Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ölümcül Wilma Kasırgası ve Enleri

0 248

Ölümcül Wilma Kasırgası ve EnleriWilma, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’ni 2005 yılında çok ciddi anlamda tehdit etmiş en büyük kasırgaların başında gelir. Aslında 2005 yılında gidildiği vakit, Amerika Birleşik Devletleri ve de doğal olarak Atlantik Okyanusu tarihinin en büyük kasırgalarının peş peşe cereyan ettiği bir döneme geldiği görülür. Özellikle Katrina Kasırgası o yıl yaşanmış olan en büyük kasırga olarak kabul edilir. Aslında Katrina Kasırgası en büyük olmasa da burada büyüklükten kasıt yarattığı yıkımla alakalıdır. Yoksa Katrina Kasırgası’nın karaya ulaştığı andaki hızı kategori üç olarak adlandırılan bir seviyede idi. Ancak buna rağmen kasırganın vurduğu Louisiana eyaleti çok savunmasız olduğundan binlerce kayıp verildi. 2005 yılında kategori beşi ya da başka bir ifadeyle en şiddetli kasırgaya dönüşen birçok tropikal hareket gözlemlendi. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre 2005 kasırga sezonunda 20’den fazla irili ufaklı kasırga gerçekleşti. Bunlar arasında beşinci seviyeye çıkan 4 kasırga gözlemlendi. Beşinci seviye demek kasırganın ”canavar” olarak adlandırılması anlamına gelir. Canavar kasırga olarak karaya ulaşmış olan kasırga 2017 yılına dek yoktu. Ancak 2017’de Irma adlı kasırga Haiti ve de Dominik Cumhuriyeti’ne ulaştığında beşinci seviyede idi. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştığı vakit ise 4 ila 5 arasında geçiş yapıyordu.

Wilma Kasırgası da sahip olduğu 298km’lik maksimum rüzgar hızı ile kategori 5 olarak adlandırılan canavar seviyesini görmüştü. Wilma, 2015 yılında bölgede cereyan eden Patricia Kasırgası’na kadar Amerika Birleşik Devletleri’ni de vurmuş en yoğun kasırga olarak kayıtlara geçmişti. Ayrıca Amerikan kasırga tarihi incelendiği vakit, modern zamanda kaydedilmiş en büyük ve de aynı zamanda en ölümcül 10 kasırga arasında yer alan Wilma bu anlamda da son derece tehlikeli ve de önemli bir kasırga olarak lanse edilir.

Ölümcül Wilma Kasırgası ve Enleri2005 yılında Karayipler’de canlanan Wilma, Jamaika’yı çok derin bir şekilde sarsmış ve de burada can kayıplarına sebebiyet vermiştir. Sonrasında Kanada‘ya doğru izleyeceği yeni güzergahı boyunca hareket eden Wilma, önce Küba’yı vurmuştur. Sonrasında ise Güney Florida olarak adlandırılan ve bu bölgede yer alan dünyaca ünlü şehir Miami’ye ulaşmıştır. Miami şehrinde de çok büyük yıkıma sebebiyet veren Wilma, rotasını karadan izlemek yerini Amerika Birleşik Devletleri‘nin doğu sahili açıklarından izleyerek kuzeye doğru yönelmiştir. Wilma kuzeye doğru ilerleyerek soğuk sularda güç kaybetmiştir. Sona erdiğinde ise en büyük zarar Honduras ve civarında tespit edilmiştir. Çünkü Wilma bu ülkeye 5’inci seviyedeyken ulaşmıştır. 5’inci seviyede sadece 1 dakika kalabilen Wilma sonrasında kademeli olarak hız kesmiştir.

Kasırga sonrasında yapılan hasar tespiti, bu doğal afetin 30 milyar Amerikan dolarına yakın bir hasara sebebiyet verdiğini gün yüzüne çıkarmıştır. Bu da Wilma‘yı tüm Amerika tarihi de dahil olmak üzere ilk en büyük maddi zarara sebebiyet veren 10 kasırga içine sokmuştur. Kasırga sebebiyle 87 kişi canından olmuştur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.