampuan ve vücut losyonu olarak da değerlendirilip piyasaya sürülmüş bir ürün olarak daha uzun zaman ilgi çekeceğe benziyor. Türkiye’de kurutulmuş olarak piyasaya sunulan reishi mantarının bir kilosu,900 TL ile 1500 TL arası alıcı bulabiliyor.
Yazımıza son vermeden önce başta reishi mantarı olmak üzere diğer mantar çeşitlerinin, hangi kanser türleri için kullanıldığına ve yurtdışında yapılan klinik çalışmalardan elde edilen verilerin kısa başlıklarına bakabilirsiniz. Konuya ilgi duyan ve İngilizce bilen okuyucularımız için linkler kaynak bölümünden bulunabilir. Buradan detaylara bakabilirsiniz.

Reıshi Mantarı : Kanser Hastalığı Ve Ebola Virüsünün En Büyük DüşmanıALTI KANSER TÜRÜYLE SAVAŞAN MANTAR

Bu mantarların gücü halen tam olarak anlaşılmış değildir. Bu tür mantarların çok uzun bir tıbbi geçmişi vardır. Binlerce yıldır Asya’da kullanılmaktadır. Çok sayıda cins ve tür arasından altısı iyi araştırılmış ve bağışıklık tepkisini arttırırken kanserle savaşmaya yardım ettiği gözlenmiştir. İşte kanserle mücadelede bize ilham veren altı mantar.
1. Ganoderma Reishi Mantar – “Ölümsüzlük mantarı”
2. Shitake – Siyah orman ağacı mantar
3. Coriolus versicolour – “Türkiye kuyruk mantarı”
4. Cordyceps sinensis – Dong Chong Xia Cao
5. Maitake – Bulut mantar
6. Chaga – Siyah ağaç mantarı

23 Ekim 2009 yılında Adams. M tarafından yazılan tıbbi makaleye göre: Reishi, maitake gibi şifalı mantarlar kansere karşı savaşabilir. Adams M. Tıbbi makalesine şöyle devam ediyor:
”Tıbbi mantarlar uzun ömür ve sağlıklı hayata kavuşmak için bir enerji toniği olarak Asya’da, uzun yıllar önce kullanılmaya başlanmıştır.. Maitake, Cordyceps ve Shiitake dâhil birçok tıbbi mantardan Reishi, kanserle mücadelede en kapsamlı içeriği bulunan bir mantar türüdür. Tıbbi mantarların spesifik bağışıklık semptomlarını iyileştirdikleri ve vücudun bağışıklık sistemini uyararak iyileşme süreçlerine önemli katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Fiber konsantrasyonu yüksektir ve prebiyotik, antioksidan ve antibiyotikler gibi hareket ederler. Astım, ülser ve böbrek iltihabı gibi birçok sağlık durumuna yardımcı olmanın yanı sıra anti-hiperlipidemik, hipotansif ve hipoglisemik yeteneğe sahiptirler. Ayrıca, tıbbi mantarlar, kanserli hücrelerin ve bileşiklerin oluşumunu azaltmaya yardımcı olan güçlü antagonistlerdir.”

Reıshi Mantarı : Kanser Hastalığı Ve Ebola Virüsünün En Büyük Düşmanı25 Ocak 2007 tarihli başka bir makalede ise şunlar belirtilmiştir:
”Sürdürülen tıbbi araştırmalar, Reishi mantarlarının yüksek kan basıncından AIDS’e kadar çeşitli hastalıklarla mücadele eden hastalara çok büyük fayda sağladığını tespit etmiştir
Hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık, asteni tipi sendromlar, alerjiler, anti-viral, anti-bakteriyel, antioksidan, stres, hafıza ve konsantrasyon, kas ağrıları, artrit, kanser vb. Yukarıda bahsedilenler, geniş bir listeden, hastalıklardan sadece birkaçı, Burada Reishi mantarı, bu hastalıkları önlemeye ve hastayı rahatlamaya yardımcı olabilir. Reishi, insanlara bir çare gibi gelebilir ve gerçek olamayacak kadar iyidir. Bununla birlikte, bu egzotik mantar gerçekten zaman testinden alnının akıyla çıkmıştır. Doğuda, Reishi, kalbi beslemek, ruhu yumuşatmak ve vücudu canlandırmak için kullanılan geleneksel denge arttırıcı bir çare olmuş, çok uzun yıllardır kullanılagelmiştir. Batıda, kapsamlı araştırma, Reishi’nin tıbbi başvurusunun birçoğunu kanıtlamıştır. Polisakkarid, canthaxanthin, steroller, ganoderik asitler, kumarin, manitol, lanostan, hidrokortizon ve glukan, Reishi’nin fiziksel, duygusal ve enerjik tehditler yaşarken vücudun dengesini nasıl koruyabileceğine katkıda bulunan tanımlanmış aktif bileşenlerden sadece bir kaçıdır. Birçoğu henüz izole edilmemiştir.”

Kaynakça:
http://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1041043-reishi-mantarinin-faydalari
http://www.reishi.com/what-is-reishi.htm
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-905-reishi%20mushroom.aspx?activeingredientid=905

Yazar:Arzu Gökyolcu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.